Romeó és Júlia története újszerű előadásmódban, fiatal színészekkel lesz látható a prágai színház előadásában
Fotó: Facebook/Kolozsvári Állami Magyar Színház
Klasszikus és újszerű előadásokat egyaránt láthat majd a kolozsvári közönség a legjobb európai színházak előadásában. November 19-30. között ugyanis a kincses városban tartják az Európai Színházi Unió fesztiválját (UTE FEST).
2019. november 04., 16:402019. november 04., 16:40
2019. november 04., 17:482019. november 04., 17:48
Egy éve még utópiának tűnt, hogy idén ősszel Kolozsváron találkozzanak az európai színházak legjobbjai, különleges erőfeszítéssel mégis sikerült tető alá hozni, hogy november 19-30. között a kincses városban tartsák az Európai Színházi Unió 18. fesztiválját (UTE FEST). Annál is inkább, hogy
– mutatott rá a fesztivált beharangozó hétfői sajtótájékoztatón Tompa Gábor, a Kolozsvári Állami Magyar Színház (KÁMSZ) igazgatója, az Európai Színházi Unió (UTE) elnöke. Az európai színházak legrangosabb eseménye elsősorban anyagi okok miatt maradt el, és Tompa Gábor szerint azzal a reménnyel indítják újra, hogy ismét rendszeressé válik.
Az UTE FEST 18. kiadásának megszervezését a román művelődési minisztérium, a magyarországi Bethlen Gábor Alap és a kolozsvári polgármesteri hivatal támogatta, a román és magyar fél hozzájárulása 65-35 százalékos arányban oszlik meg.
A sajtótájékoztatón jelen lévő Oláh Emese alpolgármester szerint elsősorban amiatt, mivel egy ilyen rangos fesztiválnak helye van kincses városban.
A budapesti Vígszínház Eszenyi Enikő rendezte A diktátor című előadása szintén különleges produkció
Fotó: Domolky Dániel/Vígszínház
Igaz, a támogatások ellenére is meg kellett húzni a nadrágszíjat és ki kellett húzni pár projektet, ugyanis – mint kiderült – a fesztivál korábbi kiadásai két hónapon keresztül zajlottak többszörös költségvetésből. Tompa Gábor elmondta,
Tompa Gábor rendezőként 2005, a magyar színház 2007 óta tagja a nívós szakmai testületnek, melybe valamennyi színház – országtól és szakmai sikerektől függetlenül – évi 13 ezer eurós tagsági díjat fizet.
A bukaresti Bulandra színház Shakespeare Lóvá tett lovagok című darabját mutatja be Andrei Șerban rendezésében
Fotó: Teatrul Bulandra
Romániából alapítótagként a bukaresti Bulandra színház, a szintén fővárosi Nottara színház, a nagyszebeni Radu Stanca színház és a kolozsvári román nemzeti színház tagja még a színházi szövetségnek, Magyarországot egyedül a budapesti Vígszínház képviseli.
Tompa Gábor rámutatott: napjainkban, amikor az európai kultúra és identitás válságban van, különösen fontos ennek bemutatása, különösen, hogy a színház is Európában, az ókori Görögországban gyökerezik.
A november 19-30. között zajló fesztiválon az UTE 16 tagszínháza közül 14 lép színpadra, a moszkvai Maly színház kínai vendégelőadása miatt, a bécsi Volkstheatre premierje miatt marad távol. A meghívott előadások nem épülnek egy bizonyos téma köré, ugyanis túl későn derült ki, hogy egyáltalán megtarthatják a fesztivált. Minden színház két előadást ajánlott, melyek közül
Az UTE FEST november 19-én a Kolozsvári Állami Magyar Színház legújabb premierjével rajtol, a drezdai színházzal koprodukcióban készült Kurázsi mama és gyermekei című előadásból magyar, német és vegyes verzió is lesz, a kincses város közönsége az előbbit láthatja a kolozsvári színészek előadásában.
Az érdekesebb előadások között a házigazda a portói Danton halála, a luxemburgi Mámor, a prágai Romeó és Júlia, valamint a milánói Az Istenek korában – Odüsszeusz cipésze című produkciót említette. Ezek mellett egy uniós támogatással készült projektet is bemutatnak, a diákok által írt Concord floral öt színház együttműködése révén valósult meg.
Az esti előadásokat másnap délelőtt szakmai beszélgetés követi a színház előcsarnokában, ahol a produkciók mellett az alkotók az európai színház és az UTE jövőjével kapcsolatos meglátásaikat is megvitatják. Az előadásokra jegyek a színház jegypénztárában és online válthatók produkciótól függően 40-60 lej közötti áron.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
szóljon hozzá!