2007. július 31., 00:002007. július 31., 00:00
Bergman 1945-ben készítette első, Válság című filmjét. A szakma és a közönség elismerésére 1957-ig kellett várnia, amikor a cannes-i filmfesztivál zsűrije különdíjjal jutalmazta A hetedik pecsét című filmjét. A középkor keresztes háborúit kísérő pestisjárvány idején zajló, expresszionizmusba hajló történetben egy hitét vesztett vándorló lovag végzetes sakkjátszmára hívja ki a Halált. A film elindította Bergmant a siker útján, életművének későbbi kritikusai olyan, a rendező gyermekkorából magával hozott elemekre mutattak rá a filmben, mint a rideg családi légkör, a vallás külső kényszere, a hit keresésének őrlő konfliktusa. Az 1960-as évektől mindmáig a filmtörténet remekeinek tartják a Trilógiaként emlegetett Bergman-filmeket: a Tükör által homályosan-t, az Úrvacsorát és a Csendet, amelyek az istenkeresés kudarcát, a felszínessé váló emberi kapcsolatok csődjét mutatják meg, a kor konzervatív közízlése szerint gyakran „botrányos” képekkel, rendezői megoldásokkal. A testi és lelki kínszenvedés vászonra azelőtt soha nem vitt nyers keresztmetszetét mutatják a Suttogások és sikolyok és a Rítus című filmek. A bergmani filmek rendkívül intenzív feszültségét csak fokozta, hogy a rendező nem alkalmazott kísérőzenét, a néma, sokáig futó képsorokon rendkívül közelről mutatott emberi arcok a pszichologizáló filmes „élveboncolás” mesterévé tették Bergmant. Az elhunyt rendező alkotásai kiemelkedő részét képezik az európai filmkultúrának, sokan őt tartják a film legnagyobb géniuszának. Alkotásai olyan színészek számára hoztak világhírt, mint Liv Ullmann, Max von Sydow, Bibi Andersson, Ingrid Thulin.
MTI
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.