2009. május 14., 10:472009. május 14., 10:47
A film akkor nem is annyira a sztori eredetiségével, mint inkább szokatlan látványvilágával hívta fel magára a figyelmet – és ez igaz a most mozikba került második részre is. Mert – bármily meglepő – annak ellenére, hogy a főszereplő, Chev Chelios az első film végén kizuhant egy helikopterből, most ismét őrülten száguldozik Los Angeles utcáin. Csodálkozni nem érdemes: ha a főhős túlélte a kínai mérget, akkor egy néhány száz méteres zuhanás már meg sem kotytyan neki. Mint ahogy az sem, hogy most szívétől szabadítják meg a kínai maffia, azaz a triádok tagjai: mivel az egyik vénséges vén triádvezérnek gyenge a szíve, ezért újra van szüksége, és pont a Chelioséra vet szemet.
Crank 2. High Voltage. Amerikai akciófilm, 2009. Rendezte: Mark Neveldine, Brian Taylor. Szereplők: Jason Statham, Amy Smart, Dwight Yoakam, Art Hsu, Ling Bai, Clifton Collins Jr. Írta: Mark Neveldine, Brian Taylor. Kép: Mark Jakubowicz, fernando Villena. Értékelés az 1-5-ös skálán: 3 |
A szervtolvajok azért rendesek: sajátja helyett műszívet műtenek be Chelios mellkasába, amely azonban nem rendelkezik hosszú távú energiaforrással, így folyamatosan föl kell töltenie a testét elektromos árammal. A történet innentől kezdve az első epizód menetét idézi, a főhős szíve után kutatva száguld keresztül a városon, miközben a lehető legváltozatosabb – és legröhejesebb – módszerekkel kísérli meg föltölteni magát. A Felpörgetve 2 kapcsán a nézőnek ugyanaz az érzése, mint az első rész megtekintése után: nehéz eldönteni, hogy ezt most komolyan gondolják az alkotók, vagy csak könnyen veendő, durva nyelvezetű és még durvább látványvilágú akciómoziba csomagolt műfajparódia. Egészében tekintve a filmet azonban, inkább utóbbi mellett tennénk le a garast, a túlspilázott akció és a nézőkre való kikacsintás ugyanis vélhetően azt jelzik: nem kell ezt annyira komolyan venni.
A látványvilág meglehetősen szokatlan és alaposan megerőlteti a néző koncentrációs képességét: a film a klasszikus amerikai filmektől kezdve az imbolygó kamerával készült hongkongi akciómozikon át a lassított jelenetes, osztott képernyős japán animékig és a videojátékokig számos stílust egyesít magában, így gyakorlatilag a 2000-es évek vizuális kultúrájának szinte összes eleme szintéziseként tekinthető.
Az extrém figurák – a dél-amerikai bandavezértől a kínai triádfőnökig – különböző zsánereket jelenítenek meg, mint ahogy a Statham által játszott Chelios is a mindenkori nehézfiú archetípusának tekinthető.
A vígjátéki elem sem hiányzik a filmből: a főhős egyik segítőjének a legdrámaibb pillanatokban előjövő rángatózása vagy az első részből ismert utcai szexjelenet – amely ezúttal egy lóversenypálya homokján történik, rodeóelemekkel dúsítva – nagyon üt, de a legjobb az a Godzilla-filmeket idéző verekedős jelenet, amelyben a főhős és kínai ellenfele az egyik villanytelepen lezajló végső összecsapását gumi álarcos színészek adják elő, az ötvenes évekbeli zsékategóriás japán horrorfilmek stílusában.
A Felpörgetve ennek nyomán több, mint egyszerű akciófilm – ám nem biztos, hogy érdemes a sztorit egy harmadik folytatás erejéig túlpörgetni. Márpedig a záró jelenet erre enged következtetni, ami – hacsak a rendező-forgatókönyvíró kettősnek nem jut eszébe valami, még az eddigieknél is agyamentebb alapkonfliktus – méltatlan zárás lenne egy amúgy egész elfogadható stílusparódia számára.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.