2009. május 14., 10:472009. május 14., 10:47
A film akkor nem is annyira a sztori eredetiségével, mint inkább szokatlan látványvilágával hívta fel magára a figyelmet – és ez igaz a most mozikba került második részre is. Mert – bármily meglepő – annak ellenére, hogy a főszereplő, Chev Chelios az első film végén kizuhant egy helikopterből, most ismét őrülten száguldozik Los Angeles utcáin. Csodálkozni nem érdemes: ha a főhős túlélte a kínai mérget, akkor egy néhány száz méteres zuhanás már meg sem kotytyan neki. Mint ahogy az sem, hogy most szívétől szabadítják meg a kínai maffia, azaz a triádok tagjai: mivel az egyik vénséges vén triádvezérnek gyenge a szíve, ezért újra van szüksége, és pont a Chelioséra vet szemet.
Crank 2. High Voltage. Amerikai akciófilm, 2009. Rendezte: Mark Neveldine, Brian Taylor. Szereplők: Jason Statham, Amy Smart, Dwight Yoakam, Art Hsu, Ling Bai, Clifton Collins Jr. Írta: Mark Neveldine, Brian Taylor. Kép: Mark Jakubowicz, fernando Villena. Értékelés az 1-5-ös skálán: 3 |
A szervtolvajok azért rendesek: sajátja helyett műszívet műtenek be Chelios mellkasába, amely azonban nem rendelkezik hosszú távú energiaforrással, így folyamatosan föl kell töltenie a testét elektromos árammal. A történet innentől kezdve az első epizód menetét idézi, a főhős szíve után kutatva száguld keresztül a városon, miközben a lehető legváltozatosabb – és legröhejesebb – módszerekkel kísérli meg föltölteni magát. A Felpörgetve 2 kapcsán a nézőnek ugyanaz az érzése, mint az első rész megtekintése után: nehéz eldönteni, hogy ezt most komolyan gondolják az alkotók, vagy csak könnyen veendő, durva nyelvezetű és még durvább látványvilágú akciómoziba csomagolt műfajparódia. Egészében tekintve a filmet azonban, inkább utóbbi mellett tennénk le a garast, a túlspilázott akció és a nézőkre való kikacsintás ugyanis vélhetően azt jelzik: nem kell ezt annyira komolyan venni.
A látványvilág meglehetősen szokatlan és alaposan megerőlteti a néző koncentrációs képességét: a film a klasszikus amerikai filmektől kezdve az imbolygó kamerával készült hongkongi akciómozikon át a lassított jelenetes, osztott képernyős japán animékig és a videojátékokig számos stílust egyesít magában, így gyakorlatilag a 2000-es évek vizuális kultúrájának szinte összes eleme szintéziseként tekinthető.
Az extrém figurák – a dél-amerikai bandavezértől a kínai triádfőnökig – különböző zsánereket jelenítenek meg, mint ahogy a Statham által játszott Chelios is a mindenkori nehézfiú archetípusának tekinthető.
A vígjátéki elem sem hiányzik a filmből: a főhős egyik segítőjének a legdrámaibb pillanatokban előjövő rángatózása vagy az első részből ismert utcai szexjelenet – amely ezúttal egy lóversenypálya homokján történik, rodeóelemekkel dúsítva – nagyon üt, de a legjobb az a Godzilla-filmeket idéző verekedős jelenet, amelyben a főhős és kínai ellenfele az egyik villanytelepen lezajló végső összecsapását gumi álarcos színészek adják elő, az ötvenes évekbeli zsékategóriás japán horrorfilmek stílusában.
A Felpörgetve ennek nyomán több, mint egyszerű akciófilm – ám nem biztos, hogy érdemes a sztorit egy harmadik folytatás erejéig túlpörgetni. Márpedig a záró jelenet erre enged következtetni, ami – hacsak a rendező-forgatókönyvíró kettősnek nem jut eszébe valami, még az eddigieknél is agyamentebb alapkonfliktus – méltatlan zárás lenne egy amúgy egész elfogadható stílusparódia számára.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.