Hajdu Géza (balra) a Sütő-darabban
Határon túli és magyarországi színészek játszanak a Külhoni Magyar Nemzeti Színház előadásaiban, a társulat nemrég Sütő András Ádvent a Hargitán című darabjából készült produkcióval mutatkozott be a Patiumban.
2018. március 28., 16:062018. március 28., 16:06
2016-ban valósult meg Bocsárszky Attila kassai színész ötlete: egy közös, határokon átívelő, össznemzeti színház, amit Kassán be is jegyeztek Külhoni Magyar Nemzeti Színház néven, de állandó játszóhelyet Szerencsen találtak neki, Rákóczy Zsigmond egykori várában.
és ha Romániában is sikerülne nemzeti színházi státusra emelniük az új társulatot. Mint fogalmazott, elsődlegesnek tartja, hogy országhatároktól függetlenül minden magyar színházkedvelő számára élményt jelenthessenek, határozott üzenetet közvetíthessenek előadásaik. Ezzel magyarázta, hogy
Az előadások szerkezetének függvényében az állandó tagokon kívül vannak bedolgozó színészeik is, mint a Szatmár–Nagyvárad–Nagykároly-turnéra elhozott Sütő-darabban játszó nagyváradi Hajdu Géza és a debreceni Csíkos Sándor. Hajdu Gézától azt kérdeztük, hogy történt az ő megkeresése, válasza pedig a lehető legkézenfekvőbb volt: idősebb színészt kerestek az Ádvent a Hargitán-hoz, és mivel őt mostanában nem halmozza el a Szigligeti Színház szerepekkel, könnyű volt a próbák, majd pedig az előadások során az időegyeztetés. Nagyon örült a megkeresésnek, jólesett annyi idő után ismét Sütő sokatmondó művét játszania.
A budapesti Rubold Ödön rendezte az előadást, aki évekkel ezelőtt játszott a darabban, és nagyon megszerette. Bár eleinte tartottak attól, hogy vajon a mai közönség is annyira ráhangolódik-e a jelképek mögé rejtett, a megírás idején kvázi kimondhatatlan üzenetekre,
Egyik legemlékezetesebb sikerük a budapesti Nemzeti Színházban volt, de második hazai turnéjukon, az április közepére tervezett székelyföldi előadássorozaton feltehetőleg még ennél is katartikusabb hatást fog kiváltani az Ádvent a Hargitán.
Bár Hajdu Géza most csak ebben a darabban játszik, szívesen számolt be a társulat más előadásairól is, mint amilyen például
Sikerrel játsszák továbbá a magyarországi Megyeri Zoltán rendezésében Móricz Zsigmond Sári bíró, valamint a beregszászi színháztól átvett Nem élhetek muzsikaszó nélkül című darabot. A karácsonyi-szilveszteri vidám kabarét Nevetni kell címen Bocsárszky Attila rendezte. Szintén kassai rendezője van, Pólos Árpád a diákok számára készült Pinocchio-előadásnak, a májusban bemutatásra kerülő Dan Goggin Apácák című musicaljét pedig Mikó István rendezi – csak női szereplőkkel.
Terveikkel kapcsolatban Hajdu Géza elmondta, hogy augusztustól átveszi a művészeti vezetést az egri Agria nyári fesztivál vezetője, Kelemen Csaba. Marad a négy előadást tartalmazó – három felnőtt és egy diákoknak szóló bérletstruktúra, illetve a pályázatok és szponzori megkeresések segítségével való anyagi boldogulásuk. Végül saját szakmai emberi örömeként említette, hogy az idei 30. kisvárdai várszínházi találkozóra díszvendégként hívták meg, mint az esemény doyenjét, hisz immár huszonnyolcadik alkalommal lesz jelen idén a színházi találkozón.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
szóljon hozzá!