Meleg Vilmos és Foica László beszélt a filharmónia évadáról
Fotó: Molnár Judit
Gazdag programot kínál a zenekedvelő közönségnek az új évadban a nagyváradi állami filharmónia, amelynek főigazgatója, Meleg Vilmos és művészeti igazgatója, Foica László nyilatkozott a Krónikának. A vezetők arról is beszéltek, hogy folyamatban van a filharmónia épületének felújítása.
2019. szeptember 19., 13:092019. szeptember 19., 13:09
2019. szeptember 19., 13:112019. szeptember 19., 13:11
Csütörtökön kezdi új évadát a nagyváradi állami filharmónia, a komolyzene-kedvelők egyik slágerdarabjával, Carl Orff Carmina burana című nagyszabású művével, Romeo Rîmbu vezényletével. Az előadásban a filharmónia és a Iuliu Maniu Görögkatolikus Líceum Lászlóffy Zsolt és Nicoleta Țâmpu karigazgató vezette kórusa, Mariana Bulicanu szoprán, Ștefan von Korch tenor és Adrian Mărcan bariton működik közre.
A belső felújításokkal jól haladnak, mint mondta, még menedzserelődje, Tódor Albert igazgatása alatt rendbe tették a vízelszívót, ami sokat számított később az alagsor művészeti próbatermekké alakításában. Megújult a lépcsőház, a falakat kifestették, kitették a művészek fotóit, és rendbe hozatták a lépcsőket. A külcsín felfrissítése mellett a heti koncertek belbecse is némileg változott: a műsorfüzet tömörebb lett, ingyenes, és az emeleti foyer-ban felszereltek egy kivetítőt, amin az épp aznap játszott zeneművekkel kapcsolatos információkat pörgetik végig folyamatosan. De ezzel még korántsem ért véget a belső megújulás: egyelőre még várat magára a rég esedékes lift beszerelése és a mozgássérültek számára berendezett mellékhelyiség kialakítása, de már megkezdték a színpad mögötti öltözők kényelmessé tételét. Az igazgató örömmel nyugtázta, hogy
A most kezdődő évad kissé túlzsúfolt lesz a két színtársulat időleges „társbérlete” miatt. „A színpad felújítása miatt kerül sor a költözésre, a felkérés a megyei tanácstól jött, én pedig kötelességemnek éreztem elfogadni különösen azért, mert évekkel ezelőtt, a színház épületének munkálatai miatt, épp az én igazgatásom idején, a Szigligeti Társulatot befogadta a filharmónia, ha jól emlékszem, két évadon át. Tiszteletben tartjuk a felkérést azzal a reménnyel, hogy meg fogunk tudni egyezni elsősorban az előadások napirendjét illetően” – mondta az intézményvezető. Hozzátette, számukra a társbérlet azt is jelenti, hogy elesnek a terem bérbeadásának a bevételétől, amit leginkább a hangszerek karbantartására vagy újak vásárlására fordítottak, ám remélik, ez sem okoz majd súlyosabb gondokat.
Lesz olyan bérlet, aminek az ára jóval magasabb lesz, ám a tulajdonosnak, ha valami közbejön, és nem ér el a hangversenyre, akkor nem kell koncert előtt bejelentenie ezt. „Az olcsóbb bérleteknél viszont az lesz a kérésünk, ha nem tudnak megjelenni, akkor szóljanak, hogy az ő helyüket arra az estére eladhassuk. A vendégművészek fellépési díjai nagyot ugrottak, márpedig vendégművészek nélkül nem tudjuk az évadot megtartani” – mondta Meleg Vilmos. Az új évad kínálatáról Foica László művészeti igazgatótól kérdeztük, hogy mennyire érvényesült az összeállításban a 2020-as emlékév, Beethoven születésének 250. évfordulója. „Az idei évadban is harmincnyolc koncertünk lesz, bár egyelőre még csak az első három hónap műsorrendje „kőbe vésett”, de olyan rég nem hallott zeneműveket sikerült műsorra tűznünk, mint Grieg, Brahms, illetve Rachmaninov zongoraversenye, Elgar, Mendelssohn, Goldmark és Bruch hegedűre írott műve” – mondta Foica.
Hozzátette, halottak napja előtt Haydn-rekviem lesz, Románia nemzeti ünnepe előtt pedig többek között Enescu és Liszt román vonatkozású műve is elhangzik. December 5-én operagálát tartanak, 19-én karácsonyi hangversenyt. Ami pedig a Beethoven-emlékévet illeti: november 21-én a Karfantáziával és a IX. szimfóniával indítják, december 12-én pedig, Haydn gordonkaversenye előtt Beethoven István Király nyitányával kedveskednek a zenekedvelő közönségnek. „Reméljük, az idei évadban is egyre többen jönnek majd meghallgatni kedvenc szerzőik műveit, az ismert szólistákat vagy karmestereket” – mondta Foica.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!