Köllő Csongor színművész, a sorozat ötletgazdája
Fotó: Tofán Zsolt
Romániai magyar, román, magyarországi és külföldi kortárs szerzők műveit bemutató felolvasószínházi sorozat indul hétfőn Kolozsváron. A Shoshin Színházi Egyesület és a Vallásszabadság Háza által kezdeményezett, hiánypótló programról az ötletgazda, Köllő Csongor színművész beszélt a Krónikának.
2019. március 31., 10:002019. március 31., 10:00
2019. március 31., 10:012019. március 31., 10:01
Kortárs drámák egy régi házban címmel indul felolvasószínházi sorozat hétfőn Kolozsváron: a Shoshin Színházi Egyesület a Vallásszabadság Házával együttműködésben szervezi a programot, amelynek célja, hogy romániai magyar, román, magyarországi és külföldi szerzők műveit mutassa be. Az első felolvasásra hétfőn 19 órától várják a közönséget a Vallásszabadság Házában, a Kossuth/1989. december 21. sugárút, 14. szám alatt. Amint a kezdeményezők írták,
A hozzávetőlegesen másfél havonta jelentkező kulturális est megszervezésével a Shoshin hosszú távon hozzá szeretne járulni ahhoz, hogy a kortárs drámai törekvések iránt kialakuljon egy stabil fogyasztói igény, ezáltal is katalizálva új szövegek születését. Ezért, amikor csak lehet, a szerzők jelenlétében olvassák fel a drámákat, így lehetőség nyílik az előadás utáni beszélgetésekre.
Így lehetőség van arra, hogy egy koherens, jól meghatározott elképzelést – esetünkben a kortárs dráma megismertetését, a fellendítéséhez való hozzájárulást – viszonylag rövid időn belül véghez tudjuk vinni” – mondta el megkeresésünkre az ötletgazda Köllő Csongor színész, a Shoshin Színházi Egyesület vezetője. Hozzátette, amennyiben másfél vagy kéthavonta egy mai drámán alapuló teljes előadást kellene létrehozni, az azt jelentené, hogy erre kell „szakosodniuk”, minden egyéb (pedagógiai, szociális és művészi) tevékenységüket félre kellene tenniük, számukra viszont ezek mind-mind fontosak.
a mai dráma – érthető okokból persze, de – túl kevésszer van jelen a színházak repertoárján, és mi szeretnénk ezt a hiányosságot pótolni. A felolvasószínház rugalmas műfaj, lehetővé teszi a következetes kivitelezést, ugyanakkor az anyagi lehetőségek és az idő függvényében teret ad a fantáziának, a játéknak, a kísérletezésnek is a rendezés, a színészi munka vagy a látvány területén” – fogalmazott Köllő Csongor.
Hozzátette, a felolvasók alapvetően a Shoshin tagjai, korábbi közreműködői, valamint színis diákok közül kerülnek ki, az adott darab szerepeinek függvényében több-kevesebb felolvasóval szervezik a rendezvényeket. „Mint mindenben, amit csinálunk, itt is nyitott kapukkal dolgozunk, bárki csatlakozhat” – hívta fel a figyelmet az ötletgazda.
Fotó: Facebook
A 3 egyfelvonásos az idegenség, a másság, a „mi és ők” kérdéskörét boncolgatja 3 példázaton, allegorikus történeten keresztül. „A további felolvasandó szövegek tekintetében még nem hoztunk végleges döntést, egyelőre mérlegelünk. Viszont mindenképpen időben jelentjük majd be őket. Valamikor szeretnénk például a DráMÁzat nyertes szövegei közül is néhánynak helyet adni, ezzel is segítve azt, hogy valamilyen módon „körbeérjen” a drámaírói pályázat célja, elképzelése.
És mindenképpen lesznek külföldi kortárs szövegek is, ez pedig abban segít – nekünk is – , hogy kerüljünk képbe azzal, ami ma a drámaírásban történik” – fejtette ki Köllő Csongor. A felolvasószínházi sorozat második eseményét májusban tartják, a nyári szünet után pedig ősszel jelentkezik ismét a program.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!