2009. július 02., 11:072009. július 02., 11:07
A tárlatnyitóra, mint minden évben, jövőre is a román (január 15.) és a magyar kultúra napja (január 22.) között kerül sor – ezt az időszakot a fotóklubok a Magyar és Román Kultúra Heteként ünneplik.
A beérkezett pályamunkák legjobbjait Nagyváradon, Bukarestben, Budapesten és Kolozsváron is kiállítják. Az idei egységes téma a tél. A pályázatra máris jelentkezhetnek román és magyar nemzetiségű amatőr vagy profi fotósok, lakhelyüktől függetlenül, korlátlan mennyiségű fekete-fehér vagy színes munkával, amelyeket elektronikus formában kell eljuttatni az office@fotocluboradea.ro vagy az office@aafr.ro címre szeptember 1-jéig.
A zsűri Európa különböző országaiban élő neves román és magyar fotóművészekből áll. A pályamunkák közül 250 fotót válogatnak ki, arany-, ezüst- és bronzérmet, valamint különdíjakat osztanak ki a versenyzők között. A kiválasztott képek alkotóinak november 15-éig kell munkáikat kinagyítva eljuttatniuk a Tavirózsa Fotóklubhoz. Váradon a Foto Art galéria jövőbeni székhelyén, Kolozsváron az egyetemi könyvtár előterében, Budapesten a Román Kulturális Intézetben, Bukarestben pedig a Magyar Köztársaság Kulturális Központjában nyílik majd meg a kiállítás.
A világban élő román és magyar fotóművészek nemzetközi szalonjának fővédnöke Magyarország és Románia államelnöke. Az érdeklődők, pályázni kívánók további tájékoztatást kérhetnek a 0741-212111-es, a 0726-292111-es vagy a 0359-452402-es telefonszámon, illetve a fentebb említett e-mail címeken.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.