Márton Áron (1898 – 1980) életét, püspöki működésének, megpróbáltatásainak részleteit is megismerteti az érdeklődőkkel az esemény
Fotó: Gyulafehérvári Érseki Levéltár
Nemcsak Márton Áron püspök szellemiségének megismerését, hanem közelmúltunk és jelenünk társadalmi folyamatainak jobb megértését is célozza az a konferencia, amelyet a hét végén tartanak a püspök szülőfalujában, Csíkszentdomokoson – mondta el a Krónikának a szervező Márton Áron Múzeum igazgatója, Lázár Csilla. A rendezvényen magyar és román történészek is előadásokat tartanak.
2022. augusztus 25., 20:042022. augusztus 25., 20:04
2022. augusztus 25., 21:202022. augusztus 25., 21:20
Magyar és román történészek részvételével tartanak konferenciát és megemlékezést Márton Áron püspök tiszteletére szülőfalujában, Csíkszentdomokoson szombaton. A helyi Márton Áron Múzeum és a Márton Áron Humanitárius Egyesület Csíkszentdomokosért a Gyulafehérvári Érsekséggel együttműködve idén tizenegyedik alkalommal szervezi meg az 1896. augusztus 28-án született és 1980. szeptember 29-én elhunyt püspök emlékének szentelt eseményt. A szentmisét Kovács Gergely érsek celebrálja, ugyanő mond szentbeszédet. A programban többek közt történészek előadásai, tanulmánykötetek bemutatói szerepelnek.
Lázár Csilla, a Márton Áron Múzeum igazgatója a Krónika megkeresésére elmondta, 2012-ben szervezték az első konferenciát az intézmény égisze alatt. „Akkor még úgy gondoltuk, ez a konferencia is, mint a „rendes” történészi konferenciák, elsősorban a történészek, kutatók dialógusát, a kutatási eredmények megvitatását szolgálja majd. Azonban a domokosi események iránt évről évre növekvő érdeklődés azt mutatta, hogy nem csupán a szűk szakma számára fontosak az itt ismertetett kutatások, szakmai kiadványok” – mutatott rá. Kifejtette, ezért az évek során inkább ismeretterjesztő, népnevelő, művelődési jellegűvé formálódott az esemény, ahol nívós, új kutatási eredményeket felmutató előadások hallhatók, amelyek a Márton Áron-tisztelők sokrétű, sokszínű közösségét képesek megszólítani.
„Összességében több ez, mint emlékápolás és megemlékezés: mi azt reméljük, ezek a szombatok minden résztvevőt közelebb visznek nemcsak Márton Áron püspök megismeréséhez, hanem közelmúltunk és jelenünk társadalmi folyamatainak jobb megértéséhez is” – fogalmazott Lázár Csilla.
„Mindig van, mit megköszönnünk »A püspöknek«. Most például azt, hogy a nevét viselő, tavaly átadott helyi zarándokközpont – az idei konferencia helyszíne – a falu számos közösségi tere közül talán egyik legaktívabb lett, több tucat nívós kulturális, nevelési programnak adott otthont már működése első évében” – fejtette ki az intézmény vezetője.
A Márton Áron nevét viselő, tavaly átadott csíkszentdomokosi zarándokközpont lesz a hétvégi konferencia helyszíne
Fotó: Pinti Attila
Idén is több, a történetkutatás, egyháztörténet és vallástudományok területén szaktekintélynek számító előadó látogat el Csíkszentdomokosra, hogy legújabb kutatási eredményeiről beszámoljon. Előad Marton József nagyprépost, aki az Érseki Levéltárban, a Batthyaneumban, illetve más intézményekben évtizedek óta fáradhatatlanul végzett kutatómunkája során a teljes Márton Áron-hagyatékot feltárta, és ezek legnagyobb részét közzé is tette. Immár 26. köteténél tart az a csíkszeredai Pro-Print Kiadónál megjelenő sorozat, amely a püspök több száz írását, levelét, jegyzetét tárja a nagyközönség elé.
A bevezető, Márton Áron püspök viszonyulása a papjaihoz című előadáson kívül Marton József két eltérő műfajú, az előző években megjelent könyvét is bemutatják: a Márton Áron életének kronológiája I–III. nehezen mérhető mennyiségű munkával összegyűjtött, rendszerezett kiadvány, a püspök életének történéseit gyakorlatilag napokra lebontva közli.
amelyeket a püspök sohasem nézett tétlenül, de az elnyomottak, megfélemlítettek oldalára állva, az igazság és igazságosság védelmében próbált püspöki tekintélyével befolyásolni. A kötetet Bárdi Nándor magyarországi történész ismerteti, kiemelve a kötet jelentőségét a huszadik századi magyarságtörténetet feltáró forrásmunkák sorában. Ugyancsak a konferencia keretében ismertetik a szintén Marton József által írt A püspök című kötetet. Az ebben közölt húsz tanulmány mindenike nagyívű elemzés a püspök életének egy-egy szakaszáról vagy püspöki működése egy-egy problémaköréről.
Fotó: Pinti Attila
A konferencia szinkrontolmácsolással magyarul is hallgatható román előadója Denisa Bodeanu, a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács levéltárának munkatársa. Többek között neki köszönhető mindaz, ami Márton Áron titkosszolgálati megfigyeléséről tudható, illetve ő az egyik szerzője annak a forráskiadványnak, amely Márton Áron ötvenes évekbeli lehallgatott beszélgetéseiből közölt bő válogatást (Nagy Mihály Zoltán–Denisa Bodeanu: Lehallgatásra ítélve).
A máramarosszigeti „Duna munkatelep”. Márton Áron püspök háromévi „lakhelye”, címmel tart előadást Dobeş Andrea és Giurgiu Daniel, akik a püspök egyik legnehezebb fizikai és lelki próbatételét igyekeznek feltárni azon források alapján, amelyeknek feldolgozását nemrég végezték el a Spații carcerale în România comunistă. Penitenciarul Sighet (1950–1955) (Zárkák a kommunista Romániában. A máramarosszigeti börtön) című, Dobeș Andrea által szerkesztett kétkötetes kiadványban.
A konferenciát multimédiás előadás zárja, Nagy Zoltán székelyudvarhelyi hitoktató A hegy című DVD-n adta közre azokat a hangfelvételeket és fényképeket, melyeket Márton Áron kortársai közreműködésével gyűjtött össze több évtizedes szívós, áldozatos önkéntes munkával. Értékmentő munkáját a DVD-k kiadása után is folytatta, legújabb gyűjtéséből ad ízelítőt Humor és jóság – hangfelvétel részletek a Márton Áron püspök kortársaival készült beszélgetésekből címmel. Az eseményről további részletek a martonaronmuzeum@martonaronmuzeum.ro oldalon találhatóak.
Énekművészeket, karmestert, balettművészt, hangszerművészt és műszakos munkatársat is díjazott a Kolozsvári Magyar Opera.
Szeptember 27–29. között Gyulán és környékén rendezik meg a Muzsikál az erdő programsorozatot. Nagyvárad idén is bekapcsolódik a népszerű rendezvénybe.
Bukarestben, a Román Nemzeti Művészeti Múzeumban nyílik kiállítás Soó Zöld Margit 2022-ben elhunyt kolozsvári művész alkotásaiból.
A Szatmárnémeti Harag György Társulat ismét külön repertoárral készül a nagybányai közönség számára.
Árpád-házi királyok történetével érkezik Kolozsvárra a szombathelyi Mesebolt Bábszínház – közölte a szervező Puck Bábszínház.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata kapta a legtöbb díjat a Színházi Kritikusok Céhének keddi budapesti díjátadóján.
A legismertebb operett és musical betétdalok csendültek fel vasárnap este a kincses városban az Operettissimo együttes és díszmeghívottjai előadásában. A műsort megelőzően megkérdeztük a közönséget, hogy miért szereti ezt a műfajt.
Idén különösen erős lesz a Filmtettfeszt dokumentumfilmes „fejezete”: hét nagyon különböző, de témaválasztásában és megvalósításában egyformán izgalmas, egész estés alkotást vetítenek.
Vonal mágia címmel Részegh Botond csíkszeredai festő- és grafikusművész munkásságát bemutató tárlat nyílik október elején a szegedi Reök-palotában – tájékoztatta Kertész Lilla, az összművészeti központ sajtóreferense pénteken az MTI-t.
Operanapokkal, székelyföldi turnéval és a Vidnyásznszky Attila által rendezett Bánk bán című előadás bemutatójával várja közönségét a közeljövőben a Kolozsvári Magyar Opera.
szóljon hozzá!