Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Csíky András kolozsvári színművésznek és Cseke Péter nagyváradi származású színművésznek és rendezőnek is Kossuth-díjat adományozott Magyarország köztársasági elnöke a nemzeti ünnep, március 15. alkalmából.
2021. március 15., 12:122021. március 15., 12:12
2021. március 15., 13:322021. március 15., 13:32
Magyarország számára kivételesen értékes művészi pályafutása során az erdélyi magyar színházművészetben művészként és tanárként betöltött jelentős szerepe, valamint a magyar, illetve a világirodalom legjelentősebb drámai szerepeiben nyújtott megrendítő alakításai elismeréseként
Csíky András Jászai Mari-díjas színművész, színházalapító, színészpedagógus 1930. augusztus 25-én született Székelyudvarhelyen. A kolozsvári Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben szerzett diplomát 1953-ban. Még abban az évben egyik alapítója, vezetője volt a Nagybányai Állami Színház magyar tagozatának. 1956-ban a magyar társulat Szatmárnémetibe költözött és Szatmári Állami Magyar Színház néven működött tovább. Csíky András 1960 és 1969 között a színház igazgatója volt. 1977-től a Kolozsvári Állami Magyar Színházban játszott.
Csíky András kolozsvári színművész
Fotó: Ilovszky Béla/Theater.hu
Az 1990-es években a kolozsvári magyar nyelvű színészképzés egyik újraindítója, éveken át a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Színházi Tanszékének tanára volt. A 2000-es évektől a színháztól fokozatosan visszavonult, 2008-tól már nem vállalt fellépést. A kolozsvári teátrum örökös tagja lett. A magyar színjátszás ikonikus alakja, aki nemcsak művészi munkájával, de vezetői képességével is sokat tett az erdélyi magyar színjátszás minőségi életben tartásáért.
Magyarország számára kivételesen értékes, több mint négy évtizedes művészi pályafutása, a szakma és a közönség körében is méltán sikeres színészi, valamint a magyar színházművészetet sokoldalúan, magas színvonalon szolgáló, keresztény szellemiségű művészetpedagógiai és színházvezetői munkája elismeréseként
Cseke Péter színművész Nagyváradon született
Fotó: Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház
Cseke Péter 1953. október 3-án született Nagyváradon. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán 1976-ban diplomázott, majd a debreceni Csokonai Színházhoz szerződött. 1981 és 1990 között a Madách Színház, 1990-ben és 1991-ben a budapesti Nemzeti Színház tagja. 1991 és 2008 között szabadfoglalkozású volt. 2008 óta a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház igazgatója. 1994 és 1997 között a Színház- és Filmművészeti Egyetem, 2001 és 2005 között a Magyar Táncművészeti Főiskolán tanára volt. 2012-ben DLA fokozatot szerzett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. 2016-ban a Kaposvári Egyetem Művészeti Karának adjunktusa, 2017-től egyetemi docens.
Pályafutása kezdetén főleg fiatal hősöket, később karakterszerepeket alakított mind prózai, mind zenés-táncos darabokban. Számos játék- és tévéfilmben láthattuk, emellett sokszor szinkronizál is. Több mint 40 darabot rendezett.
1990-ben Jászai Mari-, 2014-ben Nádasdy Kálmán-díjat kapott. 2018-ban a Magyar Teátrumi Társaság (MTT) alelnökének választották. 2019 óta a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja. 2020-ban érdemes művész lett.
2006-ban jelent meg az édesapjával, Cseke Sándorral közösen írt Színpadon a két Cseke című életrajzi kötete.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
szóljon hozzá!