Fotó: Boda L. Gergely
Emberek, akik vágynak valamire, vágyódnak valahová – dióhéjban erről szól Egressy Zoltán Portugál című tragikomédiája, amelyet március 31-én mutat be a Csíki Játékszín.
2017. március 25., 10:362017. március 25., 10:36
„Fontos a bemutató, egyrészt, mert Egressynek a színházakban szívesen játszott tragikomédiájáról van szó, másrészt mert ismét Victor Ioan Frunză rendezővel dolgozhat a társulat\" – mutatott rá Parászka Miklós, a színház igazgatója. Frunză jelenléte meghatározó volt a társulat számára az elmúlt hét évben, öt alkalommal dolgozhattak együtt: Maeterlinck Kék madár című művét, Molnár Ferenc Liliomját, Tasnádi István Finitóját, Örkény István Tótékját, valamint Gorkij Éjjeli menedékhelyét állította színre a csíki teátrumban. Frunză tevékenységét, aki évek óta dolgozik magyar társulatokkal és rendezi magyar szerzők műveit, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Bánffy Miklós-díjjal ismerte el tavaly.
Egressy darabja egy képzeletbeli magyarországi faluban játszódik a kilencvenes évek elején. A felszínen úgy tűnik, hogy nem történik semmi, amikor egy nap megérkezik egy idegen a helybéli kocsmába. A darab a mindennapi történések és az emberi kapcsolatok bemutatásán túl egyetemes érvényű kérdéseket is feltesz – mutatott rá Budaházi Attila dramaturg.
A rendező remekműnek nevezte Egressy darabját, amely kortárs köntösbe öltöztette a csehovi elvágyódás témáját. „Nagyon erős kortárs kifejezése az ideális helyre való elvágyódásnak, amely mindannyiunkban benne van. Ami Csehovnál Moszkva, az itt Portugália\" – mondta Victor Ioan Frunză. Hangsúlyozta, noha sokat fog kacagni a közönség, jelentősek a mélyebb hangsúlyok.
„Ha felületesen olvasod, akkor ezeket a mélységeket nem látod. A hétköznapi és a transzcendens egy helyen van. Nagyon rafinált dramaturgiai eszközökkel él a szerző, semmi sincs pluszban, nincs semmi sallang, minden akkor van ott, amikor ott kell lennie\" – fejtette ki az előadásban játszó Kozma Attila színész.
Szabó Enikő, az előadás másik szereplője rámutatott, hogy noha tipikus magyar sorsokat, tipikus magyar szereplőket vonultat fel a darab, mégis van benne elemelkedés. „Nem annyira szomorkás, mint Csehov, majdnem minden a poénra van kihegyezve, mégsem a poénon van a lényeg, hanem a mögöttes tartalmon. Ezt színészként nagyon nehéz megtalálni. Nagyon pontosan vannak megírva ezek a figurák, de nagyot is lehet bukni, mert nagyon nagy tudás kell ahhoz, hogy ezt a kettősséget tudjuk megmutatni.\" Az előadás szerepeit Bokor Andrea, Veress Albert, Lőrincz András Ernő, Puskás László, Kányádi Szilárd, Kozma Attila, Szabó Enikő, Vass Csaba, Bartalis Gabriella alakítja.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.