Köllő Csongor színművész, a sorozat ötletgazdája
Fotó: Tofán Zsolt
Romániai magyar, román, magyarországi és külföldi kortárs szerzők műveit bemutató felolvasószínházi sorozat indul hétfőn Kolozsváron. A Shoshin Színházi Egyesület és a Vallásszabadság Háza által kezdeményezett, hiánypótló programról az ötletgazda, Köllő Csongor színművész beszélt a Krónikának.
2019. március 31., 10:002019. március 31., 10:00
2019. március 31., 10:012019. március 31., 10:01
Kortárs drámák egy régi házban címmel indul felolvasószínházi sorozat hétfőn Kolozsváron: a Shoshin Színházi Egyesület a Vallásszabadság Házával együttműködésben szervezi a programot, amelynek célja, hogy romániai magyar, román, magyarországi és külföldi szerzők műveit mutassa be. Az első felolvasásra hétfőn 19 órától várják a közönséget a Vallásszabadság Házában, a Kossuth/1989. december 21. sugárút, 14. szám alatt. Amint a kezdeményezők írták,
A hozzávetőlegesen másfél havonta jelentkező kulturális est megszervezésével a Shoshin hosszú távon hozzá szeretne járulni ahhoz, hogy a kortárs drámai törekvések iránt kialakuljon egy stabil fogyasztói igény, ezáltal is katalizálva új szövegek születését. Ezért, amikor csak lehet, a szerzők jelenlétében olvassák fel a drámákat, így lehetőség nyílik az előadás utáni beszélgetésekre.
Így lehetőség van arra, hogy egy koherens, jól meghatározott elképzelést – esetünkben a kortárs dráma megismertetését, a fellendítéséhez való hozzájárulást – viszonylag rövid időn belül véghez tudjuk vinni” – mondta el megkeresésünkre az ötletgazda Köllő Csongor színész, a Shoshin Színházi Egyesület vezetője. Hozzátette, amennyiben másfél vagy kéthavonta egy mai drámán alapuló teljes előadást kellene létrehozni, az azt jelentené, hogy erre kell „szakosodniuk”, minden egyéb (pedagógiai, szociális és művészi) tevékenységüket félre kellene tenniük, számukra viszont ezek mind-mind fontosak.
a mai dráma – érthető okokból persze, de – túl kevésszer van jelen a színházak repertoárján, és mi szeretnénk ezt a hiányosságot pótolni. A felolvasószínház rugalmas műfaj, lehetővé teszi a következetes kivitelezést, ugyanakkor az anyagi lehetőségek és az idő függvényében teret ad a fantáziának, a játéknak, a kísérletezésnek is a rendezés, a színészi munka vagy a látvány területén” – fogalmazott Köllő Csongor.
Hozzátette, a felolvasók alapvetően a Shoshin tagjai, korábbi közreműködői, valamint színis diákok közül kerülnek ki, az adott darab szerepeinek függvényében több-kevesebb felolvasóval szervezik a rendezvényeket. „Mint mindenben, amit csinálunk, itt is nyitott kapukkal dolgozunk, bárki csatlakozhat” – hívta fel a figyelmet az ötletgazda.
Fotó: Facebook
A 3 egyfelvonásos az idegenség, a másság, a „mi és ők” kérdéskörét boncolgatja 3 példázaton, allegorikus történeten keresztül. „A további felolvasandó szövegek tekintetében még nem hoztunk végleges döntést, egyelőre mérlegelünk. Viszont mindenképpen időben jelentjük majd be őket. Valamikor szeretnénk például a DráMÁzat nyertes szövegei közül is néhánynak helyet adni, ezzel is segítve azt, hogy valamilyen módon „körbeérjen” a drámaírói pályázat célja, elképzelése.
És mindenképpen lesznek külföldi kortárs szövegek is, ez pedig abban segít – nekünk is – , hogy kerüljünk képbe azzal, ami ma a drámaírásban történik” – fejtette ki Köllő Csongor. A felolvasószínházi sorozat második eseményét májusban tartják, a nyári szünet után pedig ősszel jelentkezik ismét a program.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
szóljon hozzá!