Fotó: KMN
Kolozsvári munkáival gazdagodva tekinthető meg a sétatéri Kaszinóban a világhírű magyar üvegfestő- és mozaikművész, Róth Miksa sokoldalú munkásságát bemutató kiállítás.
2017. augusztus 16., 15:392017. augusztus 16., 15:39
2017. augusztus 16., 17:282017. augusztus 16., 17:28
A legmegfelelőbb helyszínen, a sétatéri Kaszinóban tekinthető meg a Kolozsvári Magyar Napok alatt a Róth Miksa világhírű magyar üvegfestő- és mozaikművész gazdag, szerteágazó munkásságát bemutató kiállítás.
A Balassi Intézet 2015-ös, Megszínesített napfény című jubileumi tárlata több hazai és európai megálló után megújulva érkezett Kolozsvárra, ahol a nemzetközileg elismert vitrailkészítő mester kincses városbeli munkáival egészült ki – derült ki a kedd esti megnyitón.
Szabó Lilla, a magyar napok programszervezője a kiállítás ötletéről elmondta, egy,
Ekkor értesült a vándortárlatról is, majd Bodnár Zita és Gellér Katalin kurátorokkal úgy döntöttek, ezt a kolozsvári alkotásokkal gazdagítva mutatják be a magyar napok résztvevőinek.
A számos vázlatot és fényképet tartalmazó tárlat mellett a mester munkái élőben is megtekinthetők, a magyar napok alatt több vezetett sétát is szerveznek a pénzintézetbe, melyekre az infósátraknál lehet jelentkezni.
A többi kolozsvári alkotást, mint például a patikamúzeumban találhatókat, Vakarcs Loránd fotóművész lencséjén keresztül láthatják az érdeklődők, igaz, mint kiderült, a mester Karolina-kápolnában található jelentős alkotását, a Párkát fotózni sem lehetett, ugyanis hatalmas ikonosztáz rejti el a műértő szemek elől.
Fotó: KMN
Íjgyártó István, a magyar kormány kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára beszédében úgy értékelt,
Rámutatott, Róth Miksa nemzetközi szinten elismert, sikeres művész volt, aki sorra nyerte a világkiállítások díjait. Ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy munkái nemcsak a Kárpát-medencében, de Európa-szerte, sőt, az öreg kontinensen túl is megtalálhatók, a mexikói nemzeti színházat is az ő alkotásai díszítik.
A zsidó-keresztény kultúrából, a hagyományokból merítkezett, de kora legmodernebb eszközeivel dolgozott, és az akkor hódító stílus, a szecesszió művészeként vált ismertté. Hatalmas életművet hagyott maga után, és nem kizárt, hogy további, eddig nem ismert művei is lehetnek, hívta fel a figyelmet az államtitkár, aki szerint a magyar állam minden tőle telhetőt megtesz ezek felderítése érdekében.
A Kolozsvári Magyar Napokat méltatva elmondta, a nyolcadik alakalommal megtartott rendezvénysorozat is
Úgy vélte, ennek nagy erénye, hogy a románságot is megszólítja, és ezáltal hidat épít a két közösség között.
A szépszámú közönségnek Gellér Katalin művészettörténész, a Magyar Szecessziós Társaság elnöke tartott szakavatott tárlatvezetést, ennek a különleges művészetnek, az üvegfestészetnek az eredetére is kitérve. Rámutatott, az először a francia katedrálisoknál alkalmazott vitrail-ok nemcsak szép és kiegyensúlyozott alkotások voltak,
A romantika fedezte fel újra, a katedrálisokkal együtt az üvegfestmények restaurálására is sor kerül, és Róth Miksa is restaurátorként kezdte munkásságát.
Fotó: KMN
A gazdag életmű három területre csoportosítható, Róth restaurátorként a 19-20. századi neogótikus templomokban alkotott maradandót, de ugyanakkor középületek, a polgárok szórakoztatására épített ingatlanok (közfürdők, kávézók stb.), bérpaloták díszítését is vállalta a kiegyezés utáni építkezési láz idején. Nem utolsó sorban azonban
Ezek közül párnak a vázlata, képe a kolozsvári tárlaton is megtekinthető, melynek anyagát a kurátorok a fent említett területek szerint csoportosították. Róth Miksa templomokban, zsinagógákban található munkái után – szinte valamennyi felekezetnek készített műveket –, a középületekben – az Országházban, a budapesti Zeneakadémián, a Magyar Nemzeti Bankban, a Széchenyi-fürdőben – található munkáit tekinthetik meg az érdeklődők. Hogy aztán a szecessziós művekben teljesedjen ki az életút, melynek kiemelkedő alkotásai a marosvásárhelyi Kultúrpalota mondaábrázolásai, és a városháza üvegablakai.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.
A Gyárfás Jenő festőművész munkásságát bemutató kiállítását technikai okok miatt a tervezettnél korábban zárja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, ezért április 15-én kedvezményes belépést és meghosszabbított nyitvatartást kínál látogatóinak.
Életének kilencvenedik évében elhunyt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója. Híradások szerint a Nobel-díjas írót limai házában, családja körében érte a halál.
Április 11-én a romániai mozikban is bemutatkozott a József Attila életét feldolgozó új film
Költészet Napi premierrel indult a romániai mozikban a Reménytelenül – József Attila pszichoanalízise című film.
szóljon hozzá!