Megnőtt az érdeklődés a cenzúrázott filmek iránt – rasszistának kikiáltott klasszikusok tűnnek el a műsorkínálatból

Az Elfújta a szél Mammy-je. Hattie McDaniel (jobbra) megkapta a legjobb női mellékszereplő Oscarját •  Fotó: Facebook/Gone with the Wind

Az Elfújta a szél Mammy-je. Hattie McDaniel (jobbra) megkapta a legjobb női mellékszereplő Oscarját

Fotó: Facebook/Gone with the Wind

A rendszerszintű rasszizmus elleni amerikai tiltakozáshullámnak megvannak az első kulturális áldozatai: filmklasszikust, szatírasorozatokat vizsgálnak felül és cenzúráznak azért, mert „előítéleteket és rasszista nézeteket” tartalmaznak. Ilyen az Elfújta a szél című, 1939-es film is, ami iránt megnőtt az érdeklődés a cenzúrát követően.

Kiss Judit

2020. június 15., 20:392020. június 15., 20:39

2020. június 15., 20:562020. június 15., 20:56

A rendőri erőszak áldozatává vált George Floyd halála után fellángolt Black Lives Matter (a fekete életek számítanak) elnevezésű mozgalom nyomán sok műsorszolgáltató és tévés személyiség értékelte újra, mi az elfogadható a mai társadalomban. Miután egyes kritikusai rasszistának tartják az Elfújta a szél (Gone with the Wind) című, kilenc Oscar-díjjal kitüntetett, 1939-ben készült filmklasszikust, és a múlt héten lekerült az HBO online felületéről, úgy tűnik, megnőtt iránta az érdeklődés.

A HBO az Egyesült Államokban zajló, a rendszerszintű rasszizmus elleni tiltakozáshullám közepette törölte kínálatából a filmet, amelynek ábrázolásmódja a filmszolgáltató szerint a 20. század elejének előítéleteit és rasszista nézeteit idézi.

Ezt követően hirtelen annyira megugrott az érdeklődés a film iránt, hogy premierje után 81 évvel az első helyre ugrott az Amazon lejátszási listáján, az Apple saját tartalmi platformján, az iTunes-on pedig a második helyig kúszott fel.

„Megmagyarázzák”
a cenzúrázott filmeket

A tiltakozáshullám első kulturális áldozatai közé tartozik a Margaret Mitchell világszerte népszerű könyve alapján készült, szintén nagy népszerűségnek örvendő mozin kívül több film is, amelyeket szintén eltávolítottak forgalmazói a nagyközönség számára elérhető kínálatból, azzal az indokkal, hogy rasszista utalásokat tartalmaznak. Ilyen többek közt az Angolkák (Little Britain) című szatírasorozat vagy a Waczak szálló (Fawlty Towers) című brit sorozat egy epizódja.

Az HBO Max szóvivője szerint „az Elfújta a szél a maga korának terméke, és olyan etnikai és rasszista előítéleteket ábrázol, amelyek sajnos hétköznapiak voltak az amerikai társadalomban. Ezek a rasszista ábrázolások helytelenek voltak akkor, és azok ma is, ezért úgy éreztük, hogy ezt a filmet magyarázat nélkül megtartani felelőtlenség volna.”

Az online forgalmazó azt ígérte, később újra elérhető lesz majd a film, de akkor majd a történelmi kontextus elemzését is mellékelik hozzá.

Victor Fleming 1939-ben bemutatott klasszikusát számos amerikai egyetemi tanár tartja a déli revizionizmus ambíciós és hatékony eszközének. A film ugyanis a rabszolgatartó déli államok romantikus képét nyújtja, amelyben a fekete szolgálók elégedettek a sorsukkal, és hétköznapi alkalmazottakként vannak ábrázolva. Az Elfújta a szél kilenc Oscar-díjat nyert az 1940-es gálán, elvitte a legjobb filmnek járó díjat, de a rendezői, forgatókönyvírói, vágói, látványtervezői díjakat is. Vivien Leigh lett az év legjobb, főszerepet alakító színésznője, a legjobb női mellékszereplő díja pedig éppen a Mammy nevű rabszolganőt és szókimondó dadust alakító Hattie McDanielé lett. A film a maga 3,44 milliárd dollárjával máig minden idők egyik legnagyobb bevételű alkotása.

Éppenséggel a rasszista
viselkedést figurázták ki

Amikor az Angolkák (Little Britain) című tévésorozatot is visszavonták a Netflixről, a NOW Tv-ről és az iPlayerről, a szatírasorozat gyártója,

a BBC azzal magyarázta a lépést, hogy a sorozat 2003-as első vetítése óta „változtak az idők”.

A sikeres rádiósorozat nyomán született tévésorozat 2003. február 9-étől 2007. január 1-jéig ment az Egyesült Királyságban, sikerét jelzi, hogy később amerikai verzió is készült belőle (ez már kevésbé volt sikeres).

A Little Britaint azért távolíttatta el a BBC több felületről, mert úgy vélték, 2020-ban nincs helye viccelődni a kisebbségeken, bemázolt képpel fekete karakteret játszani, és így tovább. Az alkotók, David Walliams és Matt Lucas 2017-ben már elnézést kértek, és jelezték, hogy ma már eszük ágában nem lenne ilyen műsort forgatni.

A Waczak szálló (Fawlty Towers) című, 1975-ös brit komédiasorozatot is azzal vádolják, hogy „rasszista sértések” hangzanak el benne. John Cleese, a sorozat egyik alkotója és szereplője élesen bírálta a lépést. A Waczak szálló A németek című 1975-ös epizódjában a tulajdonos, Basil Fawlty azt az utasítást adja, hogy „ne emlegessék a háborút” a német vendégek előtt, az őrnagy pedig a nyugat-indiai krikettcsapatról beszél sértő szavakkal – idézte fel a BBC News.

Cleese az epizód eltávolítását „hülyeségnek” nevezte.

A színész The Age című napilapban azzal érvelt, hogy ebben a részben éppenséggel a rasszista viselkedést figurázták ki.

Idézet
Az egyik dolog, amit az utóbbi 180 évben megtanultam, hogy az emberek humorérzéke nagyon sokféle. Vannak, akik megértik, hogy ha ostobaságokat adunk valaki szájába, akit ki akarunk figurázni, akkor nem a nézeteiket közvetítjük, hanem kigúnyoljuk”

– magyarázta.

A BBC-hez tartozó streamingszolgáltató szóvivője ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy a „rasszista sértéseket” tartalmazó epizódot levették a műsorról, amíg felülvizsgálják. Mint mondta, a régebbi tartalmakat rendszeresen felülvizsgálják, hogy megfelelnek-e közönség elvárásainak, és különös figyelmet szentelnek annak, hogy milyen következményei lehetnek az elavult nyelvhasználatnak.

Egyes esetekben figyelmeztetést tűznek a műsor mellé, más esetekben megvágják az anyagot. A Netflixről már szintén eltűnt a Repülj velem! (Fly Away Home), a Kretének klubja (The League of Gentlemen) és a Zooniverzum – Állati kert (The Mighty Boosh) című film is. A filmvilágban rengeteg szálon elindult a mea culpázás: Leigh Francis, aki egy Bo’ Selecta című szkeccsműsorban Mel B-t és Michael Jacksont is alakította valamikor 2002 körül, kijelentette, hogy szégyelli, hogy ilyenbe belement annak idején, de akkoriban az, hogy egy fehér ember feketére bemázolt arccal egy fekete nőt parodizál, még teljesen természetes volt.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 13., kedd

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása

Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása
2025. május 12., hétfő

Kós Károly műhelye a Székely Nemzeti Múzeumban

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.

Kós Károly műhelye a Székely Nemzeti Múzeumban
2025. május 12., hétfő

Robert de Niro tiszteletbeli Arany Pálma-díjat vehet át a kedden rajtoló cannes-i filmfesztiválon

Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.

Robert de Niro tiszteletbeli Arany Pálma-díjat vehet át a kedden rajtoló cannes-i filmfesztiválon
2025. május 11., vasárnap

Kis magyar sziget Nagybányán: a grófhoz és korához is kötődő kulturális kínálattal várja a közönséget a Teleki Napok

Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.

Kis magyar sziget Nagybányán: a grófhoz és korához is kötődő kulturális kínálattal várja a közönséget a Teleki Napok
2025. május 10., szombat

Harag György születésének centenáriumán emlékhetet szervez a kolozsvári színház

Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.

Harag György születésének centenáriumán emlékhetet szervez a kolozsvári színház
2025. május 09., péntek

Román városokban is vetítenek népszerű magyar családi vígjátékokat

Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.

Román városokban is vetítenek népszerű magyar családi vígjátékokat
2025. május 07., szerda

Premier a láthatáron: újra az opera színpadán a gyerekszereplőkkel készült Valahol Európában

A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.

Premier a láthatáron: újra az opera színpadán a gyerekszereplőkkel készült Valahol Európában
2025. május 05., hétfő

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját

Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját
2025. május 04., vasárnap

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői

Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői
2025. május 02., péntek

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat

Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat