2011. január 04., 10:482011. január 04., 10:48
A felhívásra Barabás Réka, a teátrum színésze és Kolcsár József, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színésze jelentkezett. A pályázók meghallgatása után a kuratórium úgy döntött, a következő másfél évadra Kolcsár Józsefre bízza a színház művészeti vezetését. Kolcsár 1980-ban Szászrégenben született, 2003-ban végzett a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetemen. Ferencz Attila, a Vigadó művelődési ház igazgatója, kuratóriumi tag lapunknak elmondta, továbbra is ő látja el a színház gazdasági-adminisztratív vezetését, biztos benne, hogy kitűnően együtt tud dolgozni az új igazgatóval, hiszen Kolcsár már harmadik éve eredményesen vezeti a Vigadó színjátszó csoportját.
„Egyeztettünk a sepsiszentgyörgyi színház vezetőségével is, nincs összeférhetetlenség a két munkakör között, így Kolcsár továbbra is tagja marad a sepsiszentgyörgyi társulatnak is, így szorosabbra tudjuk fűzni a két intézmény kapcsolatát” – mondta Ferencz Attila.
„Vonzott a lehetőség, és örülök, hogy engem választottak. A következő másfél évad alatt kiderül, hogy folytatjuk-e ebben a formában az együttműködést” – mondta el a Krónika megkeresésére Kolcsár József. Az új igazgatót két alapelv vezérli: jó színházat szeretne csinálni, és közönséget nevelni. „Meg kell ismertetni a közönséggel a színház sokarcúságát, így alakítjuk ki fokozatosan a műsorpolitikát is: minden évadban lesz gyerekelőadás, vendégelőadás, egy igényes musical és egy klasszikus dráma” – mondta Kolcsár. A sepsiszentgyörgyi teátrummal is szorosabbra fűzné a kapcsolatot, verseny nem alakulhat ki a két színház között, hiszen Kolcsár szerint a kézdivásárhelyi nem annyira a művész-, inkább a népszínház felé hajlik. Az új vezető másik célja az állandó társulat kialakítása, a tehetséges fiatalokat próbálják megnyerni, amennyiben a színház anyagilag megengedheti magának. A kezdő színházban az öt állandó színész mellé még színészekre, irodalmi titkárra, ügyelőre, fény- és hangtechnikusra, kellékesre is szükség volna, de mindezt csak az anyagi lehetőségek függvényében lehet megvalósítani. „Minden tehetségemmel, színház iránti alázatommal azon leszek, hogy minél jobb előadásokat hozzunk létre” – mondta Kolcsár József.
A kézdivásárhelyi önkormányzat támogatásával a Vigadó Kulturális Alapítvány 2009-ben hozta létre a színházat. A teátrumot megalapításakor Gergely László magyarországi rendező vezette, majd távozása után Csapó György rendezőt szerződtették. Csapót tavaly szeptemberben ideiglenesen kinevezték a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház vezérigazgatójává. Eredetileg úgy gondolták, Csapó mindkét intézmény vezetését ellátja, de a marosvásárhelyi feladatok mellett már nem jutott ideje a kézdivásárhelyi színházra. Bár Marosvásárhelyen még mindig nem írták ki a versenyvizsgát – Csapó György továbbra is csak ideiglenes vezérigazgató – a kézdivásárhelyi kuratórium meghirdette az igazgatói tisztséget. A kézdivásárhelyi színház előadásait az első évadban 12 ezer néző tekintette meg, jelenleg a szilveszteri kabaréval készülnek Kovászna és Hargita megyei turnéra.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.