Köllő Csongor színművész, a sorozat ötletgazdája
Fotó: Tofán Zsolt
Romániai magyar, román, magyarországi és külföldi kortárs szerzők műveit bemutató felolvasószínházi sorozat indul hétfőn Kolozsváron. A Shoshin Színházi Egyesület és a Vallásszabadság Háza által kezdeményezett, hiánypótló programról az ötletgazda, Köllő Csongor színművész beszélt a Krónikának.
2019. március 31., 10:002019. március 31., 10:00
2019. március 31., 10:012019. március 31., 10:01
Kortárs drámák egy régi házban címmel indul felolvasószínházi sorozat hétfőn Kolozsváron: a Shoshin Színházi Egyesület a Vallásszabadság Házával együttműködésben szervezi a programot, amelynek célja, hogy romániai magyar, román, magyarországi és külföldi szerzők műveit mutassa be. Az első felolvasásra hétfőn 19 órától várják a közönséget a Vallásszabadság Házában, a Kossuth/1989. december 21. sugárút, 14. szám alatt. Amint a kezdeményezők írták,
A hozzávetőlegesen másfél havonta jelentkező kulturális est megszervezésével a Shoshin hosszú távon hozzá szeretne járulni ahhoz, hogy a kortárs drámai törekvések iránt kialakuljon egy stabil fogyasztói igény, ezáltal is katalizálva új szövegek születését. Ezért, amikor csak lehet, a szerzők jelenlétében olvassák fel a drámákat, így lehetőség nyílik az előadás utáni beszélgetésekre.
Így lehetőség van arra, hogy egy koherens, jól meghatározott elképzelést – esetünkben a kortárs dráma megismertetését, a fellendítéséhez való hozzájárulást – viszonylag rövid időn belül véghez tudjuk vinni” – mondta el megkeresésünkre az ötletgazda Köllő Csongor színész, a Shoshin Színházi Egyesület vezetője. Hozzátette, amennyiben másfél vagy kéthavonta egy mai drámán alapuló teljes előadást kellene létrehozni, az azt jelentené, hogy erre kell „szakosodniuk”, minden egyéb (pedagógiai, szociális és művészi) tevékenységüket félre kellene tenniük, számukra viszont ezek mind-mind fontosak.
a mai dráma – érthető okokból persze, de – túl kevésszer van jelen a színházak repertoárján, és mi szeretnénk ezt a hiányosságot pótolni. A felolvasószínház rugalmas műfaj, lehetővé teszi a következetes kivitelezést, ugyanakkor az anyagi lehetőségek és az idő függvényében teret ad a fantáziának, a játéknak, a kísérletezésnek is a rendezés, a színészi munka vagy a látvány területén” – fogalmazott Köllő Csongor.
Hozzátette, a felolvasók alapvetően a Shoshin tagjai, korábbi közreműködői, valamint színis diákok közül kerülnek ki, az adott darab szerepeinek függvényében több-kevesebb felolvasóval szervezik a rendezvényeket. „Mint mindenben, amit csinálunk, itt is nyitott kapukkal dolgozunk, bárki csatlakozhat” – hívta fel a figyelmet az ötletgazda.
Fotó: Facebook
A 3 egyfelvonásos az idegenség, a másság, a „mi és ők” kérdéskörét boncolgatja 3 példázaton, allegorikus történeten keresztül. „A további felolvasandó szövegek tekintetében még nem hoztunk végleges döntést, egyelőre mérlegelünk. Viszont mindenképpen időben jelentjük majd be őket. Valamikor szeretnénk például a DráMÁzat nyertes szövegei közül is néhánynak helyet adni, ezzel is segítve azt, hogy valamilyen módon „körbeérjen” a drámaírói pályázat célja, elképzelése.
És mindenképpen lesznek külföldi kortárs szövegek is, ez pedig abban segít – nekünk is – , hogy kerüljünk képbe azzal, ami ma a drámaírásban történik” – fejtette ki Köllő Csongor. A felolvasószínházi sorozat második eseményét májusban tartják, a nyári szünet után pedig ősszel jelentkezik ismét a program.
Rendhagyó irodalomórákat tartottak az elmúlt hónapokban számos erdélyi településen a kolozsvári Helikon folyóirat szerkesztői.
Március 15. alkalmából Kossuth-díjjal tüntették ki Petrás Máriát, a moldvai csángó magyar kultúra kiemelkedő népdalénekesét és keramikusművészét, aki évtizedek óta fáradhatatlanul dolgozik a csángó zenei és tárgyi örökség megőrzéséért.
A magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréseként járó legmagasabb magyar állami kitüntetést vehetett át pénteken délután Nemes Levente, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház nyugdíjas színművésze, egykori igazgatója.
Gy. Szabó Béla 20 metszetből álló Dante-sorozatából nyílik kamarakiállítás március 22-én, szombaton 17 órakor, a nagyváradi Római Katolikus Barokk Püspöki Palota második emeleti folyosóján – tájékoztatott pénteken a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség.
Március 15-től a Magyar Nemzeti Múzeumban látható a Fejedelmek aranya – Uralkodói reprezentáció Erdélyben című tárlat – közölte Hankó Balázs csütörtökön Budapesten.
Erdélyben élő vagy erdélyi származású alkotók is részesültek állami kitüntetésekben és művészeti díjakban a nemzeti ünnep alkalmából.
Nagybányán lép fel március 15-én ingyenes koncerten Sebestyén Márta Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar népdalénekes, előadóművész és Andrejszki Judit, a magyar régizenei élet jelentős alakja, barokk szoprán, csembalista és orgonista.
Az új középkor a témája az idei Transylvanian Design Week (TDW) kiállításnak, mely március 20. és április 20. között tekinthető meg a csíkszeredai Csíki Székely Múzeumban – közölték kedden az MTI-vel a szervezők.
Bezárt öt évre a világ egyik legjelentősebb kortárs képzőművészeti gyűjteményével rendelkező párizsi Pompidou Központ modern művészeti múzeuma.
B. Kovács András Kiskorúak halállistán című kötetét mutatják be csütörtökön, március 13-án 18 órától Kolozsváron a Vallásszabadság Házában.
szóljon hozzá!