Fotó: aradcityguide.ro
Színházi előadásokat, tárlatokat, kulturális rendezvényeket tartanának a régi filmszínház épületében létrehozandó aradi kulturális központban, amely összefogná a térség magyarságát – mondta el a Krónikának Bognár Levente, a Maros-parti város alpolgármestere.
2018. január 10., 16:442018. január 10., 16:44
2018. január 10., 18:162018. január 10., 18:16
Magyar kulturális központ létrehozását tervezik Aradon, a közösségi tér a régi filmszínház jelenleg leromlott állapotú épületében, a város központjában található Bohus-palotában kapna helyet – mondta el a Krónika megkeresésére Bognár Levente, a város alpolgármestere.
Ehhez a műemlék épületben található moziteremben módosításokat kell eszközölni, belső munkálatokat kell elvégezni. Mindez most folyamatban van, reméljük, hogy a továbbiakban az erre vonatkozó megfelelő döntéseket is el tudjuk érni az önkormányzatban” – mondta Bognár Levente. Hozzátette, bíznak benne, hogy két év alatt talán megvalósítható a központ létrehozása, amely hiánypótló lenne.
mindezt szeretnénk a központ létrehozásával pótolni, ugyanakkor kulturális szempontból is összefogni a helyi magyarságot. Reméljük, megkapjuk ehhez a megfelelő önkormányzati támogatást” – ecsetelte az alpolgármester. Azt is fontosnak tartotta megjegyezni, hogy az aradi magyar kulturális események, színházi előadások természetesen a térség magyarságának is szólnak.
Bognár Levente kifejtette, természetesen most is szerveznek magyar kulturális rendezvényeket Aradon, de ezeket be kell mindig valahova könyörögni, úgyhogy nagyon jól fogna a kimondottan erre a célra rendbehozott tér.
A patinás épületben, amelyet Bohus-palota néven ismer a helyi magyarság, a város első modern filmszínháza működött, de a filmvállalat hagyta teljesen leromlani. „Aztán az önkormányzat hatáskörébe került, és most zajlik a rendbetétel: ki kell alakítani a teret úgy, hogy multifunkcionálissá váljon, hogy színházi előadásokat, tárlatokat, különféle rendezvényeket lehessen tartani benne, egyfajta közösségi térré válhasson a helyi és az Arad megyei magyarság számára.
– mondta az elöljáró. Úgy fogalmazott, bár a végleges döntések még nem születtek meg, bíznak benne, hogy a polgármester és az általa vezetett többség együttműködő lesz ebben a kérdésben.
„Amikor az Európa Kulturális Fővárosa 2021-es címért folyó versenyben a pályázatot beadtuk, akkor Arad kulturális stratégiájában ennek a központnak a létrehozása is szerepelt, ennek szellemében reméljük, hogy meg is valósul a központ létrehozása” – mondta el Bognár Levente.
Arad építészetében itt alkalmazták először a vasbeton födémeket, a földszint egyik részén nyílt meg a város első, külön erre a célra tervezett mozija, amely a kilencvenes évekig folyamatosan moziként működött.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
szóljon hozzá!