Fotó: A szerző felvétele
2009. július 20., 09:032009. július 20., 09:03
Az ítélet néhány nappal a Gyilkos-tó legendája – Fazekas Eszter története című táncművészeti produkció ősbemutatója előtt született, melyet hazai és anyaországi előadókkal vittek színre a Gyilkos-tó partján felállított szabadtéri színpadon. A magyarországi C. Tóth Zoltán, a produkció forgatókönyvírója és zeneszerzője kritikán alulinak minősítette a városvezetés eljárását. A nagyszabású, több mint kétszáz szereplőt felvonultató produkcióra, melyet a Gyilkostói Népművészeti Sokadalom elnevezésű kétnapos rendezvénysorozat keretében mutattak be, hónapok óta készültek a magyarországi és erdélyi előadók, a bemutatót szombaton este tartották meg. A próbákra Gyergyószentmiklósra érkezett magyarországi művészek megdöbbenve szembesültek azzal a ténnyel, hogy Mezei János polgármester megszüntette annak a két igazgatónak a munkaviszonyát, akikkel közösen megálmodták a tóparti előadást.
„A keszthelyi, balatonedericsi és cserszegtomaji előadók mindannyian követtek a polgármesteri hivatal elé, amikor megtudtuk, hogy a két igazgató leváltásával meghiúsulhat a bemutató” – fejtette ki a Krónika kérdésére C. Tóth Zoltán zeneszerző, aki azt is hozzáfűzte, a kialakult helyzetben meg akarta tudni, hogy Gyergyószentmiklós önkormányzata hogyan viszonyul a produkcióhoz. Amíg C. Tóth Zoltán bement a hivatalba, hogy tisztázza a helyzetet, a magyarországi művészek az épület előtt várakoztak.
Amint a zeneszerző elmondta, Lázár Zoltán polgármester-helyettes támogatásáról biztosította, így folytatták a próbákat, és a tervek szerint megtartották az ősbemutatót. Azonban a történtek miatt nem volt felhőtlen sem az előadók, sem a szervezők öröme a fergeteges siker láttán. Annál is inkább, mert a Gyilkos-tó legendája – Fazekas Eszter története című táncművészeti produkció megálmodója, ösztönzője és producere az egyik elbocsátott vezető, Kolcsár Béla volt.
„Amikor a Gyilkos-tó kialakulásának 170. évfordulóját ünnepeltük, a tavalyelőtti Népművészeti Sokadalom keretében, akkor ötlött fel bennem, hogy milyen szép lenne itt a tó partján előadni egy a Gyilkos-tó kialakulásának legendája alapján készült produkciót, hiszen ezt a legendát még semmilyen formában nem vitték színre” – magyarázta a Krónika kérdésére Kolcsár Béla. Mint mondotta, C. Tóth Zoltánhoz régi barátság fűzi, amikor elmondta neki az elképzelését, lelkes támogatóra talált a zeneszerző személyében, aki vállalta a zenés-táncos, népdalbetétekkel gazdagított produkció forgatókönyvének és zenéjének megírását. „Az összetartozás megtestesülése ez a műsor” – jelentette ki C. Tóth Zoltán arra célozva, hogy magyarországi, illetve erdélyi előadók összefogásával követendő példát mutattak a különböző országokban élő magyarság számára.
A darab táncos szereplőit ugyanis a gyergyószentmiklósi Hóvirág, Gereben és Topánka néptáncegyüttes tagjaiból verbuválták, a zenei betéteket a kesztehelyi Salve Regina és a balatonedericsi Magnificat kórus, a cserszegtomaji Gyöngyös népdalkör, illetve a gyergyócsomafalvi Bel Canto kamarakórus énekelte. A zenekari muzsikát a keszthelyi Festetics György Zeneiskola zenekara, a népi muzsikát pedig ifj. Bajna György, Szilágyi László és Szabó Loránd játszotta.
A darab koreográfusa és rendezője Ivácson László, a sepsiszentgyörgyi Háromszék táncegyüttes rendező-koreográfusa, népzenei tanácsadója pedig Molnár Szabolcs, a Háromszék táncegyüttes zenésze volt. A néptáncelemekre épülő előadás nagy sikert aratott a közel ezerfős nézősereg körében.
„Tudomásul vettük az elbocsátásunkkal kapcsolatos döntést, de úgy gondoltuk Kolcsár kollégával, hogy míg le nem zajlik a bemutató és a sokadalom, addig nem foglalkozunk az üggyel” – jelentette ki Barti Tihamér gazdasági igazgató, aki az előadás végén keserű szájízzel jegyezte meg, hogy a bemutatót egyedül Gyergyószentmiklós önkormányzata nem támogatta, míg a környékbeli községek valamennyi önkormányzata jelentős összegekkel járult hozzá a produkció sikeréhez. Elbocsátásuk kapcsán úgy fogalmazott: az intézkedés része Mezei János polgármester tisztogatási akciójának.
Amint arról korábban beszámoltunk, Mezei János polgármester, aki a Magyar Polgári Párt országos alelnöke, korábban egy belső ellenőrzés után felfüggesztette a helyi RMDSZ elnöki tisztségét betöltő Bartit igazgatói munkaköréből. Az intézkedés ellen jogorvoslatot kért a prefektusi hivatal, illetve Barti Tihamér, a pert meg is nyerték az érintettek, és Barti tovább folytathatta tevékenységét.
Most azonban tanácsi határozattal megváltoztatták a polgármesteri hivatal – melynek égisze alatt működik a Művelődési Központ is – szerkezeti felépítését, aminek értelmében a központ vezetését kettő helyett egy igazgatónak kellene ezentúl ellátnia.
„A határozattervezet a jogi procedúrák lezajlása után érvénybe lépett, ezt a lehetőséget ragadta meg polgármester, hogy megszüntesse munkaviszonyunkat” – jelentette ki a Krónika kérdésére Barti Tihamér, aki azt is sérelmezte, hogy a polgármester mindezt néhány nappal az ősbemutató előtt tette.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.