Közelkép: Az ügynök élete (Apacsok)

Közhellyé vált, hogy a posztkommunista társadalmak még a rendszerváltás után húsz évvel sem tudnak – vagy nem is akarnak – szembenézni a rendszerváltást megelőző időszak bűncselekményeivel.

Balogh Levente

2010. december 22., 09:372010. december 22., 09:37

Túl közel van még, túl sokan élnek mind a rendszer elnyomottai, mind pedig működtetői közül, ezért jóval kényelmesebb a szőnyeg alá söpörni a kellemetlen kérdéseket a vélt konszenzus és béke érdekében.

Ezen elhallgatásra épülő konszenzus falán próbál rést ütni Török Ferenc Apacsok című filmje, amely művészi eszközökkel, mégis kőkemény vádiratként tárja a néző elé a kommunista korszak egyik legjellemzőbb alkotóelemét, a mindent átható besúgói hálózatot, amely tízezrek életét tette tönkre, és az egész társadalomban elhintette a bizalmatlanság magvait.

A film alapjául a magyar színházakban jó egy éve játszott színdarab szolgál, amelyet Kovács Krisztina ötletéből Bereményi Géza írt kész művé, és amely a hatvanas évek Magyarországának értelmiségi fiataljai által kitalált játékot, az indiánosdit mutatja be – jobban mondva azt, hogyan hálózta be és figyeltette ügynökeivel a magát a legvidámabb barakként feltüntetni kívánó Kádár-diktatúra a legártatlanabbnak tűnő foglalatosságokat is.

Talán kevesen tudják, hogy a hatvanas évek elején – többek között Cseh Tamás részvételével – olyan mozgalom indult, amelynek kitalálói a kommunista rendszer hazug, a polgárok szabadságát a végsőkig visszanyeső valóságából egy képzelt világba, a gyermekkori olvasmányokból ismert indiánok hétköznapjaiba próbáltak elmenekülni. A játék résztvevői évente néhány hétre kivonultak a civilizált világból, bőrsátrakat húztak fel, bőrruhákba öltöztek, kifestették arcukat, és megpróbálták feléleszteni az indiánok tiszta, becsületes és romlatlan világát.

Apacsok
Magyar filmdráma, 80 perc, 2010.
Rendezte: Török Ferenc.
Producer: Angelusz Iván, Bálint András.
Szereplők: Csányi Sándor, Szervét Tibor, Schenider Zoltán, Karalyos Gábor, Wéber Kata, Martin Márta.
Írta: Bereményi Géza, Kovács Krisztina.
Kép: Garas Dániel.
Értékelés az 1–10-es skálán: 9

A mozgalom célja nem a rendszer megdöntése volt, hanem kísérlet arra, hogy legalább egy ideig elszakadjanak a kádárizmus mindennapjaitól. A rendszer azonban még ennyi engedményt sem adott: az Apacsok története szerint magát a törzs varázslóját szervezik be zsarolás útján, hogy jelentsen az indiánok világáról. A beszervezett „varázsló”, Horváth azt hiszi, azzal tudja a legjobban segíteni a mozgalom életben tartását, hogyha együttműködik – ám a tragikus végkifejletet így sem tudja elkerülni, a „törzsfőnököt”, aki egyben legjobb barátja, egy állambiztonsági ellenőrzés során őrizetbe veszik, és meggyilkolják.

A film kiváló feszültségteremtő erővel képes bemutatni a besúgói lét kettősségét, azt, hogy a beszervezett egyszerre áldozat és a rendszer éltetője, ez a feloldhatatlan ellentét pedig előbb-utóbb óhatatlanul a bukásához vezet. A képi megoldások meglehetősen sajátosak, mivel Török csak részben lép ki a színházi keretek közül. A jelenetek statikusak, a szereplők úgy foglalnak helyet a díszlet előtt, mintha színpadi előadást látnánk (a film szereplői amúgy a színházi előadás színészei), a filmszerűséget csak néhány filmes megoldás – a közelik alkalmazása – biztosítja a műnek. Nem tudni, hogy ez csupán a szűkös költségvetésnek tudható be, vagy eredetileg is ez volt a rendezői koncepció, mindenesetre nem válik előnyére a filmnek.

Igaz, a történet a történetben jellegű cselekmény – 2010-ben egy fiatal rendező filmre akarja vinni nagyapja indiánosdiról szóló történeteit, ám a kuratórium egyik tagjáról kiderül, hogy az ő apja is részt vett a mozgalomban, és a hatvanas években játszódó történet valójában az ő visszaemlékezéseiből áll össze – önmagában is képes lekötni a nézőt, akinek figyelmét azzal is sikerül még inkább lebilincselni, hogy amolyan V alakban leírható a kronológiai sorrend: a jelenből indul, fokozatosan halad visszafelé a múltba, majd a kulcsmomentumhoz érkezve immár normális időrendben fordul vissza a jelen felé. A történetből hiányoznak a mozgalmas jelenetek – csupán a valódi indiánosdi szereplőiről készült, az egyes jeleneteket elválasztó korabeli fekete-fehér felvételek játszódnak külső helyszíneken, egyébként még a Nyugatiban játszódó snittet is festett színházi háttér előtt vették fel – , ám mindez semmit sem von le a film súlyából.

Az Apacsok hatását nem csupán a jól kitalált sztori és a sikerült dramaturgiai fogások erősítik, hanem a színészi játék is – Szervét Tibor a tartótiszt szerepében hátborzongató életszerűséggel formázza meg a rendszert hűen kiszolgáló, gátlástalan érdekembert, az ő játéka, gesztusai még azon korosztály számára is életre keltik a kommunizmus fojtogató légkörét, akik nem vagy csak gyerekfejjel élték azt meg, és a besúgóvá vált Horváthot játszó Csányi Sándor is erős karakter.

Az Apacsok attól jó történet, hogy nem akar mindenáron sommás ítéletet mondani, hanem a nézőre bízza annak eldöntését, milyen mértékben áldozat és milyen mértékben gyilkos a beszervezett főszereplő. Ezzel pedig talán abban is segít, hogy végre szélesebb körben is feltámadjon az igény arra, hogy gondolkodni kezdjünk, hogy megtudjuk: valójában hogyan is működött az a jó negyvenöt évig tartó rendszer, amelynek romjait még ma is kerülgetnünk kell.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 24., csütörtök

Szent László halálának évfordulóján tart előadást Jánó Mihály a középkori falképekről

Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.

Szent László halálának évfordulóján tart előadást Jánó Mihály a középkori falképekről
2025. július 22., kedd

Bartók Béla életművéhez kapcsolódva erősítik a kulturális kapcsolatokat Mórahalom és Nagyszentmiklós között

Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.

Bartók Béla életművéhez kapcsolódva erősítik a kulturális kapcsolatokat Mórahalom és Nagyszentmiklós között
2025. július 18., péntek

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás
2025. július 18., péntek

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját

A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját
2025. július 16., szerda

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata

Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata
2025. július 15., kedd

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten

Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten
2025. július 14., hétfő

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről

Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről
2025. július 13., vasárnap

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat

A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat
2025. július 09., szerda

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában

A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában
2025. július 08., kedd

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére

Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére