Magyar színházi fesztivál Kárpát-medencei kitekintéssel – Hiánypótló szemle a Cenk alatti városban

A brassói magyar szemle keretében hetedik alkalommal szervezendő szemle öt napján 4 kamaratermi és 4 nagytermi előadást láthat a közönség a Sică Alexandrescu Drámai Színházban •  Fotó: Magyar Színházfesztivál Brassó/Facebook

A brassói magyar szemle keretében hetedik alkalommal szervezendő szemle öt napján 4 kamaratermi és 4 nagytermi előadást láthat a közönség a Sică Alexandrescu Drámai Színházban

Fotó: Magyar Színházfesztivál Brassó/Facebook

Öt napos magyar színházi fesztivált szerveznek Brassóban október 19. és 23. között. A szemléről Toró Tamás főszervezőt kérdeztük, aki többek közt elmondta, a helyi magyarság számára azért is hiánypótló a rendezvény, mert a városban nem működik magyar kulturális intézmény. „Szép, szeretni való szemle ez, reményeink szerint minden, a színház iránt érdeklődő résztvevő találni fog kedvére való előadást. A brassói fesztivál számunkra nemcsak hogy hiánypótló és nemcsak hab a tortán, hanem maga torta is, meg a hab is” – fogalmazott Toró Tamás.

Kiss Judit

2023. október 17., 09:562023. október 17., 09:56

Hiánypótlónak számít a városban és a környéken élő magyarság számára a Brassói Magyar Színházfesztivál, ugyanis nem működik a Cenk alatt magyar intézmény, amely összefoghatná a kulturális eseményeket – mondta el a Krónika megkeresésére Toró Tamás, az október 19. és 23. között tartandó szemle főszervezője. Az idei, immár hetedik alkalommal szervezendő szemle öt napján 4 kamaratermi és 4 nagytermi előadást láthat a közönség.

A fesztivál több olyan színház művészeit látja vendégül Brassóban, akik először lépnek fel a magyar produkciókat felsorakoztató szemlén, és eljönnek olyan társulatok is, amelyek már szerepeltek a városban.

A nagyváradi Szigligeti Színház Molnár Ferencnek a Játék a kastélyban című vígjátékával érkezik Brassóba, a rendező Balogh Attila •  Fotó: Szigligeti Színház Galéria

A nagyváradi Szigligeti Színház Molnár Ferencnek a Játék a kastélyban című vígjátékával érkezik Brassóba, a rendező Balogh Attila

Fotó: Szigligeti Színház

„Azért szervezzük a hiánypótló kulturális fesztiválokat, mert természetesen a helyi magyarság is szomjazik a magyar kultúrára. Fontosnak tartjuk, hogy a színházi szemle keretében minőségi produkciókat láthasson a közönség. Nagy hátránnyal indulunk, hiszen nincsen magyar kulturális intézményünk Brassóban, nincs saját színházunk, saját termünk, és ez mindig nehézséget jelent, de nem adjuk fel és igyekszünk évről-évre tető alá hozni a seregszemlét” – emelte ki Toró Tamás. Azt is elmondta, az idei fesztiválon helyi csapatok is fellépnek, de a sepsiszentgyörgyi, szatmári, váradi társulatot is vendégül látják, sőt,

Kárpát-medencei kitekintése is lesz a szemlének: Márai-darabbal érkezik Brassóba a kassai Thália Színház. Toró Tamás emlékeztetett, igyekeznek más határon túli társulatokat is elhívni: tavaly a beregszászi, azelőtt a vajdasági társulat szerepelt Brassóban.

A Tragédia című táncszínházi produkcióval a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes lép színpadra, az előadás Madách Imre Az ember tragédiája című műve nyomán készült •  Fotó: Háromszék Táncegyüttes Galéria

A Tragédia című táncszínházi produkcióval a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes lép színpadra, az előadás Madách Imre Az ember tragédiája című műve nyomán készült

Fotó: Háromszék Táncegyüttes

A Sică Alexandrescu Drámai Színház termében tekinthetik meg az érdeklődők az előadásokat. A Tragédia című táncszínházi produkcióval a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes lép színpadra, Madách Imre Az ember tragédiája című műve nyomán Könczei Árpád zeneszerző, rendező-koreográfus állította színpadra az előadást. A brassói Áprily Lajos iskola Grimasz színjátszócsapata is fellép: Páskándi Gézának Az eb olykor emeli lábát című paródiájából készítettek produkciót Bálint Ferenc rendezésében. A nagyváradi Szigligeti Színház Molnár Ferencnek a Játék a kastélyban című vígjátékával érkezik Brassóba, a rendező Balogh Attila. Több verses-zenés est is várja a nagyérdeműt, Szabó Enikő egyéni, A gondolatnak ősze rám köszönt című előadóestje, valamint a Feloldozás című zenés-verses produkció a Brassói Vándorszínház, az Összetartozás Színháza és az Ultima Sacra Regős Társulat előadásában.

A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata először lép fel a brassói szemlén: az Ödön von Horváth Kasimir és Karoline című darabjából készült, Botos Bálint rendezte előadással lépnek színpadra •  Fotó: Harag György Társulat Galéria

A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata először lép fel a brassói szemlén: az Ödön von Horváth Kasimir és Karoline című darabjából készült, Botos Bálint rendezte előadással lépnek színpadra

Fotó: Harag György Társulat

A Ki vagyok én? című verses produkció, Némethy Zsuzsa és Bilibók Attila előadása Petőfi Sándor életéről szól. A kassai társulat Márai Sándor Kaland című darabját hozza el Brassóba, a rendező Beke Sándor.

A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata először lép fel a brassói szemlén: az Ödön von Horváth Kasimir és Karoline című darabjából készült, Botos Bálint rendezte előadással lépnek színpadra. A kamaratermi előadások 17 órakor kezdődnek, a nagytermiek 19 órakor. Jegyek kaphatóak a bilete.ro oldalon, illetve személyesen – hivatali időben – az RMDSZ Brassó Megyei Szervezet irodájában, az Alecu Russo utca 4. szám alatt.

A brassói magyar színházfesztiválra idén is várják az érdeklődőket a városból és a környékről •  Fotó: Magyar Színházfesztivál Brassó/Facebook Galéria

A brassói magyar színházfesztiválra idén is várják az érdeklődőket a városból és a környékről

Fotó: Magyar Színházfesztivál Brassó/Facebook

„Szép, szeretni való szemle ez, reményeink szerint minden, a színház iránt érdeklődő résztvevő fog találni kedvére való előadást. A brassói fesztivál számunkra nemcsak hogy hiánypótló és nemcsak hab a tortán, hanem maga torta is, meg a hab is” – mondta Toró Tamás.

Arra is kitért, hogy a magyarság számára évente négy nagyobb lélegzetű rendezvénysorozatot szerveznek Brassóban: tavasszal a Brassói Magyar Filmnapokat, júniusban a gyermekfesztivált, ősszel a Brassói Magyar Napokat, és szintén ősszel a Brassói Magyar Színházfesztivált. A legutóbbi népszámlálás adatai szerint kevesebb a magyar Brassóban és a megyében is. „Brassó megyében 40 ezerről megközelítőleg 30 ezerre csökkent a magyarok számaránya, a városban pedig 14 ezerre csökkent, mintegy 4 ezer fővel lettünk kevesebben. Ennek ellenére még mindig jelentős létszámról beszélhetünk, és ebből kell kiindulni, hogy még Aradnak, Temesvárnak is – mert nagyjából ezekhez a városokhoz hasonlítjuk magunkat – van magyar színháza, nekünk viszont nincsen” – mondta el szeptemberben a Krónikának a Brassói Magyar Napok szervezése kapcsán Toró Tamás.

A kassai társulat Márai Sándor Kaland című darabját hozza el Brassóba, a rendező Beke Sándor. •  Fotó: kassai Thália Színház Galéria

A kassai társulat Márai Sándor Kaland című darabját hozza el Brassóba, a rendező Beke Sándor.

Fotó: kassai Thália Színház

korábban írtuk

Több mint fesztivál a helyi magyarság számára a Brassói Magyar Napok, amely újdonságokkal is várja közönségét
Több mint fesztivál a helyi magyarság számára a Brassói Magyar Napok, amely újdonságokkal is várja közönségét

Újdonságként Brassó megyei néptánccsoportok vonulnak fel a Cenk alatti városban szeptember 11. és 17. között tartandó, 13. Brassói Magyar Napokon, amelynek bővül a programkínálata.

korábban írtuk

Magyar ünnep a Cenk alatt: betölti a város emblematikus tereit a Brassói Magyar Napok
Magyar ünnep a Cenk alatt: betölti a város emblematikus tereit a Brassói Magyar Napok

Immár 11. alkalommal szervezik meg a Brassói Magyar Napokat, az idei ünnep szeptember 12. és 19. között várja az érdeklődőket. Az évek során a fesztivál a dél-erdélyi szórvány legnagyobb magyar kulturális eseményévé nőtte ki magát. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 17., kedd

Színészmesterség a „boncasztalon”: Harsányi Attila és az Aradi Kamaraszínház kísérletei

Fesztiválszereplésekre készül az Aradi Kamaraszínház, amelynek legújabb, frissen bemutatott monodrámájáról, Kean című különleges előadásról Tapasztó Ernő és Harsányi Attila beszélt.

Színészmesterség a „boncasztalon”: Harsányi Attila és az Aradi Kamaraszínház kísérletei
2025. június 15., vasárnap

A túlterheltség problémáját boncolgató magyar film érkezik a romániai mozikba (VIDEÓ)

Schwechtje Mihály független nagyjátékfilmjét, a Sünvadászatot mutatja be több romániai helyszínen a forgalmazó Filmtett Distribution.

A túlterheltség problémáját boncolgató magyar film érkezik a romániai mozikba (VIDEÓ)
2025. június 15., vasárnap

Erdélyi magyaRock: Zilahi Csaba újabb kötete is mély főhajtás a zenészek előtt

Újabb kötete jelent meg Zilahi Csaba kolozsvári rádiós újságírónak az erdélyi magyar beat-, rock-, folk-, pop-, jazz-zene történetéről, a 2022-ben napvilágot látott Erdélyi magyaRock című könyv folyatásaként.

Erdélyi magyaRock: Zilahi Csaba újabb kötete is mély főhajtás a zenészek előtt
2025. június 15., vasárnap

Erdélyi városokban lép fel hamarosan a Magyar Állami Népi Együttes

A Magyar Állami Népi Együttes négy erdélyi városban lép fel június folyamán.

Erdélyi városokban lép fel hamarosan a Magyar Állami Népi Együttes
2025. június 14., szombat

Múzeumok Éjszakája: gazdag programmal várják Sepsiszentgyörgyön a közönséget

Az év egyik várva várt eseményére kerül sor a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban és a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben június 21-én, a nyári napfordulóhoz legközelebb eső szombaton.

Múzeumok Éjszakája: gazdag programmal várják Sepsiszentgyörgyön a közönséget
2025. június 11., szerda

Sikeresnek bizonyult a Harag György Emlékhét, folytatását is tervezi a kolozsvári színház

Élénk érdeklődés övezte a kolozsvári Harag György centenáriumi rendezvényt, annak ellenére, hogy anyagi okok miatt nehéz volt összehozni – mondta el a Krónikának Tompa Gábor.

Sikeresnek bizonyult a Harag György Emlékhét, folytatását is tervezi a kolozsvári színház
2025. június 09., hétfő

Új magyar filmek a TIFF-en

Hat friss magyar alkotás lesz látható a június 13. és 22. között zajló kolozsvári 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), ahol az életműdíjban részesülő Tarr Béla rendező főbb alkotásait is levetítik – közölték hétfőn az MTI-vel a szervezők.

Új magyar filmek a TIFF-en
Új magyar filmek a TIFF-en
2025. június 09., hétfő

Új magyar filmek a TIFF-en

2025. június 09., hétfő

A kora nyári kánikula ellenére is népszerű volt a Jazz in the Park

Az eddigi hagyományos kora őszi időpont helyett idén június elején szervezték meg Kolozsváron a Jazz in the Park fesztivált. A családias jellegű háromnapos rendezvény ez alkalommal is az autentikus jazz-zene sokszínűségéről szólt.

A kora nyári kánikula ellenére is népszerű volt a Jazz in the Park
2025. június 07., szombat

Elindult a Déryné Program Határtalan alprogramja Erdélyben

A Déryné Program Határtalan alprogramja azért született, hogy minden magyar embernek egyenlő esélyt tudjunk biztosítani az anyanyelvi színházi élményekhez – jelentette ki Novák Irén helyettes államtitkár Szatmárnémetiben.

Elindult a Déryné Program Határtalan alprogramja Erdélyben
2025. június 06., péntek

Magyar napok Máramarosszigeten: közösségépítés a helyi szórványmagyarság életében

A történelmi Máramaros egyik legjelentősebb magyar közösségi eseményévé vált a július 11–13. között immár harmadik alkalommal rendezendő Máramarosszigeti Magyar Napok.

Magyar napok Máramarosszigeten: közösségépítés a helyi szórványmagyarság életében