Sánta Miriám, Király Zoltán és az őket faggató Márton Evelin a pénteki online díjátadón
Fotó: Krónika
Két kolozsvári születésű költő kapta idén az Erdélyi Magyar Írók Ligája Méhes Györgyről elnevezett irodalmi díjait. A péntek délutáni online díjátadón elhangzott: „sok külön Kolozsvár van”.
2020. november 20., 17:282020. november 20., 17:28
2020. november 20., 19:112020. november 20., 19:11
Az erdélyi irodalmi szervezet életműdíj-értékű nagydíját Király Zoltán költő kapta, akiről Karácsonyi Zsolt E-MIL-elnök mondott laudációt. Rámutatott, Király Zoltán verseinek líraisága ismerté vált Sóváradtól Sidneyig.
„Ha a világegyetem íróasztalfiók lenne, talán épp szerzőnk lenne az, aki időnként kiborítja tartalmát, hogy új fényben ragyogjon” – fogalmazott Karácsonyi Zsolt. Az E-MIL ígéretes pályakezdőknek járó debütdíját idén Sánta Miriám érdemelte ki, akit Horváth Benji költő, szerkesztő méltatott, rámutatva: egy felnőtt költővel van dolgunk.
Sánta Miriám bevallotta, hogy „évekig elszökött volna innen”, és szívesebben lakott volna egy kisebb városban. Ennek ellenére, ahogy sok más szerzőnek, neki is van Kolozsvár-ihlette verse, akárcsak a kincses városban élő „nem kolozsvári” irodalmárok esetében, nála is sokszor megjelenik témaként Kolozsvár. Igaz, „nem kendőzetlenül”, tette hozzá, inkább valami „szennyes lokálpatriotizmus” szüli ezeket a verseket.
mondta, hozzátéve, hogy ez a felismerés azután érte, hogy más városokat is megismert. De ez az egy város is sokféle lehet, hívta fel a figyelmet, sok külön Kolozsvár létezik. Van egy külön Kolozsvár a Házsongárdi temetőben, de számára az 1980-as évek Kolozsvárja is külön világ, amikor diákként 42-es létszámú osztályba járt, de közülük csupán négyen-öten vannak, akik itthon maradtak.
akárcsak a magyarok tízezreit megmozgató Kolozsvári Magyar Napok idején látható, érezhető város, sorolta Erdély fővárosának eltérő arcait.
Jövőbeli terveikről szólva a díjazottak elmondták, további versekkel készülnek. Sánta Miriámtól újabb „pusztulásversekre” lehet számítani, míg Király Zoltán az elmúlt kilenc hónap alatt, falusi karanténban írt költeményeit rendezi kötetbe.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!