2007. június 22., 00:002007. június 22., 00:00
Még nincs hagyománya
Romániában a május 18-i múzeumi világnapot ünneplik hagyományosan, néhány helyen azonban itt is a Szent Iván-naphoz legközelebb eső szombatot választották az intézményvezetők. Sepsiszentgyörgyön második alkalommal rendezik meg a Múzeumok Éjszakáját, ezúttal a képtárban. Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója lapunknak elmondta, a múlt évben a Kós Károly tervezte központi épület tárlatait mutatták be a látogatóknak, ezúttal a múzeum egy másik részlegére kívánják irányítani a figyelmet. Az éjszakai fényben a képtár című rendezvény keretében 19 órától elsősorban gyermekeket várnak az Éltes Barna szobrászművész és Vinczeffy László restaurátor vezette foglalkozásokra – ki lehet próbálni az agyagforma-készítést és gipszöntést, szénrajzolást, továbbá a vázlatkészítést Gyárfás Jenő Disznóölés című festménye egy részletéről. A továbbiakban az állandó kiállítást Vinczeffy Orsolya gyűjteménykezelő vezetésével tekinthetik meg a látogatók, Jánó Mihály művészettörténész pedig Embert keresek címmel tart előadást Nagy Albert Diogenész című képének hátteréről. Lesz filmvetítés, az érdeklődők a Lakatos Iván rendezte Inas a szalonban című, Munkácsy Mihály munkásságát bemutató dokumentumfilmet nézhetik meg.
Bukarestben hazai premierként rendezik meg pénteken a Külföldi Kulturális Intézetek Éjszakáját, tíz intézmény – a British Council, a Francia Intézet, a Goethe Intézet, a Cseh Központ, a Lengyel Kulturális Intézet, a Magyar Kulturális Intézet, az Olasz Intézet, Vallónia-Brüsszel képviselete, a Cervantes Intézet és a Román Kulturális Intézet – részvételével. A rendezvényt kezdeményező Magyar Kulturális Intézetben 18 órától fellép Fülep Márk fuvolaművész, Könczei Árpád zeneszerző, a Rackajam együttes, valamint Papp István Gázsa, Sinkó András, Székely Levente és Tóth István népzenész.
Szekrénybe zárt tehetség, sziklakórház-avató
Magyarországon 2003 óta rendezik meg a Múzeumok Éjszakáját, idén szinte mindegyik intézmény rendhagyó programokat tervez szombatra. Budapesten megszámlálhatatlan programból válogathatnak a látogatók. A Műcsarnokban a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem installációját állítják ki, azt a 21. századi „kincsesszekrényt”, amely az egyetem diákjainak, végzett hallgatóinak tudását mutatja be. Az első pillantásra túlméretezett szekrénynek tűnő tárgy az úgynevezett curiosity cabinetek hagyományait eleveníti fel. Ezek a 16. században született, számtalan ajtóval, rekesszel és fiókkal rendelkező bútorok az enciklopédikus tudás tárházaiként szolgáltak, és a múzeumok előfutárának tekinthetőek. Feladatuk a korabeli gyűjtők (uralkodók, nemesek, tudósok, egyházi méltóságok, művészek) ritkaságainak, kincseinek bemutatása volt. Az egyetemi installáció vizuális és tárgyi anyaga a több mint 70 diák tudását, tehetségét kívánja reprezentálni.
A Hadtörténeti Intézet és Múzeum oldtimer autók bemutatójával, korhű honvédtáborral, haditorna-bemutatóval és katonazenekar koncertjével várja a látogatókat. Megnyitják ugyanakkor a budai vár alatti sziklakórházat, amely a továbbiakban a múzeum részeként üzemelne, és a katonai egészségügy történetét mutatná be. A katonai célokra jól hasznosítható barlangot már a török időkben is használták, mostani formáját az 1950-es évek közepére érte el, a katonai kórház és bunker a 60-as évek óta érintetlen. A több mint ezer négyzetméteres óriási kiállítás időutazás a Várhegy múltjába, a háborús orvoslás és a katonai bunkerek világába. A látogatócsoportok vezetőkkel járhatják végig szombaton a föld alatti folyosókat, érintve az addig elkészült kiállításrészeket. A tárlaton az első világháborús sebesültek fogadását, az 1848-as sebesültellátást, továbbá második világháborús kórtermet, műtőket és a kórházi karácsonyt mutatnak be. A többi fővárosi múzeum kínálatából érdekesnek ígérkezik még a Rendőrség-történeti Múzeum rendezvénye, ahol új bűnmegelőzési kiállítás, ujjlenyomatvétel és grafológiai elemzés várja a látogatókat, továbbá a Vajdahunyad várában működő Magyar Mezőgazdasági Múzeum által szervezett tűzfesztivál – tűzijáték és tűzugrás –, csónaktúra és fáklyás vártörténeti séta.
Hírösszefoglaló
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.