A város és a környék kulturális értékeit is bemutatja az egy hétig tartó Brassói Magyar Napok
Fotó: Facebook/Brassói Magyar Napok
Immár 11. alkalommal szervezik meg a Brassói Magyar Napokat, az idei ünnep szeptember 12. és 19. között várja az érdeklődőket. Az évek során a fesztivál a dél-erdélyi szórvány legnagyobb magyar kulturális eseményévé nőtte ki magát. Toró Tamás főszervező megkeresésünkre arról beszélt, mit jelent a város magyarságának a rendezvénysorozat.
2021. szeptember 11., 10:042021. szeptember 11., 10:04
Büszkék vagyunk arra, hogy Erdélyben az egyik legrégebbi magyar ünnep a brassói – hangoztatta megkeresésünkre Toró Tamás főszervező annak kapcsán, hogy vasárnap kezdődik az egyhetes rendezvénysorozat. Kifejtette, habár 12 évvel ezelőtt fogant meg bennük egy ilyen jellegű esemény szervezésének a gondolata, valójában már az 1940-es újságokból kiderült, hogy a brassói magyarság már akkor szervezett programsorozatot.
„Ilyen értelemben 71 év szünet után született meg a döntés, hogy újra kell a magyar ünnepet éleszteni, és ennek több oka is volt. Elsősorban az, hogy jelen pillanatban sajnos Brassó az egyedüli nagy erdélyi város, ahol jelentős számú magyarság él, és még sincs saját magyar kulturális intézménye” – fejtette ki a főszervező. Úgy véli, hogy
Azért sem akarták nyáron megszervezni az eseményt, hogy kora őszre mindenki hazaérjen a nyári vakációból, és minél nagyobb létszámban részt tudjanak venni az érdeklődők a magyar napokon.
A főszervező azt az üzenetet szeretné közvetíteni a fesztiválon keresztül, hogy amennyire fontos Észak-Erdély és a Székelyföld, legalább annyira fontos a dél-erdélyi magyar sors is.
– mondta Toró Tamás. Hozzátette, nagyon jóleső érzés, hogy az utóbbi években egyre többen jöttek fesztiválozni a Székelyföldről, Belső-Erdélyből és a Partiumból is. Toró Tamás reméli, ezúttal is sokan eljönnek, és a gazdag programkínálatból remélhetőleg mindenki talál magának ínyére való kulturális csemegét.
Toró Tamás: a Brassói Magyar Napok hiánypótló fesztivál, amely nagyon sokat jelent a brassói magyarság számára
Fotó: Facebook/ Brassói Magyar Napok - BMN
A főszervező kiemelte, a fesztivál több helyszínen zajlik párhuzamosan, a város emblematikus helyszínein.
Hozzátette, az idei évtől kezdődően új helyszínnel, a Szent János térrel bővült a Brassói Magyar Napok, amely szintén egy emblematikus helye Brassó belvárosának. „Ide várjuk a rétegzenék kedvelőit, itt kerül majd sor a fesztivál keretében a zsidó napra is, ahol Móser Ádám tangóharmonikás, illetve a Dávid Klezmer Band minőségi zsidó zenével örvendezteti meg a publikumot” – emelte ki Toró Tamás. Ugyanezen a helyszínen lép fel továbbá a Barabás Lőrinc Quartet, és a Koszika and the Hotshots is.
A főszervező aláhúzta, hogy habár rétegzenei koncerteket a korábbi években is kínáltak, sosem voltak ezek egy helyszínen, és sosem volt ennyire bő a kínálat, ezért választottak új helyszínt. Toró azt is elmondta, a zsidó napnak már van egyéves hagyománya, azonban évek óta szerették volna beékelni a rendezvény programjába, hiszen a brassói magyar zsidóság megérdemli. „Nagy sikere volt az elmúlt évben, ezért úgy gondoltuk, folytatni kell, ugyanis a zsidók olyan kulturális értékeket képviselnek, amelyeket feltétlenül be kell mutatni a brassóiaknak. Szeretnénk, ha ez hagyomány lenne az elkövetkezendő években” – nyilatkozta a főszervező.
Számos program helyszíne az Áprily Lajos Főgimnázium, ahol a helyi magyar zenekarok lépnek fel, és többek között a gimnázium ad otthont a gyerekprogramoknak, a gasztrosaroknak, és a koncertek utáni buliknak is.
Mindkét eseményt csütörtökön délelőtt nyitják meg.
Fotó: Facebook/ Brassói Magyar Napok - BMN
Kiemelkedő programpont a zárónapon műsorra tűzött In memoriam Reiff István barcasági néptánctalálkozó, ahol általában az egész vidék képviselteti magát, illetve pár vendég néptáncegyüttes. Toró Tamás elmondta, folyamatosan tartják a kapcsolatot a hatóságokkal, az állami tiszti főorvosi szolgálattal, tűzoltósággal, helyi rendőrséggel, hogy folyamatosan tájékozódjanak a járványügyi előírások esetleges változásairól. Segítségükre van némi tapasztalat, ugyanis tavaly egy-két hely kivételével elmaradtak a nagyvárosi fesztiválok, ők pedig, ha nagyon szigorú szabályokat betartva is, de meg tudták tartani Magyar Napokat.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
szóljon hozzá!