Radu Jude a díj átvételekor
Fotó: Kviff.com
Radu Jude „intelligens vészjelzésnek”, a történelmet illető romániai rövidlátás és holokauszttagadás kritikájának is nevezett filmje nyerte a Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztivál fődíját szombaton. A szemlén magyar alkotást is díjaztak.
2018. július 08., 16:152018. július 08., 16:15
2018. július 08., 16:172018. július 08., 16:17
Radu Jude rendező Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari (Nem érdekel, ha barbárokként vonulunk be a történelembe) című filmje kapta szombat este a Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztivál fődíját, a Kristályglóbuszt; a szemlén magyar alkotás is nyert: Csuja László Virágvölgy című filmje.
Radu Jude alkotása a fesztivál fődíja mellett az Europa Cinemas hálózat kitüntetését, az Europa Cinemas Labelt is elnyerte – derül ki az Agerpres hírügynökségnek küldött közleményből.
A csehországi szemle nemzetközi zsűrijében idén Mark Cousins brit rendező, Zrinka Cvitević horvát színésznő, Marta Donzelli olasz producer, Zdeněk Holý cseh filmkritikus és Nanouk Leopold holland rendező kapott helyet. A hivatalos versenyprogramba 12 filmet válogattak be. Jude hatodik nagyjátékfilmje – amelynek világpremierjét hétfőn tartották a szemle keretében – történelmi eseményt rekonstruál egy utcai előadáshoz.
Ada Solomon producer és Radu Jude (jobbra) a hivatalos fotózáson
Fotó: Kviff.com
– mutat rá a közlemény. A romániai mozikban szeptember 28-ától vetítik a díjnyertes alkotást.
„Erős kritika Romániáról”, „intelligens vészjelzés” Radu Jude új nagyjátékfilmje, amelyet hétfőn mutattak be a Karlovy Vary-i nemzetközi szemle versenyprogramjában. Az alkotásról elismerő hangon írt a nemzetközi szaksajtó.
Jude új filmjében történelmi eseményt rekonstruálnak egy utcai előadáshoz, a cím idézet Mihai Antonescu román politikustól, aki a minisztertanács előtt mondta el ezt a mondatot 1941-ben. A film a rendezői szándék szerint válasz erre a kijelentésre. Mihai Antonescu (1904–1946) román politikus, miniszterelnöki megbízott és külügyminiszter a második világháború idején propagandaminiszter lett Ion Antonescu kormányában (akinek csak névrokona volt), tisztségében nagyban hozzájárult az antiszemita propaganda terjesztéséhez.
A rendező korábban sűrűnek nevezte a filmet, ugyanis több helyszín, több idézet, archív felvétel, 16 mm-es filmre és videóra felvett jelenetek, meztelenség, fanfár, lövöldözések és intellektuális humor is szerepel benne. A Variety című szaklap azt írta a filmről, hogy a történelmet illető romániai rövidlátás és holokauszttagadás kritikája.
Csuja László Virágvölgy című, amatőr főszereplőkkel készült első mozifilmjét is díjazta a zsűri szombat este Karlovy Varyban. A produkció az East of the West versenyprogram zsűri díját nyerte el. A rendező személyesen vette át az elismerést Közép-Európa legnépszerűbb és egyetlen A kategóriás fesztiváljának záróünnepségén – tájékoztatta a Magyar Nemzeti Filmalap szombaton az MTI-t.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.
A Gyárfás Jenő festőművész munkásságát bemutató kiállítását technikai okok miatt a tervezettnél korábban zárja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, ezért április 15-én kedvezményes belépést és meghosszabbított nyitvatartást kínál látogatóinak.
Életének kilencvenedik évében elhunyt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója. Híradások szerint a Nobel-díjas írót limai házában, családja körében érte a halál.
Április 11-én a romániai mozikban is bemutatkozott a József Attila életét feldolgozó új film
Költészet Napi premierrel indult a romániai mozikban a Reménytelenül – József Attila pszichoanalízise című film.
Életének 88. évében elhunyt Láng Gusztáv irodalomtörténész, kritikus, a romániai magyar irodalom egyik legjelentősebb értelmezője, a transzilvanizmus fogalmának és az erdélyi irodalom eszmei hagyományának következetes gondozója.
Az elmúlt tizenöt évben nemcsak az anyaországban, hanem a Kárpát-medencében is megerősödtek a magyar identitás megőrzése szempontjából kulcsfontosságú hálózatok, partneri együttműködések – mondta Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár.
Több száz diák ünnepelte Szatárnémeti központjában a magyar költészet napját pénteken délben.
szóljon hozzá!