Farkas Ágnes Anna a fődíjjal járó 1500 eurós pénzjutalom mellé 15 ezer euró értékű produkciós támogatást is kap a következő filmjére
Fotó: Farkas Emőd
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem fotó, film és média szakja idei végzettjének, Farkas Ágnes Annának az alkotása nyerte kedden este a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) helyi versenyének fődíját. A fiatal rendező a Krónikának elmondta, már annak is nagyon örült, hogy alkotását beválasztották a szemle vetítési programjába, filmjét azért volt nehéz elkészíteni, mert nem külső, hanem belső történésekre összpontosít.
2021. július 28., 12:262021. július 28., 12:26
2021. július 29., 15:572021. július 29., 15:57
Farkas Ágnes Anna Játsszunk tovább című kisjátékfilmje nyerte kedden este a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) helyi versenyének fődíját. A fiatal rendező – aki a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem fotó, film és média szakának idei végzettje – a Krónikának elmondta: az egyetemen a három év során rájött, hogy azok a témák állnak hozzá közelebb, azokat tudja jobban megfogalmazni, amelyek érzések köré fonódnak, érzéseket ábrázolnak. Tanárai kezdetben óvták ettől a próbálkozástól, mesélte a fiatal rendező, attól tartva, hogy mivel szegényes a történet, nehéz lesz filmre vinni. „És igazuk is volt, nagyon nehéz volt, de örülök, hogy figyelmeztettek, mert mégsem tántorodtam el. Nagyon szeretem azokat a dolgokat megfogalmazni, amelyek az emberben belül történnek, ami mindenkiben ott van: a belső kicsi érzést különböző élethelyzetekkel kapcsolatban. Igazából ez az, ami megindít” – mondta Farkas Ágnes Anna.
„Mindannyian nagyon kedvesek voltak, akkora emberséggel álltak hozzám, annyira szívvel-lélekkel ott voltak, hogy élmény volt velük dolgozni” – mondta, hozzátéve, hogy ez teljesen más tapasztalat, másfajta felelősség, mint amikor fiatalokkal vagy gyerekekkel dolgozik az ember. „Amikor ott voltak a felnőttek, úgy éreztem, hogy most minden élesben megy. Furcsa, de nagyon ösztönző eksztázisérzés volt velük dolgozni a forgatás alatt” – mesélte a munkafolyamatról.
Nagyon sokat jelent számára a díj, mondta a fiatal rendező, nagy megtiszteltetés, hiszen már annak is örült, hogy egyáltalán levetítik a filmet. Nagyon sokan álltak mellette a filmkészítés időszakában, a szüleitől, barátaitól kezdve a stábig, kicsit nekik is köszönhető, hogy a végső verzió ilyen lett. „Ők voltak azok, akik mindenben támogattak, nélkülük nem sikerült volna.
– mondta Farkas Ágnes Anna, aki a Sapientia fotó, film és média szakán folytatja tanulmányait mesteri képzésen. Mint fogalmazott, bár a díj nagy megtiszteltetés, nem érzi, hogy a jövőben változtatna a filmkészítéshez való hozzáállásán.
A stábot többnyire a sapientiás csoporttársak alkották
Fotó: Farkas Emőd
„Eddig is nagyon szerettem diákfilmeket készíteni az egyetemen, tanulni erről a szakmáról, kipróbálni dolgokat, forgatni, és ez ezután is így lesz” – ígérte. Hozzátette, bár önmagában nem változtat ezen, a díj ösztönzően hat, szeretne minél többet tanulni a szakmában, még több mindenben kipróbálni magát.
„Nagyon fontosnak tartottuk, hogy felkaroljuk egymást, így aki az egyik filmet rendezte, a másikban cateringezett, aki egyikben világosító volt, a másikban berendezett, mindenki mindenféle szerepkörben vállalt feladatokat. Óriási dolog, hogy így támogatjuk egymást” – vázolta, köszönetet mondva csoporttársainak.
Esti, családi életkép, a szereplők egy diófa alatt ülve beszélgetnek. A két nagyobb testvér kisurran a nyári éjszakába, a nagyobbik kétes randira indul, húga úgy dönt, elkíséri nővérét. Senkivel sem történik semmi rendkívüli, a lelki folyamatok nagyon finoman ábrázoltak. A nézőnek az az érzése: a felnőttek tulajdonképpen lelkükben gyermekek, a gyermekek pedig felnőttek, és nem is létezik a két korosztály között valódi határvonal. Közös értékké válik a játékra való képesség, az életöröm, az aggodalom és felelősségvállalás is. Hajnalban valami különös madárdal hallatszik, a felkelő nap fénye megvilágítja a családot, és mintha megállna az idő.
A nyertes filmben több hivatásos színész is játszik
Fotó: Farkas Emőd
A filmben Berekméri Katalin és Kiss Bora, a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat színészei, Bogdán Zsolt, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színésze, Erdei Gábor és Kolcsár József, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművészei, Pánczél Kata, a kolozsvári BBTE végzős színis hallgatója, Szőllősi Eszter, a kolozsvári zeneiskola végzős diákja, valamint Szabó Lili negyedikes kisdiák szerepel. Az operatőr Török Ádám, irányítótanárok: Fekete Ibolya, Gózon Francisco, Felméri Cecília, Blos-Jáni Melinda.
Polacsek Zsófia A madarak nem tévednek el és Frunza Roland Fátum című alkotását. Farkas Ágnes Anna a fődíjjal járó 1500 eurós pénzjutalom mellé 15 ezer euró értékű produkciós támogatást is kap a következő filmjére. A fődíját egyébként tavaly is sapientiás vizsgafilm nyerte, akkor Farkas Boglárka Amit nem vettünk észre című alkotását díjazták.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!