Nagy port kavart ifjúsági regény alapján készült a Semmi című előadás, amit ma mutat be a temesvári társulat
Fotó: temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház/ Facebook
Az évad utolsó bemutatóját tartja ma 19 órától a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: Balázs Attila rendezte a Semmi című produkciót, amely Janne Teller dán író ifjúsági regényéből készült.
2021. június 29., 10:442021. június 29., 10:44
Több szempontból is rendhagyó bemutatóval készül a közelgő évadzárására a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, amely a Semmi című dán ifjúsági regény színpadi adaptációját viszi színre Balázs Attila rendezésében – közölte a teátrum.
Janne Tellernek a 2000-es évek elején nagy port kavaró ifjúsági regényét megjelenése után Dániában szinte azonnal betiltották, majd alig egy évvel később kötelező iskolai olvasmánnyá nyilvánították.
A több szempontból is rendhagyónak nevezhető bemutató egyik különlegessége, hogy kifejezetten szabadtérre készült a produkció, amelyet a színház tulajdonában lévő egykori Művész-mozi nyári kertjében felállított színpadon játszanak. Ott tartják kedden este 8 órakor a bemutatót.
Az előadás másik fontos sajátossága, hogy Lőrincz Rita mellett a társulat legfiatalabb, az évad elején szerződtetett művészei lépnek színpadra, így a közönség jobban megismerheti a társulat nyolc új tagját: Vadász Bernadett, Hegyi Kincső, Vajda Boróka, Czüvek Loránd, Lajter Márkó Ernesztó, Erdős Bálint, Barti Lehel András és Jancsó Előd színészeket.
Balázs Attila mellett az előadás létrehozásában közreműködött Iuliana Vilsan jelmez- és díszlettervező, Dilmana Yordanova videó- és vetítéstervező, Cári Tibor zeneszerző, valamint Orbán Enikő dramaturg.
„Semminek sincs értelme, ezt régóta tudom. Ezért semmit sem érdemes csinálni. Erre most jöttem rá” – ezekkel a szavakkal hagyja el Pierre egy nap az iskolát. Osztálytársai elhatározzák, hogy bebizonyítják neki – és maguknak – az ellenkezőjét. Egy régi pajtában gyűjtenek össze mindent, aminek van értelme. Először csak egy fejetlen játékbaba, egy zsoltároskönyv, régi fényképek, elszáradt rózsaszirmok gyűlnek össze – ezért a gyerekek azt találják ki, hogy mindenkinek valami számára különlegesen fontosat kell odaadnia. Minél nagyobb az áldozat, annál nagyobb az értelme. Ami ártalmatlan játéknak indul, hamarosan kontrollálhatatlanná válik.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!