Fotó: A szerző felvétele
2009. július 06., 09:582009. július 06., 09:58
Az anyagi gondok ellenére sikeres évadot zárt a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház, A csoda című előadás pedig elnyerte a fődíját a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválján. Bocsárdi László, a színház rendező-igazgatója elmondta, az előadás Tamási Áron Énekes madár című darabja alapján készült, és mint fogalmazott, a Tamási Áron Színház egyik emblematikus előadásaként tartható számon. „A színház egyik legfontosabb célja megteremteni és ápolni egy olyan színházi formát, amely saját teatralitásának gyökereit zárt közösségek különleges, tradíciókra épülő világlátásában találja meg. A csodát minél többet szeretnénk játszani, mert úgy érezzük, hogy egy kortárs előadást sikerült létrehozni Tamási szövegéből” – mondta Bocsárdi, az előadás rendezője.
A mostani évad, mely a Reflex Színházi Biennále jegyében telt, az intézmény megalakulásának 60. évfordulója is volt egyben. A Reflex fesztivál a szentgyörgyi színház legfontosabb rendezvénye, értékeli Bocsárdi, aki szerint az, hogy fontos európai színházak társulatai lépnek a sepsiszentgyörgyi színpadra, a helyi társulat és a közönség érettségét is jelzi. „A sepsiszentgyörgyi közönség bebizonyította, hogy készen áll magas színvonalú előadások befogadására. A fesztivál a művészek és a város számára is rendkívül tanulságos volt, ez volt az amúgy is mozgalmas évad csúcspontja” – vallja Bocsárdi.
Az igazgató elmondta, a szűkösebb anyagi keret és az emiatt szükséges átszervezések és kevesebb produkcióra való átállás következtében az elmúlt időszak feszültebb volt a korábbi évadoknál. „A színházi törvény arra kényszeríti az intézményt, hogy ugyanolyan (vagy a korábbinál roszszabb) anyagi körülmények között is magasabb fizetést adjon alkalmazottainak. Ugyanakkor folyamatban van a színházépület átépítése is, idén véglegesítik a nézőtér átalakításának tervét, hiszen a Reflex fesztivál során is bebizonyosodott, hogy a sepsiszentgyörgyi nézőtér nem biztosít megfelelő rálátást a színpadra. A nézőtér megemelésére valószínű, hogy jövő évben kerül sor” – magyarázta Bocsárdi. Hozzátette, a színház belső udvara is módosul, a műhelyeket kiköltöztetik a város szélére. Ugyanakkor épül a stúdióterem, ami enyhíti majd a magyar és a román társulat egyeztetési problémáit, a színpadhasználatot illetően.
„Az új törvény bonyolult helyzetet teremt azáltal, hogy egy évre előre tudni kell, kinek mi a feladata, és ez alapján kell megkötni a színészekkel a szerződéseket. Ez az előadás előkészítésének egyik fontos folyamatát zavarja meg, hiszen a szereposztás hosszú vajúdás végeredménye, amivel már az előadás koncepciója is megvan” – magyarázta Bocsárdi. A színházigazgató szerint félelmetes, hogy a rendezőkből egy évre előre ki kell kényszeríteni a szereposztásokat, de szerencsés is, mert a fizetéseket annak függvényében számítják ki, hogy ki mennyi munkát fog elvégezni.
Mint megtudtuk, a színház gazdag és munkás évad előtt áll, szeptemberben Moliere Mizantróp című darabját mutatják be Bocsárdi László rendezésében. A Karnebál című produkciót Caragiale Zűrzavaros éjszaka című darabja alapján rendezi Alexandru Dabija. Ezenkívül hat év után felújítják a közönség és a színészek számára is meghatározó Ilja prófétát. Az év utolsó napján Selmeczi György szerkesztésében operett és szimfonikus zene tarkította gálaestet rendeznek, majd Gorkij A fény gyermekei című darabját Zakariás Zalán rendezi. A színészek egyéni előadásokat is terveznek, és az elmúlt évad több produkcióját műsoron tartják.
Mai világunk, társadalmunk, valóságunk nagy mértékben irányt vesztett – többek közt erre világít rá Sławomir Mrożek lengyel drámaíró ma is fölöttébb aktuális, Tangó című darabja, amelynek premierjét pénteken tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színházban.
Hunor Horváth rendezőt nevezték ki a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház ideiglenes igazgatójává.
A román színházi szakma két legfontosabb elismerésével tüntették ki a szatmárnémeti Harag György Társulat III. Richárd című előadását. Bessenyei Gedő István, a szatmári társulat igazgatója nyilatkozott a Krónikának.
Több mint 50 szerzővel és nyolcvannál is több programmal várják az érdeklődőket a június 26. és 29. között tartandó 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhétre, melynek főbb meghívottjai Lars Saabye Christensen norvég-dán és Gabriel Adameșteanu román író.
Újra megrendezik a kerékpározást, olvasást és a kultúrafogyasztást népszerűsítő Tricikli fesztivált, a Szegedet, Magyarkanizsát és Sepsiszentgyörgyöt érintő programsorozat május 30-án indul.
Tarr Béla magyar rendező lesz a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 24. kiadásának díszmeghívottja, aki életműdíjat vehet át a kincses város legnagyobb filmes rendezvényének zárógáláján.
Két kiemelt kategóriában is díjazták a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának III. Richárd című előadását a Román Országos Színházi Szövetség (UNITER) hétfőn este rendezett gáláján. Emellett magyar alkotók is részesültek UNITER-díjban.
A világ számos természeti érdekességét hozza el a mozivászonra június 4–9. között a brassói LYNX fesztivál.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.