A Teleki–Bolyai Könyvtárnak a látogatók előtt kevésbé ismert termeit és azok történetét Lázok Klára főkönyvtáros mutatja be
Fotó: Haáz Vince
Online térben szervezi meg a Kultúra Hete elnevezésű, a román (január 15.) és a magyar kultúra napja (január 22.) apropóján tervezett egyhetes rendezvénysorozatát a marosvásárhelyi Studium–Prospero Alapítvány. Az érdeklődők megismerhetnek többek közt könyvtárakat, a Teleki Tékát is, várostörténeti érdekességeket, megszólaltat vásárhelyi művészeket.
2021. január 14., 20:282021. január 14., 20:28
Harmadik alkalommal szervezi meg januárban a Studium–Prospero Alapítvány a Kultúra Hete néven ismertté vált rendezvénysorozatot. A járványhelyzet miatt továbbra sem lehetséges a különböző programokon való személyes részvétel, így az online térben kínálnak újszerű és változatos programlehetőséget a kultúra iránt érdeklődőknek.
Már hagyománnyá vált, hogy január közepén a kultúra kerül fókuszba:
Az eseménysorozat idén kéttípusú programmal: rövidfilm-sorozattal és online tárlattal kívánja a kultúra iránt érdeklődőket megszólítani az egyhetes periódusban. Január 15-én, a román kultúra napján kezdődik Rejtett város címmel a rövidfilm-sorozat. Elsőként a Maros Megyei Könyvtár rejtett birodalmába vezeti be az érdeklődőket Monica Avram igazgatónő.
A film román nyelvű, és magyar felirattal nézhető. A következő film január 18-án lesz megtekinthető. A Teleki–Bolyai Könyvtár látogatók előtt kevésbé ismert termeit és azok történetét Lázok Klára főkönyvtáros mutatja be. Láthatjuk Teleki Sámuel legkedvesebb könyvei mellett egykori lakosztályát, a Téka legreprezentatívabb freskós termét, de hallhatunk Teleki Gemma grófnőről is, aki a múlt században a Bolyai tér emblematikus virágárus figurája volt.
Január 19-én egy olyan házat és volt lakóját ismerhetjük meg, aki a saját korában jelentős szereppel bírt a város életben, aztán emléke lassan elhalványult. A filmben dr. Kálmán Attila történész eleveníti fel Sényi László tevékenységét és mutatja meg a Köteles Sámuel utcai Sényi-házat. Január 20-án nézhető Minorita örökség Marosvásárhelyen címmel a negyedik része a Rejtett város sorozatnak.
Az utolsó film témájában kicsit különbözik az előzőktől. Ebben nem egy helyszín, hanem egy örmény család a központi téma. Január 21-én a Dudutz család – egy örmény család hagyatéka Marosvásárhelyen című filmet lehet megtekinteni, amelyben dr. Puskás Attila, a Marosvásárhelyi Örmény–Magyar Kulturális Egyesület elnöke szólal meg.
Fotó: Haáz Vince
Az utóbbi négy alkotás magyar nyelvű román felirattal. A filmek a fent említett napokon délután 19.00 órától lesznek megtekinthetőek a Studium–Prospero Alapítvány Facebook-oldalán. A magyar kultúra napján, január 22-én 19.00 órától kerül sor a Maros megyei képző- és iparművészek gyűjteményes online tárlatának bemutatójára, ugyancsak a Studium–Prospero Alapítvány Facebook-oldalán. Ezzel a Maros megyében egyedi kezdeményezéssel az alapítvány azon helyi művészeket kívánta megszólítani, akik járványhelyzet nehézségei ellenére az utóbbi évben sem hagyták abba alkotói tevékenységüket.
A kiállítás online is lapozható katalógusát a szakmai zsűri tagjai, Nagy Miklós Kund művészeti író és ifj. Molnár Dénes képzőművész, valamint a szervező alapítvány ügyvezető elnöke, dr. Vass Levente mutatják be.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
szóljon hozzá!