Fotó: A szerző felvétele
2008. szeptember 08., 00:002008. szeptember 08., 00:00
A minden évben változó műfajban meghirdetett, idén negyedik évébe lépett alkotótábor meghívottai ezúttal grafikusok és festők. A művészek két hétig dolgozhatnak, műveiknek nem szab gátat semmilyen tematikai megkötés. A FREE Camp sajátossága és vonzereje, hogy az alkotómunka során nyilvánossá válik a művész műhelye is, a közönség bármelyik munkafázisban megtekintheti a készülő alkotásokat.
Szavak nélküli párbeszéd
„A FREE Camp célkitűzése és egyben hozadéka egymás kultúrájának megismerése a képzőművészet eszközei révén” – szolgált magyarázattal Botár László, a tábor művészeti vezetője, a Hargita Megyei Kulturális Központ képzőművészeti szakfelügyelője.
Idén öt országból tizenegy képzőművészt és egy művészettörténészt hívtak meg az akcióra. A csíkszeredai Botár László és Léstyán Csaba mellett öt fiatal romániai művész, Alexandru Niculae, Corina Marin, Lucia Dumitrescu, Mihai Sandel és Victor Vişan, valamint Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész a tábor vendége, de érkeztek alkotók Magyarországról, Ausztriából és Németországból is.
A borjúpörkölttől
Az első hét, ahogy az már megszokottá vált a FREE Camp négyéves történetében, főként az alkotáshoz szükséges előkészületekkel, anyagbeszerzéssel, illetve az egymással és a környezettel való ismerkedéssel telt. A rendezvény egyik mecénása, Rácz László állatorvos szervezte, a FREE Camp közönsége által már hagyományosként ismert „tábornyitó borjúpörkölt” teremtett kiváló alkalmat a közös beszélgetéshez, a későbbi hangulat megalapozásához.
A tábor résztvevői a Szakszervezetek Művelődési Házának Márványtermében láttak hozzá a kizárólag műfaji szempontból kötött munkához. Botár László szerint ennek a kötöttségnek köszönhetően a táborban készülő minden alkotás most már anyagában is megőrizhető, nem csupán fotó vagy videofelvétel által dokumentáltan. Tematikailag és az alkotás folyamatát illetően azonban teljes szabadságot élveznek a művészek: a nap bármely órájában dolgozhatnak, az ajtók pedig mindig nyitva állnak a közönség számára is. Bár nem kötelező az arra kijelölt helyen dolgozni, az idén mégis közösen, egy térben, ám egymástól függetlenül láttak munkához az alkotók.
Testet öltő tervek, impressziók
A messziről érkezett művészek szinte egyöntetűen állították, hogy elsősorban az itteni, idegen környezet által kiváltott reakcióikat, gondolataikat dolgozzák fel az alkotási folyamatban – és nem utolsósorban ez is a célja a tábor szervezőinek. A „másik táborba” pedig azok tartoznak, akik régi, megérlelt ötleteiket hozták magukkal a csíkszeredai helyszínre. A FREE Camp hagyományaihoz igazodva előre borítékolható, hogy a kéthetes munka végén azok a műalkotások bizonyulnak majd a legjobbnak, amelyek a két szemlélet ötvözetéből, a pillanatnyi impressziók által is befolyásolt konkrét tervek alapján születnek meg.
A FREE Camp befejező mozzanataként szeptember 12-én 18 órától nyílik meg a Szakszervezetek Művelődési Házának Márványtermében az alkotásokat felvonultató táborzáró kiállítás.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.