A Teleki–Bolyai Könyvtárnak a látogatók előtt kevésbé ismert termeit és azok történetét Lázok Klára főkönyvtáros mutatja be
Fotó: Haáz Vince
Online térben szervezi meg a Kultúra Hete elnevezésű, a román (január 15.) és a magyar kultúra napja (január 22.) apropóján tervezett egyhetes rendezvénysorozatát a marosvásárhelyi Studium–Prospero Alapítvány. Az érdeklődők megismerhetnek többek közt könyvtárakat, a Teleki Tékát is, várostörténeti érdekességeket, megszólaltat vásárhelyi művészeket.
2021. január 14., 20:282021. január 14., 20:28
Harmadik alkalommal szervezi meg januárban a Studium–Prospero Alapítvány a Kultúra Hete néven ismertté vált rendezvénysorozatot. A járványhelyzet miatt továbbra sem lehetséges a különböző programokon való személyes részvétel, így az online térben kínálnak újszerű és változatos programlehetőséget a kultúra iránt érdeklődőknek.
Már hagyománnyá vált, hogy január közepén a kultúra kerül fókuszba:
Az eseménysorozat idén kéttípusú programmal: rövidfilm-sorozattal és online tárlattal kívánja a kultúra iránt érdeklődőket megszólítani az egyhetes periódusban. Január 15-én, a román kultúra napján kezdődik Rejtett város címmel a rövidfilm-sorozat. Elsőként a Maros Megyei Könyvtár rejtett birodalmába vezeti be az érdeklődőket Monica Avram igazgatónő.
A film román nyelvű, és magyar felirattal nézhető. A következő film január 18-án lesz megtekinthető. A Teleki–Bolyai Könyvtár látogatók előtt kevésbé ismert termeit és azok történetét Lázok Klára főkönyvtáros mutatja be. Láthatjuk Teleki Sámuel legkedvesebb könyvei mellett egykori lakosztályát, a Téka legreprezentatívabb freskós termét, de hallhatunk Teleki Gemma grófnőről is, aki a múlt században a Bolyai tér emblematikus virágárus figurája volt.
Január 19-én egy olyan házat és volt lakóját ismerhetjük meg, aki a saját korában jelentős szereppel bírt a város életben, aztán emléke lassan elhalványult. A filmben dr. Kálmán Attila történész eleveníti fel Sényi László tevékenységét és mutatja meg a Köteles Sámuel utcai Sényi-házat. Január 20-án nézhető Minorita örökség Marosvásárhelyen címmel a negyedik része a Rejtett város sorozatnak.
Az utolsó film témájában kicsit különbözik az előzőktől. Ebben nem egy helyszín, hanem egy örmény család a központi téma. Január 21-én a Dudutz család – egy örmény család hagyatéka Marosvásárhelyen című filmet lehet megtekinteni, amelyben dr. Puskás Attila, a Marosvásárhelyi Örmény–Magyar Kulturális Egyesület elnöke szólal meg.
Fotó: Haáz Vince
Az utóbbi négy alkotás magyar nyelvű román felirattal. A filmek a fent említett napokon délután 19.00 órától lesznek megtekinthetőek a Studium–Prospero Alapítvány Facebook-oldalán. A magyar kultúra napján, január 22-én 19.00 órától kerül sor a Maros megyei képző- és iparművészek gyűjteményes online tárlatának bemutatójára, ugyancsak a Studium–Prospero Alapítvány Facebook-oldalán. Ezzel a Maros megyében egyedi kezdeményezéssel az alapítvány azon helyi művészeket kívánta megszólítani, akik járványhelyzet nehézségei ellenére az utóbbi évben sem hagyták abba alkotói tevékenységüket.
A kiállítás online is lapozható katalógusát a szakmai zsűri tagjai, Nagy Miklós Kund művészeti író és ifj. Molnár Dénes képzőművész, valamint a szervező alapítvány ügyvezető elnöke, dr. Vass Levente mutatják be.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!