Novák Eszter, Czvikker Katalin és Botházy-Daróczi Réka a Szigligeti Színház beharangozó sajtótájékoztatóján
Fotó: Szigligeti Színház
Egyensúly, harmónia és fenntarthatóság – erre a három szóra épül fel a nagyváradi Szigligeti Színház új évada – jelentették be keddi sajtótájékoztatójukon a társulat vezetői.
2024. augusztus 13., 16:572024. augusztus 13., 16:57
Amint a színház közleményében szerepel, az egyensúly, harmónia és fenntarthatóság a klasszikus és a kortárs, a régi és az új, az idős és a fiatal találkozását tükrözi.
Czvikker Katalin főigazgató közölte: a 2023-2024-es évadban a színház társulatai 321 előadást játszottak, ebből 206-ot Nagyváradon, 95-öt az ország egyéb régióiban, illetve vidéken, és 20-at külföldön. Az évadban 27 vendégelőadásnak adott otthont a színház fesztiválok és előadáscserék keretében.
fejlesztették a már létező hívó rendszert, illetve végéhez közeledik a tűzvédelmi engedély megszerzéséhez szükséges munkálatok jelentős része (tetőtér fémszerkezetének festése tűzálló festékkel, a tűzriasztó rendszer kibővítése az első és második emeleten, valamint a padlástérben), lecserélték és automatizálták a hang- és fényvezérlő helyiségek ablakát a tűzvédelmi szempontoknak megfelelően.
A Szigligeti Színház társulatainak a Szentendrei Teátrummal koprodukcióban jött létre stúdióelőadások, az Állítsátok meg Arturo Uit! című Brecht történelmi gengszterparádét augusztus 14-én és 15-én, 20.30-tól tekintheti meg a közönség a Szentendrei Teátrum és Nyár 2024. Művészeti Fesztiválján.
A Nagyvárad Táncegyüttes szeretett VANmeSE című zenés előadását augusztus 28-án 18 órától játsszák Nagyszalontán, Nagy László Zsolt és Törteli Nadin művészekkel a főszerepben.
A nyár lezárásaként és az új évad első előadásaként augusztus 31-én, 19 órától a Magyarosaurus Dacus című előadást tekintheti meg a váradi publikum.
• Az első bemutató Kovács D. Dániel rendezésében Nyikolaj Vasziljevics Gogol ismert komédiája, A revizor lesz, november 3-i időponttal.
• Ezzel párhuzamosan egy stúdióelőadás próbafolyamata is zajlani fog. Tennessee Williams Macska a forró bádogtetőn című drámáját Botos Bálint rendezi.
• Szilveszterkor Földes Imre, Harmath Imre és Ábrahám Pál Viktória című nagyoperettjét láthatja majd a publikum, amely a Szigligeti Társulat, a Nagyvárad Táncegyüttes és a debreceni Csokonai Nemzeti Színház koprodukciója lesz, Novák Eszter rendezésében. Érdekessége,
Az évad második felében egy kortárs nagyszínpadi drámát láthat majd a közönség Anca Bradu rendezésében, magyar nyelven első alkalommal mutatják be a művet. A darab szerzője a román származású, Franciaországban élő, kortárs drámaíró Matei Vișniec, aki franciául írta meg először a művet Lysistrata, mon amour címmel, mely a szerző román fordításában Lysistrata, dragostea mea címmel jelent meg. A magyar ősbemutató címe Szerelmem, Lüszisztraté lesz.
Mindezek mellett tervben van egy-egy stúdióbemutató Hunyadi István és Tóth Tünde színművészek rendezésében, illetve egy koprodukció a Szentendrei Teátrummal, melyet Kincses Réka ír és rendez, ennek előmunkálatai már idén elkezdődnek.
„Ritkán szokott négy nagyszínpadi bemutatónk lenni, de fontosnak érezzük, hogy saját jogon dolgozzunk, amint csak lehet” – fogalmazott a művészeti vezető.
A művészeti igazgató beszámolt a Nagyvárad Táncegyüttes terveiről is erre az évadra, és elmondta, hogy
Gézát a közönség már láthatta a Holló Jankó, Népek tengere illetve Csárdáskirálynő és VANmeSE című darabokban a 2023/2024-es évad második felében. A táncegyüttes két bemutatóval készül az idén:
az évad első felében
az évad második felében egy nagyszínpadi folklór táncelőadás is készül Kerek egy esztendő címmel. „Nagy potenciált látok a mostani csapatban, és remélem, hogy egy új lendülettel tudunk dolgozni az idei évadban” – mondta a művészeti vezető.
Botházy-Daróczi Réka, a Lilliput Társulat művészeti igazgatója közölte, hogy az idei évadban a bábtársulat 4 bemutatóval és 1 felújítóval készül, melyek a következők:
Lélek Sándor Tibor 2020-ban bemutatott Piri és a Farkas című előadásának felújítását láthatják majd a szülők és a gyerekek.
A sokak számára ismert Bartal Kiss Rita rendezésében láthatja a közönség a Lenka és Palkó című, két külön mese találkozásának történetét, amely a kirekesztettségről, a gyerekkori magányról és a mások által nem átlagosnak hitt gyerekek barátságáról és összetartásáról szól.
illetve a kicsiknek hitt, de nagy tetteket végrehajtó gyerekeinket helyezi középpontba.
A negyedik bemutató Az én történetem című kérdőjelekkel és az ismeretlennel teli világba kalauzol minket, melyet a társulat bábművésze, Daróczi István rendez.
Végezetül egy kortárs lengyel meseírónő, Marta Guśniowska a Ha lúd, legyen kövér című meséjét Halasi Dániel rendezi, amely a depresszióról, lojalitásról és az életre szóló barátságról szól, illetve arról, hogy sosem vagyunk egyedül, bármilyen kilátástalan legyen a helyzet.
– mondta a Lilliput Társulat művészeti igazgatója.
A sajtótájékoztatón felszólalt még Dimény Levente, a Szigligeti Társulat színművésze és az Infinite Dance Festival (IDF) főszervezője. Az IDF-et kétévente rendezi meg a Szigligeti Színház, amelyre idén a 6. alkalommal kerül sor. A fesztivál október 6-án kezdődik a megszokottól eltérően, az október végi kezdés helyett. Ennek is nyomós oka van, hiszen az APTOR által szervezett FestiFall keretén belül kerül megrendezésre az idei IDF. A főszervező még annyit elmondott, hogy román, magyar és külföldi vendégeink is lesznek, illetve azt is, hogy Néptáncantológiával fog indulni 6-án a fesztivál. A további programot a fesztivál sajtótájékoztatóján ismertetik majd.
Ha már fesztivál, akkor Fazakas Márta, a HolnapUtán Fesztivál (HUF) főszervezője is elmondta, hogy
A sajtótájékoztatón jelen voltak a Szigligeti Társulat színművészei név szerint: Dimény Levente, Hajdu Géza, Fodor Réka, Hunyadi István, Ilyés Klaudia, Nagy László Zsolt és Tasnádi-Sáhy Noémi, illetve a Nagyvárad Táncegyüttes részéről Fodor Virág és Ördögh Géza táncművészek.
A színház dolgozói nyáron sem pihentek. Bár június 16-án az évad utolsó előadását lejátszották Nagyváradon, a kiszállások, táborok, fesztivál részvételek továbbra is folytatódtak. A Szigligeti Színház szerepelt a Magyar Színházak 36. Kisvárdai Fesztiválján Kálmán Imre Csárdáskirálynőjével, Csinibaba című produkciójuk nyitotta a debreceni Csokonai Nemzeti Színház Nagyerdei Szabadtéri Színpadának nyári évadát. A XIX. Magyar Táncfesztiválra meghívták a Nagyvárad Táncegyüttes A Schmürz című mozgásszínházi őrületként feltüntetett előadásukat Győrbe.
Július 1-4. között szintén táborozással telt a Lilliput Társulat, a Nagyvárad Táncegyüttes és a Tüskevár gyerekszereplői, illetve a Szigligeti Önkéntesek Csoportjának (SzÖCskék) számára, a projekt lezárásaként. Az előadás ebben az évadban is repertoáron marad.
A Nyári Színházi Esték Hajdúszoboszlón program keretében a Lilliput Társulat és a Nagyvárad Táncegyüttes koprodukcióját láthatta az érdeklődő publikum. A Gyulai Várszínházban két előadással szerepeltünk: A padlás (július 30.) és a Csárdáskirálynő (augusztus 3.). Augusztus 4-9. között a Lilliput Társulat ismét bábtáborozott, ám ezúttal Esztergomban idén már a 24. alkalommal, Horányi László meghívására.
Három kőszínházi és három főiskolai társulat előadását látja vendégül az idei HolnapUtán Fesztivál keretében, június 10–16. között a nagyváradi Szigligeti Színház – közölte a társulat.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
szóljon hozzá!