Fotó: Szigligeti Színház
Öt nap alatt hat erdélyi magyar színtársulat lép fel a nagyváradi Szigligeti Színházban szervezett seregszemlén, a MAFESZT-en. A szombaton záruló fesztivál tizennégy előadást sorakoztat fel.
2019. január 25., 12:072019. január 25., 12:07
2019. január 25., 12:412019. január 25., 12:41
A nagyváradi Szigligeti Színház ad otthont keddtől szombatig az erdélyi magyar színházak 2017-ben létrejött érdekvédelmi szervezete éves fesztiváljának, a MAFESZT-nek. A színházi seregszemle öt napja alatt a szövetség hat tagszínháza: a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, a szatmárnémeti Harag György Társulat, az Aradi Kamaraszínház, a Csíki Játékszín, illetve a házigazda Szigligeti Színház lép színpadra.
A fesztivál második napján kezdetét vette a seregszemle gyermekszínházi szekciója: a Csíki Játékszín nagy sikerrel mutatta be Csipike, a gonosz törpe című előadását. A stúdiószínházi előadások sorát az Aradi Kamaraszínház és a békéscsabai Jókai Színház Sonkamenüett című koprodukciója folytatta, ezt követően a Tomcsa Sándor Színház A főfőnök című előadását láthatta a közönség.
Az alkotói workshopot Kokan Mladenovics szerb rendező tartja, aki olyan Kárpát-medencei társulatokkal dolgozott már együtt, mint az Újvidéki Színház vagy a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház együttesei. A workshop során a színművészek napilapok híranyagai alapján improvizálnak. A MAFESZT programjában a Maszín által kezdeményezett, hiánypótló színháztechnikai képzéssorozat harmadik modulja is helyet kapott: Magyar Színháztechnikai Szövetség munkatársai számoltak be a színpad-, fény- és hangtechnika újdonságairól a továbbképzésen részt vevő tíz színház képviselőinek.
A közönség pénteken 17 órától a Harag György Társulat Tizenöt próbálkozás a színészetre című monodrámáját, illetve 19 órától a temesvári társulat Rabenthal című nagyszínpadi produkcióját láthatja. A fesztivál szombaton a temesvári Hókirálynő című gyermekelőadással, az Olivér! című musicallel, valamint a temesvári és szatmári társulatok koprodukciójával, a Burundangával zárul. Az előadásra jegyek még kaphatók a színház jegypénztárában, amely hosszított nyitvatartással, 11–19 óra között várja az érdeklődőket. További információk és teljes program a Mafeszt.szigligeti.ro oldalon olvasható.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!