Női szerző igazi „női drámáját” viszi színre a marosvásárhelyi Spectrum Színház: Elzbieta Chowaniec lengyel drámaíró Gardénia című darabjának bemutatóját szombaton tartják Török Viola rendezésében.
2016. december 15., 12:122016. december 15., 12:12
A Gardénia az 1982-ben született fiatal lengyel drámaíró első drámája, négy nőről, négy egymást követő generációról, egy családról, a huszadik századról szól. „Férfidominanciájú társadalmunkban szükség van időnként arra is, hogy a női szempont, látásmód kerüljön előtérbe. Ráadásul ez a darab a múlt század és a századforduló összegzése női szemmel, amelyben nyilván a női szerepekről is sokat esik szó” – mondja Elzbieta Chowaniec drámájáról az előadás rendezője, Török Viola. Hangsúlyozza, ennek ellenére egyáltalán nem feminista darabról van szó.
A történetben anyák és lányaik keresik a boldogsághoz vezető utat, miközben végigélik szinte teljesen a huszadik századot. Az izgalmas, rendhagyó dramaturgiájú darab az első világháború idején kezdődik, a hatvanas évek munkás társadalomépítésén, majd a formabontó, szabad gondolkodást idéző rockkorszakon, az ezredfordulón keresztül vezet át a mába. Miközben megismerjük a négy generációt, saját sérelmeinkre is ráismerhetünk, s örök érvényű emberi problémák bontakoznak ki: párkapcsolat, csalódás, alkoholizmus, betegség, család, munka, gyermekvállalás, gyermeknevelés. Mindezeken átível az anya-lány kapcsolat ismétlődő motívuma.
„Az előadás központi kérdése, hogy tanulhat-e a mostani generáció a múltból. Ha tudja, hogy a dédanya, a nagyanya, az anya mit rontott el, mit kellett volna másként csinálnia, vajon hasznára válhat-e ez a mostani generációnak, vagy átörökíti ő is a kisiklott életek már-már sorsszerű modelljét” – fogalmazta meg Török Viola. A címbeli gardénia a menyasszonyi csokorra utal: a különleges szépségű és nagy törődést igénylő virág állítólag szerencsét hoz annak, aki azzal esküszik. Mind a négy nőnek eléggé bonyolult és sikertelen a párkapcsolata, a legfiatalabb előtt áll még az élet, ő talán még korrigálhat az elrontott életek sorozatának sorsszerűségén.
A nagyon sok vallomást, monológot, dialógust tartalmazó előadást a zene töri meg, amelyet Kelemen László jegyez, a muzsika. Felerősíti az érzelmeket, s olyan hangulatokat közvetít, amelyeket szóban nem lehet kifejezni. A lila színpadkép egyrészt a reményt jelképezi, másrészt az előadás álomszerűségét – tudtuk meg Takács Tímea díszlet- és jelmeztervezőtől. Az előadás premierjét december 17-én, szombaton 19 órától tartják a marosvásárhelyi Spectrum Színházban, majd december 18-án, vasárnap megismétlik. Az előadásban Szász Anna, Nagy Beáta, Márton Emőke Katinka és Czikó Juliánna látható.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!