Az érdeklődő ifjaknak BéresLászló színházigazgató rövidismertetőt tartott a színházakban használatosműszaki berendezésekről. Kézbe vehették,kipróbálhatták a mikrofonokat, sőt komolyfeladatot kaptak: nekik kellett felolvasni Parti Nagy Lajos költőünnepi üzenetét. Ráadásul prima vistaolvasást „rendezett” az igazgató-rendező, ígya diákok azt is megtapasztalhatták, milyen érzésa színésznek, amikor egy rendezvény előttkezébe adnak egy ismeretlen szöveget azzal a kéréssel:„Művész úr, olvassa fel!”
Kipróbálhatták arivaldafényt is viccmondás közben, ésnagyobb derültséget okozott a hangtechnikusvisszhangeffektusa, mint maga a poén. Ezutánbetekintést nyerhettek a délután előadásrakerülő Magyar Elektra című előadáspróbafolyamatába is, két jelenet erejéig.Barabás Árpád szellemes előadása révénmegismerhették azokat a problémákat, amelyekkela színészek a produkció létrejöttesorán szembesültek. „Egy előadásban általábanegy szerepet játszik a színész, a MagyarElektrában ehhez képest többen jelenítenekmeg egy figurát” – magyarázta Barabás, aki aszerep megformálását házépítéshezhasonlította. Utána viccesen hozzáfűzte: „igaziházat viszont nem fog építeni soha egy színész,hiszen annyira kevés a fizetés, hogy abból errenem futja.”
Kérdéseikből kiderült:a diákok leginkább arra voltak kíváncsiak,mennyi idő alatt képes elsajátítani a színészegy szöveget, és hogy van-e valami jó trükk agyors szövegtanulásra. Lelombozódva vettéktudomásul, hogy a színészi munka soránis, akárcsak az iskolában „az ismétlésa tudás anyja”. Nagy derültséget okozott aBarabás Árpád vezényletévelrögtönzött Kukta-bukta koncentrációsjáték: a két csoportra osztott diákoknakfigyelniük kellett az elhangzó szövegre, a kukta ésbukta szavak elhangzásakor pedig le kellett hajolniuk.
A Figura StúdióSzínházban jelenleg is problémát jelent aszínházterem, öltöző és próbatermekkifűtése. A szűkös költségvetésbőla színészek gázsijára, ezenkívülcsupán egyetlen bemutatóra futotta. A társulatnaknincsen autóbusza, ami elengedhetetlen a kiszállásokhoz.Szolgálati lakásokkal sem kényeztetik el afigurásokat: három színész lakik egynégyszobás lakásban, amelynek bérétvállalkozók fedezik.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.