A HÍD Egyesület - Nagyszebeni Magyar Kulturális Központ által szervezett programsorozat a hagyományápolást és identitásőrzést, valamint a kikapcsolódást tűzte ki céljául
Fotó: facebook/Ars Hungarica
Különböző zenei műfajú koncertek, kiállítások, könyvbemutatók, gyerekelőadások és magyar gasztronómiai termékek lesznek a 13. Ars Hungarica kulturális fesztiválon, amelyet november 10. és 18. között rendeznek meg az erdélyi Nagyszebenben - közölték csütörtökön a szervezők.
2018. november 08., 14:552018. november 08., 14:55
2018. november 08., 16:172018. november 08., 16:17
A nagyszebeni magyar kulturális fesztivál kilenc napig több mint harminc eseményre várja az érdeklődőket. 2019-ben az erdélyi város és térsége az Európa Gasztronómiai Régió címet fogja viselni és ennek jegyében a legfontosabb helyi fesztiválok kulináris kínálattal készülnek.
A hagyományápolást és identitásőrzést, valamint a kikapcsolódást célul kitűző, a HÍD Egyesület - Nagyszebeni Magyar Kulturális Központ által szervezett programsorozat gálaműsorral kezdődik. Ezen fellép Kolozsvár Magyar Gyermekkórusa, a budapesti Vasutas Zeneiskola Pesti Broadway Stúdiója pedig a Godspell musicalt mutatja be.
A fesztiválon megtekinthető egyebek mellett a budapesti Radóczy Mária tűzzománcművész kiállítása, Zorkóczy Zenóbia előadásai, Gál Orsolya gyermekelőadása, Benedekffy Katalin színművész koncertje, a HalVirág Bábszínház előadása.
Könyvbemutatón köszöntik a 90 éves Dávid Gyula erdélyi irodalomtörténészt. Lesz táncház, fellép a Halleluja Kamarakórus és a Pachelbel Vonós Kamarazenekar, a Mohai Fagott Trió, a Gyárfás és Premecz Organ Trió, illetve Szalai Lotti és Nagy Márton gitárművész a Liszt Ferenc Zeneakadémiáról.
A térség közkedvelt magyar fesztiváljának otthont adó, dél-erdélyi szórványtelepülésnek számító Nagyszebenben a magyarok száma mintegy 2500, de a környező településeken élő magyarok is látogatni szokták a fesztivál programjait.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!