Fotó: Biró István
A nemzeti filharmonikusok először jutottak el Erdélybe, a zenekar koncertjét kitörő siker fogadta mindkét helyszínen. A repertoár szintén megegyezett: Dohnányi Ernő Szimfonikus percek, Liszt Ferenc Ave Maria, Kodály Zoltán Galántai táncok és Bartók Béla Concerto című műve. A Liszt-darabot Kocsis Zoltán átiratában adta elő a zenekar. Az együttes főzeneigazgatója, a neves zongorista, karmester és zeneszerző számos átirattal gazdagította eddig a zeneművészetet. A kolozsvári koncertet megelőző sajtótájékoztatón elmondta, a zongorára írt darabokat népszerűsíteni szeretné a zenekarra hangszereléssel. Olyan darabokat választ, amelyek enélkül feledésre lennének ítélve, illetve olyanokat, amelyek magukban hordják a nagyzenekari előadás lehetőségét.
A zenekar története 1923-ban a Székesfővárosi Zenekar megalakulásával kezdődött, amely az ötvenes évektől Magyar Állami Hangversenyzenekar néven működött. 1952-től évtizedekig Ferencsik János lett a vezető karmestere, és olyan vendégkarmesterek léptek itt fel, mint Doráti Antal, Zubin Mehta, Leopold Stokowski, Christoph von Dohnányi, illetve olyan művészek, mint Yehudi Menuhin, Starker János, Ruggiero Ricci. Ferencsik János halálával jelentős korszak zárult le a zenekar történetében, akinek 1987-ben találták meg méltó utódját a japán Kobayashi Ken-Ichiro személyében. 1997 őszétől Kocsis Zoltán vezeti a zenekart, azóta rendkívül sok külföldi meghívásnak tettek eleget a New York-i Avery Fisher Halltól a tokiói Suntory Hallig, és jelen vannak a legjelentősebb nemzetközi zenei fesztiválokon. Több évre előre terveznek, azonban előfordul, hogy akad néhány szabad időpont a határidőnaplóban. Így történt most is, és remélik, mihamarabb eleget tehetnek újabb erdélyi meghívásnak is – ígérte meg Kolozsváron Kovács Géza, a filharmónia igazgatója.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.