Fotó: KMN
Kolozsvári munkáival gazdagodva tekinthető meg a sétatéri Kaszinóban a világhírű magyar üvegfestő- és mozaikművész, Róth Miksa sokoldalú munkásságát bemutató kiállítás.
2017. augusztus 16., 15:392017. augusztus 16., 15:39
2017. augusztus 16., 17:282017. augusztus 16., 17:28
A legmegfelelőbb helyszínen, a sétatéri Kaszinóban tekinthető meg a Kolozsvári Magyar Napok alatt a Róth Miksa világhírű magyar üvegfestő- és mozaikművész gazdag, szerteágazó munkásságát bemutató kiállítás.
A Balassi Intézet 2015-ös, Megszínesített napfény című jubileumi tárlata több hazai és európai megálló után megújulva érkezett Kolozsvárra, ahol a nemzetközileg elismert vitrailkészítő mester kincses városbeli munkáival egészült ki – derült ki a kedd esti megnyitón.
Szabó Lilla, a magyar napok programszervezője a kiállítás ötletéről elmondta, egy,
Ekkor értesült a vándortárlatról is, majd Bodnár Zita és Gellér Katalin kurátorokkal úgy döntöttek, ezt a kolozsvári alkotásokkal gazdagítva mutatják be a magyar napok résztvevőinek.
A számos vázlatot és fényképet tartalmazó tárlat mellett a mester munkái élőben is megtekinthetők, a magyar napok alatt több vezetett sétát is szerveznek a pénzintézetbe, melyekre az infósátraknál lehet jelentkezni.
A többi kolozsvári alkotást, mint például a patikamúzeumban találhatókat, Vakarcs Loránd fotóművész lencséjén keresztül láthatják az érdeklődők, igaz, mint kiderült, a mester Karolina-kápolnában található jelentős alkotását, a Párkát fotózni sem lehetett, ugyanis hatalmas ikonosztáz rejti el a műértő szemek elől.
Fotó: KMN
Íjgyártó István, a magyar kormány kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára beszédében úgy értékelt,
Rámutatott, Róth Miksa nemzetközi szinten elismert, sikeres művész volt, aki sorra nyerte a világkiállítások díjait. Ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy munkái nemcsak a Kárpát-medencében, de Európa-szerte, sőt, az öreg kontinensen túl is megtalálhatók, a mexikói nemzeti színházat is az ő alkotásai díszítik.
A zsidó-keresztény kultúrából, a hagyományokból merítkezett, de kora legmodernebb eszközeivel dolgozott, és az akkor hódító stílus, a szecesszió művészeként vált ismertté. Hatalmas életművet hagyott maga után, és nem kizárt, hogy további, eddig nem ismert művei is lehetnek, hívta fel a figyelmet az államtitkár, aki szerint a magyar állam minden tőle telhetőt megtesz ezek felderítése érdekében.
A Kolozsvári Magyar Napokat méltatva elmondta, a nyolcadik alakalommal megtartott rendezvénysorozat is
Úgy vélte, ennek nagy erénye, hogy a románságot is megszólítja, és ezáltal hidat épít a két közösség között.
A szépszámú közönségnek Gellér Katalin művészettörténész, a Magyar Szecessziós Társaság elnöke tartott szakavatott tárlatvezetést, ennek a különleges művészetnek, az üvegfestészetnek az eredetére is kitérve. Rámutatott, az először a francia katedrálisoknál alkalmazott vitrail-ok nemcsak szép és kiegyensúlyozott alkotások voltak,
A romantika fedezte fel újra, a katedrálisokkal együtt az üvegfestmények restaurálására is sor kerül, és Róth Miksa is restaurátorként kezdte munkásságát.
Fotó: KMN
A gazdag életmű három területre csoportosítható, Róth restaurátorként a 19-20. századi neogótikus templomokban alkotott maradandót, de ugyanakkor középületek, a polgárok szórakoztatására épített ingatlanok (közfürdők, kávézók stb.), bérpaloták díszítését is vállalta a kiegyezés utáni építkezési láz idején. Nem utolsó sorban azonban
Ezek közül párnak a vázlata, képe a kolozsvári tárlaton is megtekinthető, melynek anyagát a kurátorok a fent említett területek szerint csoportosították. Róth Miksa templomokban, zsinagógákban található munkái után – szinte valamennyi felekezetnek készített műveket –, a középületekben – az Országházban, a budapesti Zeneakadémián, a Magyar Nemzeti Bankban, a Széchenyi-fürdőben – található munkáit tekinthetik meg az érdeklődők. Hogy aztán a szecessziós művekben teljesedjen ki az életút, melynek kiemelkedő alkotásai a marosvásárhelyi Kultúrpalota mondaábrázolásai, és a városháza üvegablakai.
Vonal mágia címmel Részegh Botond csíkszeredai festő- és grafikusművész munkásságát bemutató tárlat nyílik október elején a szegedi Reök-palotában – tájékoztatta Kertész Lilla, az összművészeti központ sajtóreferense pénteken az MTI-t.
Operanapokkal, székelyföldi turnéval és a Vidnyásznszky Attila által rendezett Bánk bán című előadás bemutatójával várja közönségét a közeljövőben a Kolozsvári Magyar Opera.
Alig három hónappal a székesegyház újbóli megnyitása előtt visszatért csütörtökön a Notre-Dame-ba az északi harangtoronynak a 2019-es tűzvészben megrongálódott nyolc harangja.
Nyitott templomkapukkal, gazdag egyházzenei és az egyházművészetre összpontosító kínálattal várja a közönséget szeptember 14. és 22. között a a HÍD – Szebeni Magyarok Egyesülete által szervezett Ars Sacra fesztivál.
A szatmárnémeti Harag György Társulat Brighella Bábtagozata szabadtéri családi napot tart szeptember 15-én, vasárnap.
A Semmelweis című mozifilmet nevezi Magyarország nemzetközi film kategóriában az Oscar-díjra a magyar jelölésről határozó szakmai testület döntése alapján – közölte az MTI-vel kedden a Nemzeti Filmintézet (NFI).
Hatodik alkalommal szervezi meg a Nagyváradi Szigligeti Színház október 6–13. között az Infinite Dance tánc– és összművészeti fesztivált, melynek házigazdája a Nagyvárad Táncegyüttes.
A Székely Nemzeti Múzeum a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézettel közösen Kós András életmű-kiállítást szervez a művész születésének 110. évfordulója alkalmából.
Több erdélyi településen mutatják be az Irodalmi Jelen pódiumműsorát Zorkóczy Zenóbia egyéni előadóművész közreműködésével.
Szeptember 8. Szűz Mária születésének napja, helyenként Kisboldogasszonynak vagy Kisasszony napjának is nevezik. Ez a nap országszerte búcsújáró nap volt és népszokások fűződtek hozzá.
szóljon hozzá!