Tavaly a Csíki Székely Múzeumban láthatta a közönség a BarabásiLAB: rejtett mintázatok című táraltot, hét végétől Marosvásárhelyen lesz megtekinthető
Fotó: Veres Nándor
Marosvásárhelyen lesz látogatható szombattól október közepéig Barabási Albert-László csíki származású, világhírű fizikus, hálózatkutató, laborvezető kiállítása, a BarabásiLAB: rejtett mintázatok című tárlat.
2023. május 05., 14:592023. május 05., 14:59
A BarabásiLAB című kiállításnak nem ez a premierje Erdélyben: tavaly a Csíki Székely Múzeum látta vendégül. A Maros Megyei Múzeum közölte, a megnyitót szombaton 17 órától tartják a marosvásárhelyi vár Történeti Osztályán. Az eseményen jelen lesz Barabási Albert-László, a tárlat kurátora Részegh Botond képzőművész. Amint az esemény leírásában olvasható, a hálózatkutatás és hálózati vizualizáció az elmúlt évek-évtizedek egyik legígéretesebb tudományos módszertani újdonsága, olyan új tanulási modell, amely hatékony eszköznek bizonyult a kulturális, társadalmi jelenségek, így a képzőművészeti színtér vizsgálatához is.
Jelenleg több egyesült államokbeli egyetem munkatársa, illetve tagja egyebek mellett a Magyar Tudományos Akadémiának, az Academia Europaea-nek és az Amerikai Fizikai Társaságnak.
A Rejtett mintázatok Barabási Albert-Lászlónak a hálózatkutatás művészeti ábrázolásával debütáló kiállítása. Ez a tárlat több tucat empirikus kutatásból kialakuló lenyűgöző képet és tárgyat ölel fel, egyfajta tudományból és művészetből szőtt mozaik, amelyben a két terület elemeinek kereszteződéséből új utódok és mintázatok alakulnak ki.
A budapesti Ludwig Múzeum, a karlsruhei Művészeti és Médiaközpont (ZKM), valamint a Csíki Székely Múzeum után a Maros Megyei Múzeum a negyedik kulturális intézmény, amely a BarabásiLab: Rejtett mintázatok című kiállításnak otthont ad.
Habár a várbeli múzeumépület eddig is számos nemzetközi jelentőségű kiállításnak volt házigazdája, intézményünk számára ez az esemény rendkívüli, hiszen a történelem és régészet kutatási eredményeit bemutató térben teremt kapcsolatot a kortárs művészet és a tudomány között.
Több mint 14 ezren tekintették meg eddig a BarabásiLab: Rejtett mintázatok című kiállítást a Csíki Székely Múzeumban. Barabási Albert-László világhírű fizikus májusban nyílt tárlata szeptember 11-ig még látogatható.
Először került magyar múzeumi gyűjteménybe úgynevezett NFT-mű, a Barabási Albert-László által vezetett kutató és művész kollektíva (BarabásiLab) egyik hálózati munkájának formájában – közölte a Ludwig Múzeum az MTI-vel.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
szóljon hozzá!