Fotó: A szerző felvétele
– Egy nemrég szervezett könyvbemutatón a dokumentumkötetet méltató Becsek-Garda Dezsõ történész Önt „lábon járó levéltárnak” nevezte. Mivel érdemelte ki a szokatlan titulust?
– Talán azzal, hogy a szabadidõmet és jelentõs anyagi forrásokat arra fordítok, hogy dokumentumokat, képeslapokat, térképeket gyûjtsek Maroshévízrõl és környékérõl. Az eredeti, illetve fénymásolt dokumentumokból mára meglehetõsen tekintélyes menynyiséggel rendelkezem, de korántsem annyival, mint amennyit a magaménak szeretnék tudni.
– Hogyan zajlik a gyûjtõmunka?
– Nagyrészt levéltárakból gyûjtök: Marosvásárhelyrõl, Kolozsvárról és Budapestrõl. Bécsben is voltam, az ottani levéltárból is hoztam adatokat. A képeslapokat pedig régiségbörzékrõl szerzem be. Brassóban például háromhavonta szerveznek ilyen eseményt, ahová rendszeresen eljárok, de Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Aradon is megfordulok. Budapesten aukciós házak vannak, igyekszem oda is eljutni, és licitálok a hévízi dokumentumokra. Szerencsés helyzetben vagyok, mert egyedüli maroshévíziként egy árverésen olcsóbban jutok hozzá mindenhez, míg például a marosvásárhelyi kollégáim, akik többen vannak, felverik az árat. Ezenkívül idõs emberek útbaigazításával padlásokon rég elfelejtett dobozok, ládák után kutatok, itt mindig találok valami érdekeset. Így leltem rá például egy olyan sörösüveg dugójára, amit még az elsõ világháború idején mûködõ maroshévízi sörgyárban használtak. De összegyûjtöm a régi fényképeket, jelvényeket, iratokat, leveleket – egyszóval mindent, amit más kidobni való kacatnak minõsít.
– Honnan ez a gyûjtõszellem?
– Valószínûleg édesapámtól örököltem, õ is mindent gyûjtött, ami Maroshévízzel kapcsolatos volt. Volt neki egy füzete, abba jegyzett le minden adatot, hisz abban az idõben nem volt fénymásoló. A halála után igyekeztem a munkáját folytatni. Nem volt egyszerû feladat, mert a régi rendszerben nem kedvelték azokat, akik régiségek után kutattak. Az is elõfordult 1987-ben, hogy a budapesti Országos Széchényi Könyvtárból szerzett Maroshévíz-térkép fénymásolatát az ingem alatt loptam át a határon.
– Urmánczy Nándor tevékenységérõl nem írnak a szakkönyvek, tulajdonképpen a magyar történelem egy fehér foltját próbálja ismertté tenni a dokumentumkötetével. Mivel magyarázza, hogy a hivatalos történetírás megfeledkezett a maroshévízi báró munkásságáról?
– A feledés a kommunista rezsim politikájának tudható be. Urmánczy Nándornak az 1940-es években – a halála után – szobrot akartak állítani Maroshévízen. A Margitszigeten a templom mellé márványból padot építettek, három dombormûvel és egy szökõkúttal. Ugyanis a bárónak ezen a helyen állt az a kedvenc padja, ahová a két lányával gyakran kijárt pihenni. Ezt a padot 1945-ben az orosz tankok széttörték.
– Miért lenne fontos többet tudnunk Urmánczy Nándorról?
– Elsõsorban azért, mert országgyûlési képviselõ volt, õ hozta létre az elsõ székely nemzeti tanácsot, és õ készíttette el az elsõ ereklyés zászlókat. Neki köszönhetõ, hogy az elsõ világháború után Sopron és környéke nem került osztrák fennhatóság alá, õ ugyanis csapatot toborzott, hogy megvédje a területet. Ugyanezt akarták tenni Erdélyben is, sajnos, maroknyi „honvédõ csapata” kevésnek bizonyult a túlerõvel szemben.
– Melyek a báró azon jelentõsebb intézkedései, amelyek közvetlenül Erdélyt érintették?
– Maroshévízen õ hozta létre az elsõ állami iskolát, kórházat, futballcsapatot, az elsõ helyi újságot. Ezenkívül õ szorgalmazta a Déda–Gyergyószentmiklós közötti vasútvonal kiépítését, a trianoni béke után az õ javaslatára készült el a Magyar Hiszekegy. Budapesten több szobrot is állíttatott, ezek többségét azonban a háború után tönkretették.
– Mennyire élõ Urmánczy Nándor emléke a szülõvárosában?
– Sajnos teljesen feledésbe merült: sem utca, sem tér nem viseli a nevét. Létezik még az Urmánczy-strand, amit az õ családja építtetett, és létezik egy Urmánczy János-cserkészcsapat. Tervezem azonban egy Urmánczy-emléknap szervezését szeptember 6-án, a báró születésnapján, és szeretnénk egy szobrot is állítani neki a templomkertben.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.