A Toxikoma című film főszerepeit Molnár Áron és a marosvásárhelyi Bányai Kelemen Barna alakítja
Fotó: Toxikoma/ Facebook
Friss magyar és román nagyjátékfilmekkel, zenei eseményekkel is várja a nézőket szeptember 29-e és október 3-a között a marosvásárhelyi Alter-Native Rövidfilmfesztivál. A szemlén 40 alkotás versenyez, a programsorozatra való belépés csak védettségi igazolás felmutatásával engedélyezett.
2021. szeptember 25., 10:572021. szeptember 25., 10:57
A marosvásárhelyi Alter-Native nemzetközi filmfesztivál 40 darabos, rövidfilmes versenyprogrammal, valamint friss magyar és román nagyjátékfilmekkel várja a közönséget szeptember 29-e és október 3-a között. A fesztivál idén visszatér hagyományos helyszínére, a marosvásárhelyi Kultúrpalotába, ha azonban a járványügyi szabályok nem teszik lehetővé a szemle beltéri megszervezését, az elmúlt esztendőhöz hasonlóan a Nyári Színház fog helyet adni a vetítéseknek. A jegyek ára nem változott az elmúlt évekhez képest, a napijegy 15 lejbe, az öt napra szóló bérlet 40 lejbe kerül.
Mindazok, akik nem rendelkeznek érvényes oltási igazolással, csak napijegy vásárlására jogosultak, és a belépéskor kötelesek felmutatni egy negatív teszteredményt. A Kultúrpalota egész területén kötelező a védőmaszk viselete.
Az Alter-Native programjában szerepel Nagy Dénes első nagyjátékfilmje, a Természetes fény. A legjobb rendezésért járó Ezüst Medvével kitüntetett, magyar–lett–francia–német koprodukció Závada Pál regénye alapján készült, és a magyar katonák sorsát követi nyomon a második világháború idején, a megszállt Szovjetunió területén.
Megnézheti a közönség Szabó István Zárójelentés című filmjét is, a főbb szerepekben Klaus-Maria Brandauerrel, Eperjes Károllyal, Udvaros Dorottyával, Stohl Andrással és Csomós Marival. Itt lesz a fesztiválon Herendi Gábor legújabb közönségfilmje, a Toxikoma is, amely Szabó Győző azonos című önéletrajzi írásán alapul, és a két főhős, a drogos alfahím (Szabó Győző szerepében Molnár Áron) és az istent játszó pszichiáter (Csernus Imre szerepében Bányai Kelemen Barna) egymásnak feszüléséről és baráttá válásáról szól.
Az utóbbiban főszerepet játszó Molnár Levente a filmben nyújtott alakításáért májusban megkapta a legjobb színésznek járó díjat a Sao Pauló-i Cinefantasy nemzetközi filmes seregszemléjén. Az alkotás ugyanakkor elnyerte a legjobb játékfilmnek járó elismerést a Magyar Mozgókép Fesztiválon. A román filmipar képviseletében jelen lesz az Alter-Native-on Radu Jude Kínos kamatyolás, avagy dili-házipornó (Babardeală cu bucluc sau porno balamuc) című filmje, amely elnyerte az idei Berlinálé fődíját, az Arany Medvét. A román–luxemburgi–cseh–horvát koprodukcióban készült alkotás producere Ada Solomon, a főbb szerepekben Katia Pascariu, Claudia Ieremia, Olimpia Mălai, Nicodim Ungureanu, Alexandru Potocean láthatók.
Radu Muntean hetedik nagyjátékfilmjét, a romániai mozikban augusztusban bemutatott Havasgáld (Întregalde) című alkotást is megnézheti a közönség, akárcsak Lucian Pintilie A tölgy (Balanţa) című, 1992-ben rendezett alkotásának 4K-ban felújított változatát.
A programban számos zenei esemény is szerepel, többek közt a Kassák-projektet nézheti-hallgathatja meg a közönség Harcsa Veronika (ének), Keszég László (vers-mondó), Márkos Albert (cselló), Pándi Balázs (ütőhangszerek) és Benkő Róbert (nagybőgő) előadásában. Zenéjük hűen követi a szabad verseiről ismert Kassák Lajos műveinek attitűdjét. Földes László Hobo Rejtő Dekameron címet viselő produkciójából, illetve Vadászat című albumának dramatizált feldolgozásából hallgathat meg részleteket a közönség.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
szóljon hozzá!