Az értelmezhető, Szerb Antalnak írt dedikáció
Fotó: Litera.hu
Nemcsak a mű fontos, hanem a kontextus is – vallja Bíró-Balogh Tamás irodalomtörténész, aki Radnóti Miklós dedikációit, levelezését kutatta, így „egy másik Radnótit" fedezett fel. Következtetéseit erdélyi körútja első állomásaként Kolozsváron ismertette.
2018. január 31., 18:052018. január 31., 18:05
2018. január 31., 18:102018. január 31., 18:10
Puzzle-darabokként rakhatták össze Radnóti Miklós életpályáját azok, akik részt vettek kedden este Bíró-Balogh Tamás szegedi irodalomtörténész kolozsvári előadásán.
Bíró-Balogh a közönséget is bevonva mutatta meg, mily sok adalékinformációt lehet megtudni egy költőről könyvdedikációi, levelezése alapján.
Bíró-Balogh Tamás irodalomtörténész
Fotó: Sk-szeged.hu
Radnóti esetében ezek az információk felértékelődtek, hiszen a hagyatékot a vészterhes időkben bombatalálattól tartva a költő és felesége, Gyarmati Fanni budapesti lakásukból biztos helyre, egy pincébe menekítette, melyet aztán többször elöntött a Duna, így a fontos kéziratok, könyvek megsemmisültek, ma már csak a „maradékból” következtethetünk arra, milyen is volt valójában a költő – mesélte a főleg bölcsészhallgatókból álló közönségnek Bíró-Balogh Tamás.
Ezek révén Radnóti „személyessé vált" számára, így tudományosan is elkezdett foglalkozni a témával, mesélte. Arra a kérdésre, hogy miért foglalkozik a dedikációkkal, azt válaszolta, amit az őt megkereső és ugyanezt kérdező Gyarmati Fanninak: ezek fontos irodalomtörténeti dokumentumok, melyekből számos adalékinformáció révén az akkori irodalmi élet egész „hálózatára" derülhet fény.
Az első begyűjtött, Fanninak írt dedikáció
Fotó: Litera.hu
Radnóti pontosan keltezte dedikációit és óvatosan, körültekintően fogalmazott, így megtudhatjuk, hogy 1929 és 1944 között mikor kikkel találkozott, hogyan bővült az irodalmi kapcsolati hálója, mikor került kapcsolatba Weöres Sándorral vagy Szerb Antallal. De arra is következtetni lehet, ha elhidegült egy-egy barátjától, hiszen abban a korban nagy barátságok szűntek meg például amiatt, mert egyik fél antiszemita lett.
A levélgyűjteményt az irodalomtörténész „őszinte dokumentumcsokornak" nevezte, hiszen míg a naplókba utólag bele lehetett nyúlni – Gyarmati Fanni meg is tette – a már elküldött leveleken nem lehetett módosítani. A költő mintegy ötven levelet váltott jó barátjával, a kolozsvári születésű Buday Györggyel, aki Újhold című kötetét is illusztrálta, ezekben számos belső poén is olvasható.
A kutatás erkölcsi vetületét faggató kérdésre Bíró-Balogh kifejtette: „irodalomtörténészként nem kérünk számon morális kérdéseket”.
majd pár dedikációt is megmutatott a közönségnek, akik maguk élvezhették költő híresen szép kézírását. Míg az ezekben szereplő finom utalások zömét sikerült megfejteni, a Szerb Antalnak írt ajánlásnak több értelmezése is van, és maga sem tudja, melyiket vélje helyesnek, árulta el Bíró-Balogh Tamás.
A Radnóti-estek plakátja
Fotó: Litera.hu
A szegedi irodalomtörténész szerdán Marosvásárhelyen, csütörtökön Székelyudvarhelyen, míg pénteken este Sepsiszentgyörgyön tart előadást.
B. Kovács András sepsiszentgyörgyi szerző Bukaresti napló I.-II., 1978-1988 című kötetét mutatják be Kolozsváron.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
A Kolozsvári Magyar Opera Puccini-sorozatának következő darabja a Manon Lescaut című előadás, amit csütörtökön láthat a közönség. Az előadást beharangozó gondolatokat közöljük.
Multikulturális helyszínen tartják a romániai kisebbségi társulatok találkozóját, a vasárnapig tartó Ifesztet. Szatmárnémeti pezsgő fesztiválhangulattal várja a kétévente megszervezett, ismét a Harag György Társulat tereiben zajló interetnikai szemlét.
Vecsei H. Miklós színművész és QJÚB nevű csapata erdélyi turnéra indul. Az első állomás Kolozsvár.
Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót járhatták be kedden délután az érdeklődők. A magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns, felújított épület történetiségét művészettörténész ismertette.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
szóljon hozzá!