A My Fair Lady premierjére készül a Kolozsvári Magyar Opera, az első három előadásra már minden jegy elkelt
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Aktuális a My Fair Lady története manapság, amikor az erkölcsi és közösségi kérdések háttérbe szorulnak az egó térnyerésével szemben – hangzott el a Kolozsvári Magyar Opera keddi beharangozó sajtótájékoztatóján. A társulat csütörtökön tartja a musical premierjét Béres László rendezésében. A következő időszakban karácsonyváró előadásokkal, valamint a Szerelmi bájital című produkcióval kedveskednek a közönségnek – az előadás vendégművész-alkotói: Kürthy András rendező és Palló Imre karmester is beszélt a produkcióról.
2023. november 28., 17:042023. november 28., 17:04
Élénk az érdeklődés a Kolozsvári Magyar Opera új, nagyszabású előadása iránt: Frederick Loewe-Alan Jay Lerner musicalje, a My Fair Lady csütörtöki premierjére, valamint az azt követő két előadásra is mind elfogytak már a jegyek – jelentették be az intézmény keddi sajtótájékoztatóján. A G.B. Shaw műve alapján készült musicalt Béres László állítja színpadra a kolozsvári operában, aki már számos alkalommal dolgozott együtt a társulattal.
Amint az előadást, valamint az intézmény karácsonyváró produkcióit beharangozó sajtótájékoztatón Szép Gyula igazgató kiemelte, a társulat 1989-ben mutatta be legutóbb a világhírű musicalt, amely 10 évig maradt repertoárjukon. Béres László rendező arról beszélt, hogy az egocentrikus agglegény, Higgins professzor és a virágáruslányból lett úrinő, Eliza története ma is aktuális.
Béres László rendező, Jankó Zsolt és Modra Noémi
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Felvetődik az egyéni, társadalmi felelősségvállalás kérdése is, manapság, amikor az erkölcsi és közösségi kérdések háttérbe szorulnak az egó térnyerésével szemben” – fejtette ki Béres László.
Jankó Zsolt karmester ismertetése szerint a musical tizenvalahány dalt vonultat fel, amelyek mindenike slágerré vált. „Mi kell ahhoz, hogy egy dal slágerré váljon? Ezen sokat gondolkoztam: valószínűleg egy markáns dallam, amit sokszor elismétel a zeneszerző. A My Fair Lady esetében, akárcsak a Mozart operák esetében az az ember érzése, hogy könnyű, könnyed dallamokról van szó, közben meg nehéz megszólaltatni” – emelte ki a karmester.
Az alkotók közül a Higgins professzort játszó Mányoki László, az Elizát megformáló Modra Noémi, a Pickering ezredest játszó Szilágyi János, valamint Jakab Melinda koreográfus, Bocskai Gyopár díszlettervező és Ledenják Andrea jelmeztervező beszélt az előadásról. Jakab Melinda elmondta, gyerekkori álma vált valóra, hogy a My Fair Ladyt koreografálhatja, munkáját polifóniára építette – rengeteg mozgás van az előadásban.
Mányoki László, Ledenják Andrea, Bocskai Gyopár és Jakab Melinda a sajtótájékoztatón
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Bocskai Gyopár kiemelte, a díszletek megalkotásánál harmóniára törekedett az 1912-es London látványvilágának megteremtésekor. Mint elhangoztt, az utóbbi időben arra törekszik az opera, hogy könnyen mozgatható díszletelemekkel dolgozzanak, hiszen az előadásokat a tervek szerint kiszállásokra viszik el.
Mányoki László bevallotta, nagy kihívást jelent számára Higgins megformálása, de örül a szerepnek, hasonlóképpen nyilatkozott Szilágyi János is. Az Elizát az egyik szereposztásban alakító Modra Noémi – aki három éve érkezett a kolozsvári társulathoz a craiovai operából – úgy nyilatkozott, rengeteg munkával jár a szerep megformálása, színészi szempontból is. Béres László úgy fogalmazott, a My Fair Lady mindenképp színészpróbáló musical, a társulat tagjai azonban jól veszik az akadályokat. A sajtótájékoztató második részében az opera karácsonyváró előadásairól esett szó.
Jankó Zsolt, Modra Noémi, Szilágyi János és Szép Gyula
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Mint elhangzott,
A Gaetano Donizetti Szerelmi bájital című művéből készült produkciót december 7-én láthatja a közönség. Az előadás vendégművész alkotói is nyilatkoztak az eseményen: Palló Imre karmester, valamint Kürthy András rendező. Palló Imre – aki a magyar operajátszás ikonikus alakjának, a Hargita megyei Mátisfalván született Palló Imre énekesnek a fia, valamint Kodály Zoltán keresztfia – elmondta, bár családja székelyföldi, ő maga már Budapesten született, és 21 éves korától kezdve külföldön: Európában, Amerikában és Ausztráliában élt és dolgozott zenészként, karmesterként, oktatóként.
Modra Noémi alakítja az egyik szereposztásban Eliza szerepét
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Mint kifejtette, nagy öröm számára Kolozsváron dolgozni régi barátjával, Kürthy Andrással együtt a Szerelmi bájital című előadásban. Kürthy András rendező elmondta, ő immár 104. alkalommal jár Kolozsváron, több ízben dolgozott együtt az operával, és számára is öröm, hogy együtt dolgozhat Palló Imrével és a társulattal. Kérdésre válaszolva Palló Imre arról is beszélt, hogy milyen emlékei fűződnek keresztapjához, Kodály Zoltán zeneszerzőhöz. „Kodályék gyakran voltak a vendégeink. Nyolc-kilenc éves koromban egyszer hozzánk jöttek, amikor épp az ágyban olvastam Herczeg Ferenc egyik művét. Kodály – aki magasabb nívójú irodalmi alkotások olvasását várta volna tőlem – megkérdezte, mit olvasok. Mondtam, hogy mit.
A Szerelmi bájital alkotói is nyilatkoztak. Palló Imre karmester és Kürthy András rendező Szép Gyula igazgatóval
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Kürthy András kérdésre elmondta, a következőkben újabb premierre készülnek a kolozsvári társulattal: Puccini Manon Lescaut című operáját viszik színre áprilisban. Az előadásokról részletes információk és a műsor a Kolozsvári Magyar Opera honlapján található.
Rendkívüli balettelőadásra várja közönségét a Kolozsvári Magyar Opera: november 2-án este hét órától Alexander Glazunov Raymondáját tekintheti meg a nagyérdemű – közölte az intézmény.
Telt házzal játssza a Csárdáskirálynőt október 29-én este hattól a Kolozsvári Magyar Opera – közölte az intézmény.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
szóljon hozzá!