A brassói magyar szemle keretében hetedik alkalommal szervezendő szemle öt napján 4 kamaratermi és 4 nagytermi előadást láthat a közönség a Sică Alexandrescu Drámai Színházban
Fotó: Magyar Színházfesztivál Brassó/Facebook
Öt napos magyar színházi fesztivált szerveznek Brassóban október 19. és 23. között. A szemléről Toró Tamás főszervezőt kérdeztük, aki többek közt elmondta, a helyi magyarság számára azért is hiánypótló a rendezvény, mert a városban nem működik magyar kulturális intézmény. „Szép, szeretni való szemle ez, reményeink szerint minden, a színház iránt érdeklődő résztvevő találni fog kedvére való előadást. A brassói fesztivál számunkra nemcsak hogy hiánypótló és nemcsak hab a tortán, hanem maga torta is, meg a hab is” – fogalmazott Toró Tamás.
2023. október 17., 09:562023. október 17., 09:56
Hiánypótlónak számít a városban és a környéken élő magyarság számára a Brassói Magyar Színházfesztivál, ugyanis nem működik a Cenk alatt magyar intézmény, amely összefoghatná a kulturális eseményeket – mondta el a Krónika megkeresésére Toró Tamás, az október 19. és 23. között tartandó szemle főszervezője. Az idei, immár hetedik alkalommal szervezendő szemle öt napján 4 kamaratermi és 4 nagytermi előadást láthat a közönség.
A nagyváradi Szigligeti Színház Molnár Ferencnek a Játék a kastélyban című vígjátékával érkezik Brassóba, a rendező Balogh Attila
Fotó: Szigligeti Színház
„Azért szervezzük a hiánypótló kulturális fesztiválokat, mert természetesen a helyi magyarság is szomjazik a magyar kultúrára. Fontosnak tartjuk, hogy a színházi szemle keretében minőségi produkciókat láthasson a közönség. Nagy hátránnyal indulunk, hiszen nincsen magyar kulturális intézményünk Brassóban, nincs saját színházunk, saját termünk, és ez mindig nehézséget jelent, de nem adjuk fel és igyekszünk évről-évre tető alá hozni a seregszemlét” – emelte ki Toró Tamás. Azt is elmondta, az idei fesztiválon helyi csapatok is fellépnek, de a sepsiszentgyörgyi, szatmári, váradi társulatot is vendégül látják, sőt,
A Tragédia című táncszínházi produkcióval a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes lép színpadra, az előadás Madách Imre Az ember tragédiája című műve nyomán készült
Fotó: Háromszék Táncegyüttes
A Sică Alexandrescu Drámai Színház termében tekinthetik meg az érdeklődők az előadásokat. A Tragédia című táncszínházi produkcióval a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes lép színpadra, Madách Imre Az ember tragédiája című műve nyomán Könczei Árpád zeneszerző, rendező-koreográfus állította színpadra az előadást. A brassói Áprily Lajos iskola Grimasz színjátszócsapata is fellép: Páskándi Gézának Az eb olykor emeli lábát című paródiájából készítettek produkciót Bálint Ferenc rendezésében. A nagyváradi Szigligeti Színház Molnár Ferencnek a Játék a kastélyban című vígjátékával érkezik Brassóba, a rendező Balogh Attila. Több verses-zenés est is várja a nagyérdeműt, Szabó Enikő egyéni, A gondolatnak ősze rám köszönt című előadóestje, valamint a Feloldozás című zenés-verses produkció a Brassói Vándorszínház, az Összetartozás Színháza és az Ultima Sacra Regős Társulat előadásában.
A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata először lép fel a brassói szemlén: az Ödön von Horváth Kasimir és Karoline című darabjából készült, Botos Bálint rendezte előadással lépnek színpadra
Fotó: Harag György Társulat
A Ki vagyok én? című verses produkció, Némethy Zsuzsa és Bilibók Attila előadása Petőfi Sándor életéről szól. A kassai társulat Márai Sándor Kaland című darabját hozza el Brassóba, a rendező Beke Sándor.
A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata először lép fel a brassói szemlén: az Ödön von Horváth Kasimir és Karoline című darabjából készült, Botos Bálint rendezte előadással lépnek színpadra. A kamaratermi előadások 17 órakor kezdődnek, a nagytermiek 19 órakor. Jegyek kaphatóak a bilete.ro oldalon, illetve személyesen – hivatali időben – az RMDSZ Brassó Megyei Szervezet irodájában, az Alecu Russo utca 4. szám alatt.
A brassói magyar színházfesztiválra idén is várják az érdeklődőket a városból és a környékről
Fotó: Magyar Színházfesztivál Brassó/Facebook
Arra is kitért, hogy a magyarság számára évente négy nagyobb lélegzetű rendezvénysorozatot szerveznek Brassóban: tavasszal a Brassói Magyar Filmnapokat, júniusban a gyermekfesztivált, ősszel a Brassói Magyar Napokat, és szintén ősszel a Brassói Magyar Színházfesztivált. A legutóbbi népszámlálás adatai szerint kevesebb a magyar Brassóban és a megyében is. „Brassó megyében 40 ezerről megközelítőleg 30 ezerre csökkent a magyarok számaránya, a városban pedig 14 ezerre csökkent, mintegy 4 ezer fővel lettünk kevesebben. Ennek ellenére még mindig jelentős létszámról beszélhetünk, és ebből kell kiindulni, hogy még Aradnak, Temesvárnak is – mert nagyjából ezekhez a városokhoz hasonlítjuk magunkat – van magyar színháza, nekünk viszont nincsen” – mondta el szeptemberben a Krónikának a Brassói Magyar Napok szervezése kapcsán Toró Tamás.
A kassai társulat Márai Sándor Kaland című darabját hozza el Brassóba, a rendező Beke Sándor.
Fotó: kassai Thália Színház
Újdonságként Brassó megyei néptánccsoportok vonulnak fel a Cenk alatti városban szeptember 11. és 17. között tartandó, 13. Brassói Magyar Napokon, amelynek bővül a programkínálata.
Immár 11. alkalommal szervezik meg a Brassói Magyar Napokat, az idei ünnep szeptember 12. és 19. között várja az érdeklődőket. Az évek során a fesztivál a dél-erdélyi szórvány legnagyobb magyar kulturális eseményévé nőtte ki magát.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
szóljon hozzá!