Sánta Miriám, Király Zoltán és az őket faggató Márton Evelin a pénteki online díjátadón
Fotó: Krónika
Két kolozsvári születésű költő kapta idén az Erdélyi Magyar Írók Ligája Méhes Györgyről elnevezett irodalmi díjait. A péntek délutáni online díjátadón elhangzott: „sok külön Kolozsvár van”.
2020. november 20., 17:282020. november 20., 17:28
2020. november 20., 19:112020. november 20., 19:11
Az erdélyi irodalmi szervezet életműdíj-értékű nagydíját Király Zoltán költő kapta, akiről Karácsonyi Zsolt E-MIL-elnök mondott laudációt. Rámutatott, Király Zoltán verseinek líraisága ismerté vált Sóváradtól Sidneyig.
„Ha a világegyetem íróasztalfiók lenne, talán épp szerzőnk lenne az, aki időnként kiborítja tartalmát, hogy új fényben ragyogjon” – fogalmazott Karácsonyi Zsolt. Az E-MIL ígéretes pályakezdőknek járó debütdíját idén Sánta Miriám érdemelte ki, akit Horváth Benji költő, szerkesztő méltatott, rámutatva: egy felnőtt költővel van dolgunk.
Sánta Miriám bevallotta, hogy „évekig elszökött volna innen”, és szívesebben lakott volna egy kisebb városban. Ennek ellenére, ahogy sok más szerzőnek, neki is van Kolozsvár-ihlette verse, akárcsak a kincses városban élő „nem kolozsvári” irodalmárok esetében, nála is sokszor megjelenik témaként Kolozsvár. Igaz, „nem kendőzetlenül”, tette hozzá, inkább valami „szennyes lokálpatriotizmus” szüli ezeket a verseket.
mondta, hozzátéve, hogy ez a felismerés azután érte, hogy más városokat is megismert. De ez az egy város is sokféle lehet, hívta fel a figyelmet, sok külön Kolozsvár létezik. Van egy külön Kolozsvár a Házsongárdi temetőben, de számára az 1980-as évek Kolozsvárja is külön világ, amikor diákként 42-es létszámú osztályba járt, de közülük csupán négyen-öten vannak, akik itthon maradtak.
akárcsak a magyarok tízezreit megmozgató Kolozsvári Magyar Napok idején látható, érezhető város, sorolta Erdély fővárosának eltérő arcait.
Jövőbeli terveikről szólva a díjazottak elmondták, további versekkel készülnek. Sánta Miriámtól újabb „pusztulásversekre” lehet számítani, míg Király Zoltán az elmúlt kilenc hónap alatt, falusi karanténban írt költeményeit rendezi kötetbe.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
szóljon hozzá!