A Csíki Játékszín is megtartja hagyományos költészetnapi műsorát József Attila születésnapján, április 11-én
A járványügyi korlátozások miatt egyes településeken csak a virtuális térben, máshol közönség előtt, szabadtéren szerveznek költészetnapi rendezvényeket. A magyar költészet napját 1964 óta tartják április 11-én, József Attila születésnapján. Idén a száz éve született Pilinszky János életműve előtt tisztelegnek.
2021. április 10., 18:362021. április 10., 18:36
Az online térben és személyes részvétellel is megünneplik vasárnap a magyar költészet napját, amelyet 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján tartanak. A járványügyi korlátozások miatt egyes településeken csak a virtuális térben, máshol színpadon, közönség előtt is szerveznek költészetnapi összeállításokat.
A Bukaresti Magyar Kulturális Intézet Facebook-oldalán közvetít műsort: a 20. századi magyar irodalom egyik legjelentősebb költője születésének 100. évfordulója kapcsán Pilinszky János ars poétikája, személyisége, szellemi öröksége előtt tiszteleg.
Verseiben megírta megélt lágertapasztalatait, katolikus hitét, a keresztény egzisztencializmust. A művészet megközelítését műveiben „evangéliumi esztétikának” nevezi, melyet katolicizmusa inspirált, és amelynek fő elemei a szeretet, a gyermeki szemlélődés, a személytelenség, a művész eszközként, közvetítő csatornaként való felfogása és az alázat.
Az egész napos „Pilinszky 100” keretében vasárnap 10 és 20 óra között óránként posztol Pilinszkyvel kapcsolatosan az intézet. Lesz Pilinszky életét és életművét ismertető cikk, megosztásra kerül Mispál Attila Csillaghálóban című kétrészes portréfilmje a költőről, keresztrejtvény, zenés bejátszások szerepelnek a műsorban, olyan művek, amelyeket Pilinszky versei inspiráltak (InFusion együttes, Kurtág házaspár művei).
Pilinszky János művei román fordításban mindössze egy gyűjteményes kötetben jelentek meg néhány vers erejéig. Ezeken túlmenően az intézet felkért további fordítókat, hogy Pilinszky-verseket fordítsanak román nyelvre. Ezek a fordítások fognak elhangzani a nap folyamán.
Az érdeklődők a Szigligeti Színház weboldalán található linken tudnak jelentkezni a telefonos versmondásra, ugyanakkor ismerőseiket is regisztrálhatják a felületen, ahol kiválaszthatják azt is, hogy a nap mely szakában keresse őket a Szigligeti Társulat valamely tagja.
A költészetnapi verstelefon akciót immár második alkalommal szervezi meg a színház, a 2020-as esztendőben a bérlettel rendelkező nézőket örvendeztették meg a művészek szavalataikkal.
Pilinszkytől napjainkig – ezzel a címmel szervez eseményt a Hargita Megyei Tanács fenntartásában működő székelyudvarhelyi Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont Székelyudvarhely polgármesteri hivatalával közösen vasárnap 18 órától a városháza Szent István termében.
Az ünnepi hangulatot fokozza, hogy idén tízéves a sepsiszentgyörgyi Evilági együttes, amelynek előadói: Orbán Ferenc – ének, gitár, Gábor Szabolcs – szaxofon, klarinét, Gyergyai Szabolcs – basszusgitár.
A Csíki Játékszín is megünnepli a költészet napját: vasárnap 11 órától a színház épülete előtt a tizenegy című összeállítással. A Csíki Játékszín hagyományos költészetnapi műsora (mely idén is Szabó Enikő színésznő koordinálásával jött létre) szintén Pilinszky előtt tiszteleg. 11 Pilinszky-vers hangzik el 11 színész előadásában a színház lépcsőin.
Szabó Enikő, a Csíki Játékszín színésznője gyerekkora óta zenésít meg verseket, illetve ír saját dalokat. Született két színházi előadás is az idők folyamán: az Angyalstop (2007), és a Születésnapodra (2013) című verses-zenés est. A Versek és dalok ennek a két korábbi előadásnak a válogatásából jött létre, új dalokkal kiegészülve.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
szóljon hozzá!