Vákár István, Bordás Beáta, Kántor László, Lucian Năstase-Kovács és Balázs Imre József a kiállítás megnyitóján
Fotó: Kiss Judit
Népes közönség gyűlt össze a kolozsvári Művészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palotában, ahol a 14. Kolozsvári Magyar Napok nulladik napján, szombaton délután nyitották meg az In memoriam Kántor Lajos című képzőművészeti kiállítást, amely egyfajta keresztmetszetét adja az erdélyi művészetnek, ugyanakkor rávilágít arra a szellemi környezetre, amelyben a 2017-ben elhunyt irodalomtörténész élt és dolgozott.
2023. augusztus 12., 20:352023. augusztus 12., 20:35
2023. augusztus 12., 23:542023. augusztus 12., 23:54
A tárlat Kántor Lajos (1937–2017) irodalomtörténész, író, műkritikus egykori képzőművészeti gyűjteményéből mutat be egy reprezentatív, mintegy 70 művet felvonultató válogatást. A kiállítást a Kolozsvári Művészeti Múzeum, a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK) és a Kincses Kolozsvár Egyesület szervezte.
Fotó: Kiss Judit
A nyitó eseményen a gyűjteményt Lucian Năstase-Kovács, a múzeum igazgatója, Vákár István, a Kolozs megyei tanács alelnöke, Bordás Beáta, az EMŰK vezetője, Balázs Imre József irodalomtörténész, a Korunk folyóirat főszerkesztő-helyettese méltatta, és Kántor Lajos fiai, Kántor László és Kántor István jelen voltak.
Fotó: Kiss Judit
A család nevében Kántor László szólalt fel, mint kiemelte, örül, hogy a tárlat eljutott „szülővárosába”, ők pedig testvérével együtt úgy látják,
Vákár István arról beszélt, hogy példaértékű volt, ahogyan Kántor Lajos az erdélyi magyar művészetet támogatta a kommunizmus korszakában és azután is,
Fotó: Kiss Judit
Lucian Năstase-Kovács arról beszélt, hogy Kántor Lajossal jó barátságot ápolt, és hogy Kántor Lászlóval együtt már 5-6 éve meg akarták valósítani a tárlatot, most pedig örül, hogy végre vendégül láthatja a múzeum. Szólt arról is, hogy az intézménynek jelenleg nincsen kerete arra, hogy vásároljon műveket, de reményét fejezte ki, hogy Kántor Lajos 600 alkotást számláló gyűjteményéből a jövőben tud majd vásárolni a múzeum.
Fotó: Kiss Judit
Balázs Imre József felidézte, hogy 25 éve került a Korunk folyóirat szerkesztőségébe – amelynek Kántor főszerkesztője volt –, és fénypont-eseménynek számított, amikor megnyílt havonta a korunk-galéria. Arról is szólt, hogy a gyűjtemény darabjai
Balázs Imre József azt javasolta, érdemes úgy nézni az alkotásokat, hogy elolvassuk Kántor Lajos szövegeit, képzőművészetről szóló könyveit.
Fotó: Kiss Judit
Bordás Beáta művészettörténész, az EMŰK vezetője kiemelte, a kiállítás anyagát Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész, az Erdélyi Művészeti Központ előző vezetője válogatta, aki nem lehetett jelen a megnyitón. Kántor Lajos irodalomtörténeti munkássága mellett a Korunk folyóirat szerkesztőjeként és a Korunk Galéria létrehozójaként (1973) alkotott kiemelkedőt az erdélyi magyar képzőművészet népszerűsítésének szempontjából. Az általa összegyűjtött képzőművészeti alkotások – festmények, grafikák, szobrászati művek, kerámia- és textilmunkák – jelentős hányadát, 134 művet a Sapientia Alapítvány vásárolta meg 2019-ben és helyezte el megőrzésre a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban.
Fotó: Kiss Judit
„
Szólt arról is, hogy Kántor Lajos a Korunk főszerkesztőjeként szervezte 1973-tól a Korunk Galériát, amely rendkívül fontos kiállítási lehetőség volt a 70-es/80-as évek Kolozsvárján, ahol már befutott művészek mellett pályakezdőknek, naiv művészeknek is bemutatkozási lehetőség kínálkozott, és a Korunk meg Utunk hasábjain is reprodukálták műveiket. Bordás Beáta kifejtette,
Fotó: Kiss Judit
A népi hagyományokból táplálkozó naiv művészetben abban az időben, a 70-es években amúgy is nagy divatja volt Erdélyben, ez a kiállítás erre is szeretné felhívni a figyelmet. „A tárlat jó keresztmetszetet nyújt a 70-es - 80-as évekbeli erdélyi magyar művészetről. A kiállítás egy bizonyos logika mentén épül fel, éspedig: ebben a legnagyobb teremben a Kántor Lajosról készített portrék, Nagy Albert ikonikus alkotásai kaptak helyet, illetve azok a portrék, amelyek rávilágítanak arra a szellemi környezetre, amelyben Kántor élt és dolgozott” – mondta a művészettörténész. Mint sorolta,
majd a harmadik teremben a Kántor Lajos által felkarolt naiv művészek alkotásait szemlélhetik meg Incze Ferenc és Györkös Mányi Albert festményei és Tirnován Ari-Vid szobrászati alkotásai mellett.
Nagy Albert festőművész Fehér kakas című alkotása is a Kántor Lajos gyűjteményében található
Fotó: Kiss Judit
Az utolsó terem grafikai alkotásokat mutat be, leginkább a kolozsvári grafikai iskola legtekintélyesebb képviselőit – Cseh Gusztáv, Deák Ferenc, Kopacz Mária – de Gy. Szabó Béla korai alkotását, valamint Plugor Sándor és Baász Imre műveit is megszemlélhetik az érdeklődők. „A Kántor-hagyaték fontosságát mutatja az a tény is, hogy a Sapientia Alapítvány és az Erdélyi Művészeti Központ gyűjteményében ezek nélkül a munkák nélkül nem is lenne semmi érdemleges például Cseh Gusztáv vagy Gergely István művei közül” – mondta Bordás Beáta.
A Kolozsvári Magyar Napok részletes programja a magyarnapok.ro honlapon található.
Új színfolttal gazdagodik a Kolozsvári Magyar Napok, a magyar főkonzulátus élményudvara egy héten keresztül családbarát, gasztronómiai, kulturális és közéleti műsorokat kínál esténként koncertekkel. Grezsa Csaba főkonzullal beszélgettünk.
Bár hivatalosan csak hétfőn este veszi kezdetét a nyitógálával az augusztus 20-ig tartó, 14. Kolozsvári Magyar Napok, már a két nulladik napon, azaz szombaton és vasárnap is gazdag kulturális kínálat várja az érdeklődőket.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
szóljon hozzá!