Díszbemutató. Az Annette című zenés film csapata a cannes-i vörös szőnyegen
Fotó: Facebook/Festival de Cannes
A francia Leos Carax angol nyelvű, Annette című zenés filmjének díszbemutatójával, az Oscar-díjas Marion Cotillard-ral és Adam Driverrel a főszerepben megkezdődött kedd este a 74. cannes-i filmfesztivál.
2021. július 07., 07:362021. július 07., 07:36
A szemlét négy világhírű filmes együtt nyitotta meg: Bong Dzsun Ho dél-koreai rendező, akinek Élősködők című vígjátéka nyerte el a fődíjat az előző, a koronavírus-járvány előtt, 2019-ben megtartott 72. cannes-i fesztiválon; Jodie Foster amerikai színésznő, akit életművéért tiszteletbeli Arany Pálma-díjjal tüntetett ki a fesztivál; Pedro Almodóvar spanyol rendező, aki az elismerést átadta az 58 éves amerikai sztárnak; valamint a zsűri elnöke, Spike Lee amerikai rendező, színész, producer. A hivatalos programban bemutatásra kerülő alkotásokból készült összeállítást megelőzően
„A világot jelenleg gengszterek irányítják” – vélte Spike Lee a megnyitó előtti sajtótájékoztatón, megadva ezzel az idei seregszemle hangvételét, amelynek filmjei elsősorban kortárs társadalmi és identitási problémákkal foglalkoznak.
Mati Diope francia-szenegáli rendezőnő, akinek Atlanti-óceán című filmje 2019-ben elnyerte a fesztivál Nagydíját, osztrák kolléganője, Jessica Hausner, akinek első angolul forgatott filmje, a Little Joe főszerepéért Emily Beecham ugyanabban az évben megkapta a legjobb női alakításért járó díjat, Mélanie Laurent francia színésznő, rendezőnő, aki játszott Quentin Tarantino Becstelen Brigantyk című filmjében, Maggie Gyllenhaal amerikai színésznő, producer, aki egyszerre dolgozik nagyszabású amerikai produkciókban és szerzői filmekben, valamint Mylene Farmer francia énekesnő, zeneszerző, akinek videoklipjei filmes igényességgel készülnek.
A férfi tagok között van Tahar Rahim francia színész, akit Jacques Audiard A próféta című filmjének főszereplőjeként ismert meg a nagyközönség, Kleber Mendonca Filho brazil rendező, valamint a 2019-es Arany Pálmát elnyerő dél-korai film, az Élősködők egyik főszerepét alakító Szong Gangho.
A pandémia miatt tavaly elmaradt, idén pedig két hónappal elhalasztott filmfesztivál az első olyan nagy nemzetközi kulturális esemény, amelyet hagyományos módon, az alkotók és a szakmai közönség személyes részvételével rendeznek meg. A vetítőtermek 100 százalékos kihasználtság mellett működhetnek, de a fesztivál területére csak a koronavírussal szembeni védettséget igazoló dokumentum (oltási igazolás vagy a helyben ingyen elérhető, 48 óránál nem régebbi negatív teszt) felmutatásával lehet belépni, és a maszkviselés is kötelező.
Csaknem egy év után a filmes világ legjelentősebb eseményének ígérkezik a 74. cannes-i filmfesztivál, ahova július 6. és 17. között több világsztár is hivatalos a vörös szőnyegre.
A nyitófilmet rendező Leos Carax kilenc év után tér vissza a Croisette-re, előző filmje, a Holy Motors is a fesztiválon debütált. Az Annette-et a hivatalos válogatás versenyprogramjában mutatják be 23 másik alkotással.
Az Annette az amerikai Sparks art-pop duó ötlete alapján készült rockopera, a film zenéjét is ők jegyzik. A Los Angelesben játszódó nagyszabású történet főszereplője egy szerelmespár, Henry, egy cinikus humorista és Ann, egy világhírű operaénekesnő, akiknek idillikus életét teljesen felborítja lányuk, Annette születése, aki tragikus sorsú anyja gyönyörű hangját örökli.
A szenvedélyes film a hírnév kérdését boncolgatja, illetve azt mutatja be, hogy a dicsőség hajhászása hogyan teheti tönkre a magánéletet.
és mindez milyen irányban alakulhat, elsősorban egy művész esetében, akinek elengedhetetlen a mások figyelme ahhoz, hogy kiteljesedjen” – mondta a bemutató előtt a főszereplő Marion Cotillard a francia sajtónak.
Szerdán Nadav Lapid izraeli rendező Ahed's knee (Ahed térde) és Francois Ozon francia rendező Tout s'est bien passé (Minden rendben volt) című alkotása lesz látható, Sophie Marceau-val a főszerepben.
Enyedi Ildikó A feleségem története című legújabb játékfilmje az Arany Pálmáért versenyezhet, míg Rudolf Olivér FONICA M-120 című diplomafilmjét a filmes egyetemek legjobbjait felvonultató Cinéfondation programjába válogatták be. Mindkét alkotást július 14-én mutatják be. Mundruczó Kornél Evolúció című filmjét a Cannes-i bemutató elnevezésű új programban július 11-én vetítik, itt a fesztiválra rendszeresen visszatérő, már elismert alkotók innovatív munkáinak adnak helyet. A restaurált filmklasszikusok, a Cannes Classics programba ezúttal Mészáros Márta Napló gyermekeimnek című filmje kapott meghívást, ezt július 12-én láthatja a fesztiválközönség.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!