2010. augusztus 10., 10:292010. augusztus 10., 10:29
Dávid Bíborka kérdésünkre elmondta: a múzeum a meglévő képek mellé tavaly decemberben újabb 19 Nagy István-festményt vásárolt, így immár mintegy negyven festményük van a csíkszeredai művésztől. A kiállítás anyagának nagy részét a gazdag Antal–Lusztig-gyűjteményből kapták kölcsön, ezt saját gyűjteményükkel és a marosvásárhelyi Művészeti Múzeum tíz Nagy István-festményével egészítették ki.
Nagy István 1873-ban Csíkmindszenten született, de tanulmányait már a budapesti Mintarajziskolában, majd Münchenben és Párizsban végezte. A festőművész gyalog bejárta az egész országot, saját bevallása szerint a Duna hosszát Budapesttől Bajáig ötször járta be, bebarangolta az Alföldet és Erdélyt. A múzeum honlapján található bemutatószövegből kiderül, Nagy István nem tartott fenn állandó műtermet, hanem a csíki hegyekben kóborolva alkotott. Több mint 4000 művét tartják számon, alkotásainak többsége Romániában, Szerbiában és Magyarországon található. Dávid Bíborka hozzáfűzte: a helyi festők népszerűsítése jegyében Márton Ferenc és Nagy Imre alkotásait is bemutatták már a múzeum korábbi kiállításain.
A múzeum munkatársától ugyanakkor megtudtuk, idén még két nagyszabású kiállítással készül a Csíki Székely Múzeum. Októbertől novemberig a Romániai Cserkész Szövetséggel karöltve cserkészeti kiállítást szerveznek, ahol számos kísérőprogrammal is kedveskednek a gyerekeknek. A cserkészeti kiállítást követően, november elejétől a Plugor Sándor életművét bemutató tárlatnak ad otthont a Csíki Székely Múzeum.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.