Fotó: MTI
2008. június 11., 00:002008. június 11., 00:00
Katalin hetente betér a könyvtárba négyéves kislányával, mesét olvasnak, nézegetik a színes képeskönyveket, és gyakran részt vesznek az épületben szervezett kézműves foglalkozásokon is. A kislány imádja ezeket a délutánokat, édesanyja abban bízik, hogy így idővel a könyveket is megszereti. A huszonéves Kinga ritkán olvas, könyvtárba sem jár, az egyetemen szükséges könyvészetet megtalálja az interneten, vagy megkapja fénymásolva. A középiskolás Boti általában a román háziolvasmányokat kölcsönzi ki. Gabriella szívesen olvas, de mint mondja, nehezen igazodik el a könyvtárban, jó volna, ha ajánlót függesztenének ki, mert így, amit ismer, azt olvasta, amit meg nem, abból hogyan válogasson? Márpedig a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban van miből válogatni: az intézmény a napokban jelentős mennyiségű könyvadományt kapott. A magyarországi Zala megye egyik felszámolt szakszervezeti könyvtárának gyűjteményéből 70 ezer kiadvány került Szentgyörgyre. „Az adományt a Református Iskola Alapítvány adta át intézményünknek azzal a kikötéssel, hogy mintegy 15 ezer könyvet továbbítsunk a partiumi magyar közösségeknek” – tájékoztatta lapunkat Kiss Jenő könyvtárigazgató, aki szerint mintegy 25 ezer könyv Sepsiszentgyörgyön marad, a többit a vidéki könyvtárak között osztják szét. Lapunk érdeklődésére Kiss Jenő elmondta: az adomány javarésze jó állapotban van, és számos nívós kiadványt tartalmaz változatos témában és műfajban. A könyvtárosok megválogatták őket, és csak keveset kellett a papírmalomnak leadni. „Csak olyanokat semmisítettünk meg, amelyek ideológiailag vagy tartalmilag elavultak voltak” – magyarázta az igazgató, aki emlékeztetett, hogy idén márciusban is bővült a könyvállományuk, ugyanis a svájci Marco Botta 33 ezer kötetet tartalmazó magángyűjteményét a sepsiszentgyörgyi könyvtár kapta meg. Az idén elhunyt férfi végrendeletében a laussane-i önkormányzatra bízta, hogy gazdát keressen gazdag gyűjteményének, így került Sepsiszentgyörgyre a 21 tonnányi „könyvcsomag”, amely francia, angol, német és olasz nyelvű szépirodalmi könyveket, klasszikusokat, történelmi és földrajzi munkákat tartalmazott. A tervek szerint ezekből új részleg nyílik, ahol a Marco Botta magángyűjteményéből származó idegen nyelvű könyveket lehet majd kölcsönözni. „Az összesen mintegy 60 ezer címre rúgó adomány révén könyvállományunk 300 ezerre bővült. Az intézmény idei költségvetéséből mintegy 70 ezer lejt különítettünk el könyvvásárlásra, ebből közel 4000 kiadványt tudunk beszerezni. Ezek a számok is mutatják az adományok jelentőségét” – nyilatkozta lapunknak Kiss Jenő. A most kapott könyveket számítógépes könyvtári program segítségével veszik számba és osztályozzák, idén ezt a számítógépes rendszert is felújítják, hogy az olvasók év végéig már a világhálón is ellenőrizhessék, hogy a keresett kiadvány megtalálható-e a könyvtárban.
Az intézmény tavalyi felmérése szerint Sepsiszentgyörgyön leggyakrabban gyermek-, és ifjúsági regényeket igényelnek az olvasók, a legolvasottabb kötetek listáját Fodor Sándor Csipike című meseregénye vezette, de Mihail Sadoveanu Hanul Ancuţei és Mircea Eliade Maitreyi című regénye is „dobogós” volt. A nem kötelező olvasmányok közül Wass Albert A funtinelli boszorkány trilógiáját olvasták legtöbben, és az író Hűség bilincsében karcolatokat, novellákat tartalmazó kötete is bekerült az első öt leggyakrabban kölcsönzött könyv közé. A világirodalomi művek közül Thomas Brezina osztrák ifjúsági író detektívregényei a legnépszerűbbek, de továbbra is sokan keresik J. K. Rowling Harry Potter sorozatának köteteit, akárcsak Dan Brown A Da Vinci-kód című bestsellerét vagy Paulo Coelho, Agatha Christie, Danielle Steel és Stephen King könyveit. Tavaly 76 ezer kötetet kölcsönöztek a sepsiszentgyörgyi könyvtárból, a több mint 72 ezer látogató között olyanok is vannak, akik csak az ingyenes internetszolgáltatást vették igénybe. Egyre többen kérik a szakirodalmi kiadványok felkutatásában is a könyvtárosok segítségét, de nőtt az érdeklődés a Könyvet házhoz elnevezésű program iránt is, amely a mozgásban korlátozottaknak és az időseknek segít olvasmányhoz jutni. Az érdeklődők a 0267-351609-es telefonszámon jelenthetik be, hogy milyen könyvet olvasnának, a könyvtár két alkalmazottja pedig ezeket havonta kétszer ingyen házhoz szállítja, és szívesen el is beszélget a házigazdával.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.