Fotó: Biró István
Kangaroo kisautó mozgássérülteknek 2002-ből – többek között ezek a magyar szakemberek feltalálta, illetve tervezte remekművek vagy a róluk készült felvételek láthatók a kolozsvári Tranzit Házban a magyar formatervezés történetét ismertető kiállításon. A Made in Hungary 1900–2000 elnevezésű tárlat annak a több mint egy évszázadot felölelő időszaknak a hangulatát idézi, amelynek az elején – az 1867. évi osztrák–magyar kiegyezést követően – Magyarországon elkezdődött az ipari kultúra kialakulása. Ez a bő évszázad szülte az olyan magyar termékeket, mint például a kétszintes városi buszt 1915-ben, a MÁV huszonegyedik századi vonalakat előrevetítő expressz gőzmozdonyát 1936-ban, az argentínai vasutaknak készített Ganz expressz dízelmozdonyt 1938-ban, a kétszemélyes Góbé siklórepülőt 1960-ban vagy a közismert Ikarus-buszokat, amelyek formatervezésének 1952–1997 közötti átalakulása is nyomon követhető.
Ezzel a kiállítással akartuk bemutatni, hogy mi, magyarok mit alkottunk és alkotunk ma is ezen a téren – mondta a megnyitón Ernyey Gyula belsőépítész, ipari formatervező, a huszadik századi formatervezés kutatója. Hangsúlyozta: a bemutatott termékek a magyar ipar-, illetve művelődéstörténet szerves részét képezik, mindenik magán viseli a születési időszak jellemzőit. „Romániához hasonlóan Magyarországon is a nagy világesemények határozták meg egy-egy formatervezési korszak kezdetét és végét, illetve az ezek között eltelt időszak jellemzőit” – magyarázta a szakember, aki ismertette a magyar formatervezés eddigi négy nagy szakaszát bemutató kiállítást. A kolozsvári tárlaton látható termékek ugyanis a kezdetektől, azaz 1885-től az első világháború kitöréséig terjedő időszakban, a két világháború közötti korban, 1945–1989 között a kommunizmus idején és az 1989-es rendszerváltozást követően születtek. Alexandru Alămoreanu, a társszervező kolozsvári Művészeti és Formatervezési Egyetem rektorhelyettese szerint a formatervezés korszakoktól függetlenül nem a fogyasztói társadalom eszköze, hanem művészet, ezért a termékeit műalkotásokként kell kezelni és népszerűsíteni.
A Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége, illetve a Magyar Formatervezési Tanács szervezésében Temesvár után Kolozsváron is megnyitott kiállítás július 10-éig, hétfőtől péntekig 14–20 óra között látogatható.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.