Fotó: Facebook/Nemzeti VERSeny
Május közepéig lehet benevezni a a határokon átívelő Nemzeti VERSenyre, amely a magyar nyelv szépségét, a költészetet népszerűsíti. Lehet választani többek közt Vörösmarty-verset, a karanténhelyzetre tekintettel a bezártság, a járvány, az egészség vagy az összetartozás témájával foglalkozó költeményt és egy magyar költő versét megkötés nélkül, szabadon.
2020. április 22., 10:312020. április 22., 10:31
A versmondást népszerűsíti a határokon átívelő nemzeti VERSeny, amelyet ötödik alkalommal hirdetett meg a budapesti Nemzeti Színház és a Magyar Versmondók Egyesülete: a vetélkedő elő- és középdöntőjét az eddigi évek gyakorlatának megfelelően idén is online rendezik meg.
A verseny célja többek között a versmondás népszerűsítése, a magyar nyelv tisztaságának és sokszínűségének megmutatása és a kulturális identitás erősítése.
Az idei év témái között szerepel a járvány és az összetartozás is – idézte az MTI a Magyar Versmondók Egyesületének hétfői közleményét.
A verseny védnöke Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója. A zsűri állandó tagjai a Nemzeti Színház és a Magyar Versmondók Egyesületének művészei, munkatársai: Bakos-Kiss Gábor színművész, Lutter Imre előadóművész, producer, a VERSeny főszervezője és Szabó László kommunikációs szakember, akikhez idén csatlakozik Szűcs Nelli színművész, aki Söptei Andreát, valamint Wiegmann Alfréd rendező, aki a közelmúltban elhunyt Kiss László rendezőt váltja – áll a közleményben.
A két szervező intézmény 2016-ban hirdette meg első ízben a Nemzeti VERSenyt.
A VERSenyt a közösségi oldalakon is nagy érdeklődés övezi, ahol a versmondás mellett a résztvevők versfilmek és versklipek készítésével mozgóképes műfajban is megmutathatják kreativitásukat, tehetségüket. A döntős alkotások százezres nagyságrendű nézőszámot értek el. Nevezni négy vers megjelölésével lehet, amelyek (nem magánkiadású) kötetben, antológiában vagy neves irodalmi (nyomtatott vagy online) folyóiratban jelentek meg.
A nevezési feltételek előírják, hogy ezek közül egy a rendszerváltoztatás költészetéhez kapcsolódjon, egy mű az évfordulós Vörösmarty Mihály verse legyen,
és egy magyar költő versét megkötés nélkül, szabadon választhatják a jelentkezők. A kiírás szerint az első fordulóban a négy választott vers közül az egyiket videóra, telefonra rögzítve kell elmondani és beküldeni. A második fordulóban a továbbjutók egy újabb verset dolgoznak föl a négy közül, versklip formájában. A harmadik fordulóban, a novemberi élődöntőben
s az élő online közvetítés során két verssel és versklipjükkel is bemutatkoznak. A legjobb előadók a pénzjutalmak mellett további értékes díjakban részesülnek. Az érdeklődők bővebb információt találnak a www.vers.hu/nemzetiverseny-2020 oldalon és a Nemzeti VERSeny Facebook-oldalán. A korábbi évek versklipjei a rendezvény YouTube-csatornáján érhetők el. A Nemzeti VERSenyt a Nemzeti Kulturális Alap és a „30 éve Szabadon” Emlékbizottság támogatja – áll a közleményben.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
szóljon hozzá!