2008. június 23., 00:002008. június 23., 00:00
derült ki a magyarországi író, költő, műfordító Tóth Krisztináról, aki pénteken a nagyváradi Törzsasztal-sorozat évadzáró beszélgetésének meghívottjaként Kőrössi P. Józsefnek, a Noran Kiadó vezetőjének kérdéseire válaszolt.
„Azt akartam, hogy állj meg, és ne hagyd ott, / ha megtaláltad, vagy vedd fel, vagy öld meg” – hangzott az elsőként felolvasott Kutya című versében, amellyel a meghívott olyanynyira megdöbbentette hallgatóságát, hogy csak rövid szünet után tört ki a taps.
„A mi nemzedékünknek kétszer kellett szocializálódnia” – magyarázta Tóth Krisztina, aki elmondása szerint olyan világban gyermekeskedett, amikor a gyermeknek mást mondtak otthon a szülők, és mást a tanárok az iskolában. „Bűntudatra neveltek, nem lehetett tudni mit, bármit elkövethettél, mai napig görcsben van a gyomrom, ha az ellenőr elkéri a bérletet” – olvasta Vonalkód című novellájából az írónő, aki képzőművészeti gimnáziumba járt, de úgy érezte, nem elég ügyes, a szavak rakosgatása közben többször villant fel benne az „ezt így akartam” érzés, mint amikor tárgyi formába akarta önteni gondolatait. Egykor a Sárvári Diákíró Pályázat irodalmi körén fedezték föl, az írónő Mezey Katalinnak köszönhető, hogy a kör tagjai kibontakoztathatták egyéni hangjukat.
Utólag tudatosnak tűnnek választásai, de bevallása szerint nagyon sokáig kereste a helyét az emberek világában. Ez a keresgélés csapódhatott le Pixel című novellájában, amelyben egy marslakó szemszögéből mutatja meg az embereket. Írásaiban a részletek felől szeret és tud építkezni, ebből adódóan novelláiban fokozatosan bontakoznak ki a kulcsfontosságú részletek. Versben és prózában egyaránt arra törekszik, hogy történetet meséljen el. Valódi kudarcnak az emberi kapcsolatok kudarcát tartja, gyakran az emberek közötti kommunikációs problémákat jeleníti meg: hősei attól „kudarcosak”, hogy elbeszélnek egymás mellett. Tóth Krisztina különbséget tesz a látványos siker és a hétköznapi élet apró sikerei között. Mint minden szerzőnek, neki is fontos a visszajelzés, de mint mondja, az is örömet okoz, ha valamit elültet, és az nem szárad ki. Ha egy írás emberi problémákat taglal, akkor lényegében mindegy, hogy férfi vagy nő írta – vallja Tóth Krisztina, aki rendkívül szerényen mesélt személyes érzéseiről és írásairól a váradi közönségnek.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.