2009. március 12., 10:542009. március 12., 10:54
Nos, Gus Van Santről nyugodtan elmondhatjuk, hogy a Milk leforgatásával olyan filmet sikerült készítenie, amely – ha nem is lesz képes eloszlatni a homoszexualitással szembeni előítéleteket – úgy nyúl a témához, hogy megpróbál a sztereotípiákon túllépő képet nyújtani az azonos neműek iránt vonzódó közösség világáról.
Minderre az apropót egy politikai karriert befutott melegjogi harcos, Harvey Milk élete jelenti, aki a hetvenes évek Amerikájában burjánzó bigottság ellen vette fel a küzdelmet.
A Milk életrajzi film, ám nyugodtan nevezhetjük dokumentumfilmnek is: a színészek szereplésével forgatott jeleneteket ugyanis gyakran váltják korabeli képek, amelyek még autentikusabbá teszik a mozit. A főszereplő életének különböző, meghatározó fázisait hetvenes évekbeli filmhíradók részletei egészítik ki, amelyek hű képet nyújtanak a kor amerikai társadalmáról.
A film felütése sokkoló, és máris sejteti a végkifejletet: a főszereplő, Harvey Milk – Sean Penn zseniális alakításában – 1978-ban a szobájában ül, és magnóra mondja élettörténetét. Első mondata így hangzik: „Ha ezt a felvételt hallgatják, az azt jelenti, hogy meggyilkoltak.” A történet aztán visszavisz 1972-be, New Yorkba, ahol Milk a homoszexualitásukat a világ előtt titokban tartó, külsőre átlagembernek tűnő polgárok életét éli, ám hamar kiderül, hogy az élre vasalt szürke öltöny csak álca: leszólít egy fiút, akivel aztán szinte azonnal ágyba bújnak.
Milk (Amerikai életrajzi dráma, 128 perc, 2008). Rendezte: Gus Van Sant. Szereplők: Sean Penn, Josh Brolin, Denis O’Hare, Victor Garber, Alison Pill. Írta: Dustin Lance Black. Kép: Harris Savides. Zene: Danny Elfman. Értékelés az 1–5-ös skálán: 4. |
Az előítéletek elől aztán közösen költöznek át a nyugati partra, San Franciscóba, ahol valamivel nagyobb a homoszexuálisokkal szembeni tolerancia. Itt nyitják meg fotós szaküzletüket, amely hamarosan a város homoszexuálisainak találkozóhelye lesz, néhány éven belül pedig annyira népes és összetartó társasággá növekednek, hogy a meleg közösség politikai tényezővé válik.
Ekkor határozza el Milk, hogy a homoszexuálisok emberi és polgári jogait csorbítani akaró bigott konzervatívok ellensúlyozására politikai karriert épít, és városi tanácsosnak jelölteti magát. Erőfeszítését évek kitartó munkája nyomán siker koronázza, és a homoszexuálisok mellett más hátrányos helyzetű társadalmi csoportok érdekvédelmét is felvállalva politizál egészen addig, amíg tanácsostársa meg nem gyilkolja.
Persze sokan támadhatják a filmet azzal, hogy követendő példaként állítja be a homoszexualitást – ám ez ostobaság. Gus Van Sant semmi egyebet nem tesz, minthogy Harvey Milk élettörténetén keresztül tart tükröt az amerikai társadalom elé, amelyben a felebaráti szeretetről prédikáló, magukat kereszténynek mondó fundamentalisák nemi irányultságuk miatt akarják megfosztani a munkához való jogtól polgártársaikat a „szabadság honában.”
A film hatását nagymértékben növeli Sean Penn elemi erejű játéka: Penn óriási átéléssel hívja életre az általa megformált karaktert, színészi alakítása a film első percétől az utolsóig lenyűgözi a nézőt. A film politikai üzenetétől és az amerikai filmakadémia tagjainak beállítottságától függetlenül kijelenthető: Penn Milk-karaktere mindenképpen méltó a legnagyobb elismerésre.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.