2010. augusztus 10., 10:292010. augusztus 10., 10:29
Dávid Bíborka kérdésünkre elmondta: a múzeum a meglévő képek mellé tavaly decemberben újabb 19 Nagy István-festményt vásárolt, így immár mintegy negyven festményük van a csíkszeredai művésztől. A kiállítás anyagának nagy részét a gazdag Antal–Lusztig-gyűjteményből kapták kölcsön, ezt saját gyűjteményükkel és a marosvásárhelyi Művészeti Múzeum tíz Nagy István-festményével egészítették ki.
Nagy István 1873-ban Csíkmindszenten született, de tanulmányait már a budapesti Mintarajziskolában, majd Münchenben és Párizsban végezte. A festőművész gyalog bejárta az egész országot, saját bevallása szerint a Duna hosszát Budapesttől Bajáig ötször járta be, bebarangolta az Alföldet és Erdélyt. A múzeum honlapján található bemutatószövegből kiderül, Nagy István nem tartott fenn állandó műtermet, hanem a csíki hegyekben kóborolva alkotott. Több mint 4000 művét tartják számon, alkotásainak többsége Romániában, Szerbiában és Magyarországon található. Dávid Bíborka hozzáfűzte: a helyi festők népszerűsítése jegyében Márton Ferenc és Nagy Imre alkotásait is bemutatták már a múzeum korábbi kiállításain.
A múzeum munkatársától ugyanakkor megtudtuk, idén még két nagyszabású kiállítással készül a Csíki Székely Múzeum. Októbertől novemberig a Romániai Cserkész Szövetséggel karöltve cserkészeti kiállítást szerveznek, ahol számos kísérőprogrammal is kedveskednek a gyerekeknek. A cserkészeti kiállítást követően, november elejétől a Plugor Sándor életművét bemutató tárlatnak ad otthont a Csíki Székely Múzeum.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.