MÚRE 30+1: életműdíjat kapott az erdélyi magyar újságírás két kiemelkedő képviselője

Hat évtizede a pályán. Szekernyés János (jobbra) munkásságát Szabó Zsolt (középen) méltatta a díjátadáson •  Fotó: Szucher Ervin

Hat évtizede a pályán. Szekernyés János (jobbra) munkásságát Szabó Zsolt (középen) méltatta a díjátadáson

Fotó: Szucher Ervin

Gyergyószárhegyen adta át idei szakmai kitüntetéseit szombaton este a fennállásának 30+1 évét ünneplő Magyar Újságírók Romániai Egyesülete. Életműdíjban részesült a hazai és anyaországi sajtó két ismert személyisége, Csáky Zoltán és Szekernyés János.

Szucher Ervin

2021. szeptember 19., 12:072021. szeptember 19., 12:07

2021. szeptember 19., 12:562021. szeptember 19., 12:56

Ebben az évben két újságírónak ítélte oda életműdíját a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE): a Marosvásárhelyen született, de élete és pályája nagy részét a két fővárosban, Bukarestben és Budapesten töltő 76 éves Csáky Zoltán, valamint a 81. esztendejébe lépett, Kajántón született, majd Temesváron letelepedett Szekernyés János. Csáky Zoltán 1969-ben az írott sajtóban kezdte, de alig két év gyakornokság után a bukaresti televízió magyar adásához került. Erőssége az 1970-es években ritkaságszámba menő oknyomozó anyagok készítése volt.

Sokan emlékeznek még ma is a „bicskás ankét” néven elhíresült riportjára, amelyben a csíki falvakban elharapózott, halálos kimenetelű kocsmai verekedéseket járta körül.

A tabunak számító téma nagy port kavart annak idején – lent is, fent is, felkapták miatta a fejüket székelyek és hivatalosságok egyaránt. „Az író, újságíró, televíziós műsorszerkesztő Csáky Zoltán értéktudatos személyisége a romániai magyar, és a magyarországi médiának. A kisebbségi, majd nemzeti sorskérdések iránti elkötelezettsége végigkövethető írásaiban, emlékezetes tévéműsorokban, dokumentum és riportfilmjeiben. Riporterként kereste az izgalmas témákat, valamit, ami a „levegőben” volt, vagy ami elkerülte a mások figyelmét” – emelte ki méltatásában a pályatárs és egykori bukaresti kolléga, Simonffy Katalin.

A középnemzedék a Duna Televízióból ismeri a marosvásárhelyi származású tévés szakembert. Sokan nem tudják, hogy a Román Televízió magyar adásának az 1985 elején, egyik napról a másikra történt felszámolását követően Csáky még egy ideig a Bukaresti Rádiót tudósíthatta, majd 1987-ben a rendszer Nyárádszentmártonba űzte, ahol a termelőszövetkezetnél  kapott állást. Kitelepedése után is egy ideig egy vidéki kisvárosban alkalmi munkából volt kénytelen eltartania magát és családját, majd a Duna tévé beindulása után került ismét a figyelem középpontjába, amikor a Heti Hírmondó főszerkesztője és műsorvezetője lett. A kétezres évek elején Hagymakupolás honfoglalás címmel forgatott nagy visszhangot kiváltó dokumentumfilmet az ortodoxia székelyföldi terjeszkedéséről, könyvet is írt a témában.

Videóüzenetében Csáky elmondta, hogy 2015 óta a kamerát tollra váltotta; nem jószántából, hanem a televízió vezetőségének döntése következtében.

Éppen a stúdióba készült a kívánságműsort felvenni, amikor a műszakis kollégáitól tudta meg, hogy a Duna többé nem tart igényt a szolgáltatásaira. „Mint az amerikai filmekben, felmentem az irodámba, összecsomagoltam a dolgaimat és kiléptem a Kunigunda utcai épületből” – mesélte.

A sajtószervezet másik életműdíjasa, Szekernyés János – koránál fogva – ennél is gazdagabb pályafutást tud maga mögött. Amint a Temesvárról érkezett alkotó elmondta, első újságcikkét bő hatvan évvel ezelőtt közölte. „Ha jól belegondolunk, szerencséje van Temesvárnak, a Bánságnak, szűkebb pátriánknak s a magyar glóbusznak, hogy a sors megajándékozta Szekernyés Jánossal. Idestova hat évtizede kutatja kitartó buzgalommal, elszánt konoksággal és hangyaszorgalommal a Kalotaszeg peremvidékéről, Kajántóról a kolozsvári egyetem magyartanári szakának elvégzése után a történelmi Temesközbe kerülve azokat az irodalmi, művelődéstörténeti, történelmi és művészeti értékeket, amelyeket a századok folyamán az itt élő emberek létrehoztak, gyarapítottak, ránk hagyományoztak” – hangzott el Szabó Zsolt laudációjában. A nyolcvanan éveiben járó író, újságíró nyugdíjba vonulása óta is rendületlenül dolgozik, kutat, ír, alkot, több ezer oldalnyi kézirata várja, hogy rámosolyogjon a szerencse, és nyomdafestéket láthasson. Szekernyés most is úgy érzi, még rengeteg munka vár rá.

Díjak és különdíjak
A MÚRE hét további díjat is kiosztott. A pályakezdő újságíróknak létesített Balló Áron-díjat az idén Csiki Zsuzsanna kapta, a televíziónál dolgozóknak szánt Csép Sándor-díjat Hermann Endre, a rádiós nívódíjat Mihály István. Az írott sajtóban kifejtett tevékenységéért Szilágyi Aladár-díjban részesült Mózes Edith, médiamenedzseri díjban Deák László. A műszaki munkatársaknak létesített elismerést, a Benkő János Zoltán-díjat Darabont Éva kapta, a magyar-román kapcsolatok erősítésében szerepet vállaló román nemzetiségű pályatársnak szánt Pro Amicitia-díjat Vlad Mihai Amariei vehette át. A Gyergyószárhegyi Kulturális Központ különdíját Sarány István, a pályakezdő rádiósoknak létesített Tomcsányi-díjat Szász Edit kapta.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 05., szombat

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás

Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás
2025. július 05., szombat

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere

Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere
2025. július 02., szerda

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban

A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban
2025. június 30., hétfő

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly

Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly
2025. június 30., hétfő

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron

Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron
2025. június 30., hétfő

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza

A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza
2025. június 29., vasárnap

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten
2025. június 28., szombat

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van

Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van
2025. június 28., szombat

Nők Jókai árnyékában – és fényében

Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.

Nők Jókai árnyékában – és fényében
2025. június 27., péntek

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron

Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron