Fotó: Biró István
A nemzeti filharmonikusok először jutottak el Erdélybe, a zenekar koncertjét kitörő siker fogadta mindkét helyszínen. A repertoár szintén megegyezett: Dohnányi Ernő Szimfonikus percek, Liszt Ferenc Ave Maria, Kodály Zoltán Galántai táncok és Bartók Béla Concerto című műve. A Liszt-darabot Kocsis Zoltán átiratában adta elő a zenekar. Az együttes főzeneigazgatója, a neves zongorista, karmester és zeneszerző számos átirattal gazdagította eddig a zeneművészetet. A kolozsvári koncertet megelőző sajtótájékoztatón elmondta, a zongorára írt darabokat népszerűsíteni szeretné a zenekarra hangszereléssel. Olyan darabokat választ, amelyek enélkül feledésre lennének ítélve, illetve olyanokat, amelyek magukban hordják a nagyzenekari előadás lehetőségét.
A zenekar története 1923-ban a Székesfővárosi Zenekar megalakulásával kezdődött, amely az ötvenes évektől Magyar Állami Hangversenyzenekar néven működött. 1952-től évtizedekig Ferencsik János lett a vezető karmestere, és olyan vendégkarmesterek léptek itt fel, mint Doráti Antal, Zubin Mehta, Leopold Stokowski, Christoph von Dohnányi, illetve olyan művészek, mint Yehudi Menuhin, Starker János, Ruggiero Ricci. Ferencsik János halálával jelentős korszak zárult le a zenekar történetében, akinek 1987-ben találták meg méltó utódját a japán Kobayashi Ken-Ichiro személyében. 1997 őszétől Kocsis Zoltán vezeti a zenekart, azóta rendkívül sok külföldi meghívásnak tettek eleget a New York-i Avery Fisher Halltól a tokiói Suntory Hallig, és jelen vannak a legjelentősebb nemzetközi zenei fesztiválokon. Több évre előre terveznek, azonban előfordul, hogy akad néhány szabad időpont a határidőnaplóban. Így történt most is, és remélik, mihamarabb eleget tehetnek újabb erdélyi meghívásnak is – ígérte meg Kolozsváron Kovács Géza, a filharmónia igazgatója.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.