2009. február 09., 07:192009. február 09., 07:19
Tom Tykwer német rendező The International című filmjével nyílt meg csütörtök este az 59. berlini nemzetközi filmfesztivál, közismert nevén a Berlinale. A politikai krimiként jellemzett film Clive Owen és Naomi Watts főszereplésével megdöbbentő brutalitással ábrázolja egy nemzetközi bank bűnös pénzügyi tranzakcióit, a háború, illetve a terrorizmus finanszírozásában vállalt szerepét. A Parfüm rendezőjének újabb filmjét nem véletlenül tűzték a megnyitó programjára, Dieter Kosslick igazgató szerint azért, hogy egyfajta tükörképet mutassanak a világ jelenlegi helyzetéről.
A német főváros egyik leghíresebb terén, a Potsdamer Platzon található Berlinale Palotában a nemzetközi és a hazai filmvilág számos neves sztárja gyűlt össze az egyik legrangosabb nemzetközi kulturális seregszemlének számító fesztivál ünnepélyes megnyitóján. Jelen volt a német kormány több tagja, köztük Bernd Neumann kulturális miniszter és számos parlamenti képviselő is.
Az 59. Berlinale minden korábbinál gazdagabb programot sorakoztatott fel, a fesztivál rangját jelzi, hogy több mint 6000 filmmel jelentkeztek a seregszemlére, s a zsűri ezek közül választotta ki azt a csaknem 390-et, amelyet a február 15-ig tartó rendezvényen bemutatnak. Az idei fesztiválon egyébként több mint 50 ország vesz részt. A Berlinale hét fős zsűrijének elnöke az Oscar-díjas brit színésznő, Tilda Swinton.
A Berlinale csaknem hatvanéves történetében még soha nem vártak ennyi világsztárt és híres rendezőt a seregszemlére. Többségük már a nyitányra megérkezett Berlinbe, s a közönség ujjongása közepette vonult be a mintegy 200 méter hosszú vörös szőnyegen az elmúlt években híressé vált Berlinale filmpalotába.
A fesztivál igazgatója elmondta, hogy a bemutatandó filmek között még soha nem volt annyi világpremier mint most, s még soha nem volt annyi koprodukció sem, mint az idei fesztiválon. Rögtön a fesztivál elején kezdődött a legtehetségesebb fiatal színészek számára bemutatkozási lehetőséget kínáló Shooting Stars program, amelynek tíz országból érkező résztvevői között ott van Tóth Orsi, Mundruczó Kornél Delta című filmjének főszereplője is.
Bár játékfilmek hivatalos programjában 26 film vesz részt, ebből a fesztivál fődíjáért, az Arany Medvéért 18 alkotás száll harcba, köztük az angol–román–magyar koprodukcióban készült Varga Katalin, amelyben többek között három erdélyi színész, Péter Hilda, Kántor Melinda és Pálffy Tibor kapott szerepet. Peter Strickland Budapesten élő, brit-görög származású rendező filmjének producere Tudor Giurgiu, a filmet a 2008-as TIFF-en is vetítették.
Románia több rövidfilmmel – köztük Gabriel Achim Bric-Brac, és Paul Negoescu Renoválás (Renovare) című munkájával – jelenik meg a fesztiválon. A Fórum szekcióban vetítik Radu Jude A legboldogabb lány a világon (Cea mai fericită fată din lume) című filmjét, és bemutatják Sabina Pop János, hogy megy az építkezés? (Ioane, cum e la construcţii?) című dokumentumfilmjét is.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.