A kolozsvári Sétatér 1909-ben. A város közkedvelt parkja is szerepel a Korzo Egyesület által frissen megjelentetett mesélő térképen, itt már a 19. század végén működött körhinta
Fotó: Fortepan
A kolozsvári Korzo Egyesület mesélő térképet készített a 19. századi városról a műemléki világnap alkalmából. Az egyesületet működtető művészettörténészek egyike, Újvári Dorottya megkeresésünkre elmondta, a járvány miatt elmaradó városnéző sétákat a továbbiakban tematikus térképek megjelentetésével kívánják pótolni.
2021. április 21., 16:102021. április 21., 16:10
2021. április 21., 16:252021. április 21., 16:25
Mivel a folyamatosan változó korlátozások igencsak megnehezítik a városnéző séták szervezését, a fiatal művészettörténészek által működtetett kolozsvári Korzo Egyesület mesélő térképet készített, amelynek segítségével az érdeklődők a 19. századi város arculatát, látványosságait ismerhetik meg.
A járvány előtt népszerűnek bizonyult az Újvári Dorottya és Barazsuly Viktória által vezetett, a város történelmét, épített örökségét népszerűsítő rendezvénysorozat. A művészettörténészek az április 18-i műemlékvédelmi világnap apropóján tették elérhetővé a térképet, amelyen az egyes épületekhez kapcsolódó történetek is szerepelnek.
Újvári Dorottya megkeresésünkre elmondta,
„Ahogyan a 19. század második felében tehették a városlakók, induljatok el a sétatéri körhintától, vegyetek képzeletben egy csokor virágot a Főtéren, egyetek meg egy finom süteményt, nézzétek meg a vívókat, végül pedig vacsorázzatok egy jót. Közben a gyerekek kereshetnek állatokat az épületeken a bejelölt helyeken” – szerepel a Korzo Facebook-oldalán elérhető térkép ismertetőjében. A térképen szerepel a Sétatér, a főtéri plébánia melletti egykori Tauffer János-cukrászda, a Bánffy-palota melletti egykori Tivoli kávéház, vagy a Bocskai (ma Avram Iancu) téri Három Liliom fogadó leírása is.
Tauffer János „csemege-tárában”, azaz cukrászdájában szinte mindent be lehetett szerezni, amit csak egy édesszájú megkívánhat: volt finom pozsonyi mákos és diós kifli, tepertyűs pogácsa, bécsi gyümölcskenyér, indiai pánkó, kuglófok, kalácsok, kompótok, ízek s megannyi más nyalánkság. Sőt likőröket is árult. Ezeknek is nagy választékából válogathattak a kolozsvári polgárok, a rózsa, ananász és krémlikőr mellett még curaçao is volt.
A régi város iránt érdeklődők számára az is kiderül a térképről, hogy bár nem tudni pontosan, hogy Kolozsváron hol és melyik lehetett az első kávéház, azonban Déryné Széppataki Róza színésznő emlékirataiban a Tivolit kávéházként említette. A Bánffy-palota melletti épület, amelyet lebontottak a Státus-paloták építésekor, 1825 táján már várta vendégeit. A délutáni órákban nemcsak kávéval, hiszen vívást is oktattak itt.
„A mostani térkép elkészítésének lesz folyatása, mert készülünk tematikus térképpel is, a városnéző sétákat pótlandó. A most közzétett térkép digitálisan érhető el, de a soron következők terveink szerint nyomtatásban is megjelennek, könyvesboltokban is kaphatóak lesznek” – mondta el Újvári Dorottya. Elárulta,
Ezeknek a tematikus térképeknek interaktív része is lenne, vagyis várják majd a közönség visszajelzését – mondta a művészettörténész. A most megjelent térképen korabeli hirdetések is szerepelnek, amelyek olyan termékeket reklámoznak, mint például „Gámentzy János női ruha kelme-tára”, „valódi Frank-kávé, pótló bab-kávéhoz”. De az is megtudható ezekből a 19. századi hirdetésekből – amelyek a Kolozsváron nyomtatott Magyar Polgár és az Ellenzék című lapokban jelentek meg –, hogy „Kleeberg F. legnagyobb állatsereglete a világon” mikor volt látható a kincses városban.
Újvári Dorottya azt is elmondta, a tavaly megjelent Kolozsvári ABC című kötetük nagyon hamar elfogyott, ezért szeretnének utánnyomást, ehhez pedig indítanak egy előrendelést. „Reméljük, hogy a hiányzó összeget sikerül így összehozni, s akkor megint elérhető lesz a könyv” – mondta a művészettörténész. Az előrendelésről részletek, valamint a térkép a Korzo Egyesület Facebook-oldalán található.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!